Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ojciec Rydzyk patronem szpitala?

Ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja jest kandydatem na patrona szpitala w Łańcucie. Za życia do tej pory zaszczyt taki spotkał tylko Jana Pawła II. Do tej pory patronem powiatowego szpitala w Łańcucie był międzywojenny poeta Tadeusz Boy-Żeleński, jednak zdaniem dyrekcji placówki nie spełnił on pokładanych w nim nadziei – "prawie nikt go nie zna, więc nie promuje szpitala należycie" - uważają.

Krzysztof Przyśliwski, dyrektor, rozesłał 700 pracownikom ankiety, kogo chcieliby na nowego patrona. Padło sześć propozycji – Jan Paweł II, św. Antoni, Matka Teresa z Kalkuty, rodzina Potockich, Stanisław Dula (pierwszy dyrektor szpitala) oraz Tadeusz Rydzyk.

O tym kto zostanie patronem lecznicy zadecyduje 13-osobowa komisja w piątek o godzinie 14. Maria Trojnar, powiatowa radna LPR namawia do głosowania na o. Rydzyka, jako argument podając, że wtedy na pewno znalazłby w budżecie pieniądze żeby rozbudować podupadający szpital.


Opcje Artykułu

Ojciec Rydzyk patronem szpitala? | 9 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Ojciec Rydzyk patronem szpitala?
Piotrek czw, 6 kwi 2006, 00:11:04
A co tu komentować? To sprawa pracowników i pacjentów szpitala. W Piotrkowie Tryb. mają Rondo Gierka, a w Rzymie - ulicę i stację im. Mussoliniego. Nic nam do tego.
 
Ojciec Rydzyk patronem szpitala?
Rafamael czw, 6 kwi 2006, 12:08:47

To bardzo ciekawa sprawa biorąc pod uwagę, że są to postacie zupełnie sobie przeciwstawne i chyba domyślam się, jaka przyczyna za tym stoi - po prostu zmarły pisarz głosił dość niepopularne poglady, które z pewnością nie spodobały się włodarzom szpitala i widocznie postanowili wziąć sobie za patrona kogoś, kogo zachowanie i sposób wyrażania opnii bardziej odpowiada ich mentalności (sic!).

Tadeusz Boy-Żeleński był przed wojną znanym antyklerykałem i gorąco protestował przeciw - jak to kiedyś określił - "bucie i wichrzycielstwu prałatów" oraz klerykalnemu ciemnogrodowi, który rozszerzał się w czasach II RP w zastraszającym tempie. Nie oszczędzał nigdy mocnych słów klerowi, mówił o nich bez ogródek jako o okupantach i czarnych wielkorządcach. W "Dziewicach Konsystorskich" napisał m.in. coś takiego: "(...) Obawiam się, że żaden Moskal ani Prusak nie budził takiej reakcji wewnętrznego buntu jak ta okupacja, głębiej wdzierająca się w dusze, w życie prywatne i w kieszenie niż jakakolwiek inna. Toteż ślepota i sobkostwo naszych okupantów są wprost groźne: od iskry, która padałaby na takie prochy, mógłby spłonąć cały kraj".

Prasa narodowo-klerykalno-socjalistyczna określała go jako znanego wroga religii katolickiej, a jego sympatykom nadawała złośliwe miano "boyszewików".

I jeszcze jedna ciekawostka: Boy-Żeleński pragnął wstąpić do masonerii i złożył nawet stosowne podanie do Wielkiej Loży Narodowej Polski, ale nie przyjęto go właśnie ze względu na jego silny antyklerykalizm.

Pozdrawiam.

 
Ojciec Rydzyk patronem szpitala?
Rafi F czw, 6 kwi 2006, 12:28:24
Radna Trojnar nie jest chyba jeszcze świadoma mocnego oziębienia na linii LPR - o.Rydzyk. Ostatnio wręcz Rydzyk przyrównał posrednio LPR do ubecji ( z resztą jak wszystkich "wrogów" ;) ) i uznał że LPR chciała tylko wykorzystać radio do swoich celów politycznych ( i ostro zganił prubę wykorzystania kościoła do polityki, jakby RM się jednostronnie w polityke nie mieszała - ubawił mnie tym :D  )
No chyba, że sobie nagle Giertych i Rydzyk wczora w objęcia padli i wszystko po chrzescijańsku wybaczyli.

---
A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb, pobłogosławił, połamał go i dał uczniom, mówiąc: Bierzcie i jedzcie, to jest Moje ciało. Potem wziął kielich i po diękczynie

 
Ojciec Rydzyk patronem szpitala?
Artur Rumpel pią, 7 kwi 2006, 16:43:17

Boy był postacią dwuznaczna. Z jednej strony to taki ówczesny Urban, do tego zdrajca godzien stryka.

Z drugiej jednak jego wkład w polska kulturę, zwłaszcza jako tłumaczajest niekwestionowany.

Moim więc zdaniem należy mu zostawic patroinaty,  które ma, ale nowych nie nadawać.

Zaś nadawanie imion żyjących, poza absolutnymi wyjatkami nie powinno mieć miejsca.

 
Ojciec Rydzyk patronem szpitala?
Tomekp pią, 7 kwi 2006, 20:32:53
Jestem oburzony postępowaniem ks. Rydzyka. To co robi w rozgłośni zupełnie nie licuje z jego stanem i stanowiskiem. Żydzi są narodem takim samym jak każdy inny i należy im się szacunek taki sam jaki my Polacy oczekiwalibyśmy od Rosjan czy Chińczyków. Rydzyka należałoby usunąć i osadzić w klasztorze kamedułów... Byłby święty spokój!
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń