Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Rosyjski spór o "zachodnie" prawa człowieka

Podczas X Światowej Rady Rosjan metropolitya Cyryl stwierdził między innymi że zachodnia koncepcja praw człowieka nie zdaje egzaminuw Rosji, gdzie powinna ona być odzwierciedleniem ortodoksyjnych wartości, takich jak: „ojczyzna, naród oraz bezpieczeństwo miedzy sąsiednimi krajami”. Nie wszyscy się z tym zgadzają.

Na posiedzeniu Światowej Rady Rosjan pod przewodnictwem moskiewskiego patriarchy gromadzą się Rosjanie z całego świata. W tym roku głównym tematem zebrania są prawa człowieka. Rada ma ogłosić opinię kościoła w tej kwestii.

Już 4 kwietnia metropolita Cyryl potępił koncepcję „moralnej autonomii” dodając, że Kościół Prawosławny nie może zaakceptować szyderstwa z rzeczy świętych; aborcji, homoskesualizmu czy eutanazji. Jego zdaniem powyższe działania są często bronione jako ludzkie prawa, a problemy, którym musi sprostać społeczeństwo rosyjskie są spowodowane brakiem moralności opartej na religii.

„Nie powinniśmy ronić łez z powodu rosnącej ksenofobii, podczas gdy sami stwarzamy okazje do dewastacji świętych miejsc, plucia na ojczyznę oraz niszczenia własnej kultury osobom niehamowanym prze żadne moralne siły”- powiedział Cyryl.

„Taka osoba pójdzie i zabije człowieka z powodu innego koloru skóry, rasy czy wyznania. Jest tylko jedna i niepodzielna moralność”.
Potępił również „zniekształcona wizję praw człowieka”, która staje się powszechna na Zachodzie. Dodał, że to właśnie sekularyzm trzeba winić za ksenofobię i inne wady rosyjskiego społeczeństwa.

Wczoraj Patriarcha Aleksy II podzielił stanowisko Cyryla: „Do jakiego stopnia zachodnia wizja praw człowieka pozwala Prawosławnym żyć w zgodzie z przekonaniami jakie głosi?”
To nie pierwszy raz, kiedy Rosyjski Kościół Prawosławny zakwestionował słuszność koncepcji uniwersalnych praw człowieka.

30 marca Metropolita Cyryl ogłosił plany Kościoła Prawosławnego związane z powołaniem centrum zajmującym się prawami człowieka oraz jego wolnością. Stwierdził przy tym, jak podaje Agencja Interfax, że przyszłe centrum zajmowałoby się problemami w kontekście narodowych i kościelnych tradycji w Rosji oraz, że „Rosyjska cywilizacja nie ma nic wspólnego z zachodnią koncepcja praw człowieka.”

Na zgromadzeniu Rady pojawiły się także pewne głosy protestu. Rzecznik praw obywatelskich w Rosji Vladimir Lukin uznał we wtorek, że przemówienia wygłoszone na zgromadzeniu nie powinny być traktowane jako polityka obarczania Zachodu winą.

Allison Gill dyrektor moskiewskiego biura w Nowego Yorku, że wady takie jak ksenofobia niewiele maja wspólnego ze stosowaniem się do religii czy z sekularyzmem. „Uważam, że nie w porządku jest obwinianie ustalonych praw człowieka za problemy, które Cyryl dostrzega w Rosji, czy też na Zachodzie. Tym bardziej, że niestety prawa te nie są całkowicie wprowadzane w życie ani na Zachodzie, ani na Wschodzie”. Gill powiedziała również, że Rosja podpisała międzynarodowe ugody, które obligują do przestrzegania podstawowych praw człowieka. Rządy obiecują przestrzegać tych uniwersalnych praw, choć ich nie przyznają. Rosyjski rząd jest sygnatariuszem wszystkich najważniejszych ludzkich praw, co oznacza, że te prawa to integralna część rosyjskich przepisów, a nie tylko „zachodni ciężar”.

Jednak rosyjscy urzędnicy często biorą pod uwagę to, co mówi Kościół. I nie chodzi tylko o temat „prawa człowieka jako część prawa rosyjskiego”. Kościół Prawosławny nadal jest uważany za najbardziej znaczącą instytucję w życiu religijnym Rosjan.


Opcje Artykułu

Rosyjski spór o "zachodnie" prawa człowieka | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Pruski Wołyniak sob, 8 kwi 2006, 00:24:25

"Rosyjska cywilizacja nie ma nic wspólnego z zachodnią koncepcja praw człowieka."

Obserwując historię tego kraju od samego początku, tj. od pierwszych dziesięcioleci XVIII w. (wcześniej była to Moskowia), trudno się nie zgodzić z hierarchą. NIE MA NIC WSPÓLNEGO.

---
"Ein feste Burg ist unser Gott"

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń