Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Znany duchowny donosicielem?

Z dokumentów znajdujących się w IPN wynika, że ks. prof. Michał Czajkowski przez ponad 20 lat był agentem bezpieki. Znany duchowny miał donosić m.in. na ks. Jerzego Popiełuszkę - informuje "Życie Warszawy".

Ks. prof. Michał Czajkowski jest jednym z najbardziej znanych polskich duchownych - jest współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego”. Okazuje się, ze w latach PRL był jednym z najcenniejszych agentów SB.

Dokumenty znajdujące się w IPN badał dr Tadeusz Witkowski, który informuje dzisiaj o swoich odkryciach w warszawskim dzienniku. Akta dotyczące ks. Czajkowskiego znajdują się w IPN pod numerem 00169/83. Miał donosić m.in. na ks. Jerzego Popiełuszkę, metropolitę wrocławskiego, abpa Bolesława Kominka, oraz twórców KOR-u Jacka Kuronia i Jana Józefa Lipskiego.

Współpraca ks. Czajkowskiego z SB trwała w latach 1960-1984. Według materiałów zgromadzonych w IPN działał pod pseudonimem Jankowski. Najbardziej bulwersującym elementem jego współpracy z SB są szczegóły donosów na ks. Jerzego Popiełuszkę. Jego oficerem prowadzącym był od końca lat 70. Adam Pietruszka, który kierował później operacją zamordowania kapelana "Solidarności".

Zaraz po zamordowaniu ks. Popiełuszki, ks. Michał Czajkowski zrezygnował ze współpracy z SB. Z dokumentów wynika, że był wstrząśnięty tym, co się stało.

Polska.pl/Życie Warszawy


Opcje Artykułu

Znany duchowny donosicielem? | 38 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Znany duchowny donosicielem?
verbadocent śro, 17 maj 2006, 19:43:26
Jestem w szoku, zwłaszcza, że pamiętam ks.Czajkowskiego z lat 80, kiedy był dla nas, studentów wzorem kapłana i opiekuna. Po raz kolejny okazało się, że w krzywym lustrze ubeckich kwitów trzeba się przejrzeć. Nie dlatego, żeby była tam prawda, bo co jak co ale ta instytucja z zasady prawdzie nie hołodowała. Po prostu nasza rzeczywistość tamtych lat miała także taki wymiar (ale nie była to tylko, jakby chcieli niektórzy rzeczywistość jednowymiarowa, zredukowana) i nie można udawać, że go nie było. Ja w swoim lustrze się przejrzałem i mam spokój, także wewnętrzny. Kościół od tego tematu nie ucieknie, nie ma rady. Nie te czasy, nie ci ludzie i nie ten problem.

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 
kolejny faryzeusz zdemaskowany
Crusader śro, 17 maj 2006, 22:55:13
nie będę nawet krył swego Schadenfreude. Michał Czajkowski od wielu lat szkodził Polsce, Polakom i Kościołowi. Bardzo dobrze, że okazało się, jaki to "ałtorytet moralny" jeszcze pare kanalij by się znalazło z tej, za wysokiej półki zwrócę uwagę jeszcze na jedno: historyk, który dotarł do tej sprawy [dr Witkowski] w TVN24: "sądzę że motywem współpracy młodego ambitnego księdza mogła być chęć reformowania kosciola po soborze" oraz: http://rmf.fm/fakty/?id=99808 W dokumentach można znaleźć informacje o tym, że Czajkowski chciał walczyć z konserwatywnym Kościołem i wcielać w życie zalecenia II Soboru Watykańskiego. Tam były charakterystyki dostojników, informacje o sprawach zakulisowych w Kościele, charakterystyki eksperta w sprawach teologicznych, biblistycznych, m.in. analiza encykliki Jana Pawła II czy kazania Ojca Świętego wygłoszonego na placu Zwycięstwa, podczas jego pierwszej wizyty w Polsce - stwierdza dr Witkowski.

---
nie miłuje Pana Jezusa ten, kto odrzuca Matkę Jego !

Królowo Polski, Pani z Ostrej Bramy módl się za nami !!!
Wszechpośredniczko Łask módl się za nami !!!

 
Crusader czw, 18 maj 2006, 14:17:54
przecież każdy donosiciel ubecki mógł (i nadal może !) wyznać publicznie swoje winy, przeprosić za nie i funkcjonować w społeczeństwie. Skoro prawdziwym donosicielom włos (ani tupecik) z głowy nie spadł, to ten naród nie zrobi nic złego także i tamtym ... a tak powiększać się będzie lista - Hejmo, Czajkowski, Maliński, Pieronek i pomniejsi. Niedługo dołączą do niej inne prominentne persony, zakonnicy, księża i biskupi. Prawdziwy Kościół Nieświętego Judasza ...

---
nie miłuje Pana Jezusa ten, kto odrzuca Matkę Jego !

Królowo Polski, Pani z Ostrej Bramy módl się za nami !!!
Wszechpośredniczko Łask módl się za nami !!!

 
Znany duchowny donosicielem?
Jj czw, 18 maj 2006, 14:28:22
A oto jak komentuje to Nasz Dziennik
http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=dd&dat=20060518&id=dd11.txt
Miłość aż tryska...
Katolicy. Nie dziwcie się proszę, że INNI nie najlepiej o Was piszą Zobaczcie jak Wy sami piszecie o sobie.
 
Znany duchowny donosicielem?
dw czw, 18 maj 2006, 16:13:21
Modle sie za ojca Czajkowskiego w tym trudnym momencie. Mam nadzieje, ze pomoze mu to wytrwac i nie zalamc sie pod tymi oszczerstwami. Zwazywszy na poziom polityko i mediow w naszym kraju wlasciwe nie dziwie sie temu, ze wystarczyl kubel pomyj aby szanowany i szlachetny czlowiek zostal bezpodstawnie oskarzony, boli mnie jedynie bardzo brak reakcji srodowisk, ktore dotad utorzsamialy sie z pogladami i metodami ksiedza Czajkowskiego. Wydpowiedz taki jak redaktoro TP i Wiezi uwazam za zbyt malo zdecydowane. Jedynie Stanislaw Krajewski, Jan Turnau i jeden z przedstawicieli kosciola prawoslawengo w Polsce (przykro mi, nie zapamietalam nazwiska) potrafili powiedziec otwarcie, ze wierza ksiedzu Czajkowskiemu.
Ksieze profesorze wiele osob jest z ksiedzem w tym momencie i jest przerazonych ta obrzydliwa nagonka! Widze w tej sytuacji prawdziwa realizacje slow Jezusa z Kazania na Gorze: "Blogoslawieni jestescie, gdy wam uragaja i przesladuja was, i gdy z mego powodu mowia klamliwie wszystko zle na was. Cieszcie sie i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie." Mt 5, 11-12
Dominika Wronikowska
 
Znany duchowny donosicielem?
mateusz czw, 18 maj 2006, 17:50:14
Myślę że warto się z tym zapoznać: http://www.zw.com.pl/apps/a/tekst.jsp?place=zw2_a_ListNews1&news_cat_id=2051&news_id=86918

---
Mateusz

 
Znany duchowny donosicielem?
milka pią, 19 maj 2006, 07:33:28
zal mi tych ksiezy i innych duchownych. ja na ich miejscu tez bym wspolpracowala ze strachu. czajkowski twierdzi ze ktos wykorzystal jego naiwnosc, przeciez tez tak moze byc.
a dziennikarzy czasem zachowuja sie jak szczury wywachujac sensacje. zastanawiam sie czy czasem znow nie odwracaja nasza uwage od prawdziwych problemow, bo czajkowski to znana osobistosc, gdyby chcieli to dawno by sie znalazla ta teczka. dlaczego dopiero teraz?
 
 • milka sob, 20 maj 2006, 09:27:07

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń