Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Galero, czyli co mają kardynałowie

24 marca podczas kosystorza Benedykt XVI wręczy nowym kardynałom purpurowe birety, pierścienie oraz bulle z nominacjami na tytularnych proboszczów rzymskich parafii. Lecz purpuraci mają także inne insygnia. Postaram się je jak najdokładniej opisać.
Elementami przepisowego stroju chóralnego kardynała są: czerwone skarpetki, które dawniej wkładalo się razem ze stopą do butów skórzanych ze złotą klamrą; purpurowa sutanna przepasana purpurowym pasem, który do reformy strojów musiał mieć pompon, a nie frędzle jak teraz; koloratka z purpurowym pektoralikiem (Koloratka powinna być rzymska, gdyż inne wyglądają nieestetycznie.); komża, na nią mucet; na szyję nakłada się sznur z krzyżem. Sznur kardynalski jest purpurowy przeplatany złotą nicią. Na głowę zakłada się purpurową piuskę, a na nią biret. Biret kardynalski, w przeciwieństwie do innych nie ma pomponu. Warto dodać, że dzisiejsza purpura wygląda o wiele inaczej niż ta sprzed kilkudziesięciu lat. Dzisiejszy materiał nie ma wzoru. Dawny miał fakturę fali morskich i błyszczał. Elementy dawnego chóralnego stroju kardynała były o wiele bogatsze.

Otóż kardynałowie dawniej zamiast mucetu mogli wkładać cappa magna. Jest to rodzaj swoistego płaszcza sięgającego tylko do połowy tułowia. Charakterystycznym elementem cappa magna jest kilkumetrowy tren. Z tyłu, na plecach, spoczywał kaptur. Zakładało się go na głowę bardzo rzadko, przeważnie wtedy, kiedy zakładało się galero. Dawniej Papież nakładał na głowę nowego kardynała galero, a nie biret. Galero to kapelusz z wielkim rondem. Z przodu na piersiach zwisały dwa sznury, każdy miał po 15 chwostów. Galero nie używano na co dzień. Kardynałowie nosili birety na głowie, a przed nimi niesiono owo galero. Obecnie jest ono używane tylko w herbach. To ten kapelusz nad tarczą herbową.

Kardynałowie na serdecznym palcu prawej ręki noszą sygnet. Otrzymują go od Papieża. Według tradycji pierścienie powinny być relikwiarzami. Kardynał ma mieć w pierścieniu relikwie swojego patrona chrzcielnego.

Jednak kardynałowie nie chodzą na co dzień w stroju chóralnym. Pomijając garnitury, mogą mieć zwykłe czarne sutanny, na nich łańcuch z pektorałem. Mogą także mieć czarną sutannę z purpurowymi obszyciami i guzikami. Może być także pelerynka przyszyta, także z purpurowym obszyciem. Ponadto kardynałowie mogą używać farioli – płaszcza bez zapięcia. Narzuca się go na ramiona i wiąże się pod szyją.

Wspominałem już o jednym elemencie herbu kardynalskiego – galero. Teraz opiszę cały herb. Otóż podstawowym elementem herbu jest tarcza. Za nią kardynałowie umieszczają krzyż, z odpowiednią ilością belek – jedną, gdy są biskupami, dwie gdy arcybiskupami. Pod krzyżem jest umieszczona wstęga z dewizą. Nad krzyżem jest galero. Sznury są ułożone po bokach tarczy. Chwosty są ułożone w 5 rzędów. Na jednym sznurze jest 15 chwostów.

Wspominałem na początku, że kardynałowie otrzymują bulle z nominacjami na tytularnych proboszczów rzymskich kościołów. Nowi kardynałowie jeszcze nie dostali tytułów. Od kościoła zależy, czy kardynał będzie kardynałem-diakonem czy kardynałem-prezbiterem. Kardynałowie-biskupi mają tytularne biskupstwa podmiejskie. Na swoich kościołach mogą umieścić tarczę herbową. Ponadto powinni dbać o nie i obdarzać opieką. Zwyczajem jest uroczysty ingres do takiego kościoła.

http://photos1.blogger.com/img/7/1435/640/Sep_06_004.jpg - Pius XII nakłada galero na głowę nowego kardynała.

http://photos1.blogger.com/img/7/1435/640/CappaPell.jpg - Ks. Georg Kard. Pell, Arcybiskup Metropolita Sydney, w cappa magna podczas Światowych Dni Młodzieży w Kolonii

http://photos1.blogger.com/blogger/6322/78/1600/galero.jpg - Galero

http://www.barbiconi.it/img_cat/thumbberetta_rossa_n.jpg - Biret kardynalski

http://www.barbiconi.it/img_cat/veste_rossa.jpg - Chóralna sutanna kardynalska (bez komży)

http://www.barbiconi.it/img_cat/thumbfascia_card.jpg - Kardynalski pas do sutanny

http://photos1.blogger.com/blogger/6322/78/1600/CardinalSpellman.jpg - Kardynał Spellman pokazany w stroju chóralnym dawnego typu

http://photos1.blogger.com/blogger/6322/78/1600/cardinals2.jpg - Kardynałowie w strojach chóralnych

http://www.barbiconi.it/img_cat/thumbcordone_per_croce_rosso-oro.jpg - Sznur do pektorału

http://www.barbiconi.it/img_cat/thumbzucchetto_rosso_n.jpg - Piuska kardynalska

http://photos1.blogger.com/blogger/6322/78/320/CUA.jpg - Kardynałowie noszący fariole

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e2/Kardinalcoa.png - Herb kardynalski z pustą tarczą herbową


Opcje Artykułu

Galero, czyli co mają kardynałowie | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Admin wto, 14 mar 2006, 11:50:43
Komentarz użytkownika heinrichboll został skasowany za naruszenie zasad publikacji tekstu (iezwiązanie z tematem wiadomości)
 
dawid1976 wto, 14 mar 2006, 15:46:37
Mateuszu, zapomniales podac link gdzie taki fajny kapelusik mozna kupic.

---
Dlatego, bracia święci, uczestnicy powołania niebieskiego, zwróćcie uwagę na Apostoła i Arcykapłana naszego wyznania, Jezusa
List do Hebrajczyków 3:1a

 
ToMeK czw, 16 mar 2006, 21:45:51
Kardynałowie, zresztą jak i biskupi, noszą PIERŚCIENIE a nie sygnety. Krój sutanny - rzymski, czy w kształcie litery V, nie ma znaczenia.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń