Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Papieska pielgrzymka - reakcje w Niemczech

Niemieckie media piszą dziś o gorącym powitaniu, jakie Polacy zgotowali Benedyktowi XVI w Warszawie. Gazety opisują wiwatujące tłumy witające papieża na trasie przejazdu orszaku i podkreślają cel papieskiej wizyty: podtrzymanie wiary Polaków i „pielgrzymka po śladach umiłowanego poprzednika”.

Internetowe wydanie magazynu „Der Spiegel” podkreśla te elementy wizyty papieża w Polsce, które poruszają problemy historyczne pomiędzy Niemcami a Polską narosłe szczególnie w czasie II wojny światowej. Korespondent wspomina o przejeździe orszaku Benedykta XVI koło miejsc martyrologii obywateli polskich w czasie wojny (pomnik Powstania Warszawskiego, były Umschlagplatz, pomnik powstańców getta warszawskiego) i cytuje papieskie słowa modlitwy: „Módlmy się o to, abyśmy potrafili uleczyć wszystkie rany przeszłości”. Magazyn zwraca jednak uwagę na to, że celem wizyty Benedykta XVI jest przede wszystkim pielgrzymka po śladach „umiłowanego poprzednika”, a nie leczenie ran historycznych pomiędzy narodami.

Dziennikarz „Spielga” opisuje zdarzenie, do jakiego doszło na pokładzie samolotu Airbus tuż po wylądowaniu maszyny na Okęciu. Jeden z dziennikarzy włoskich towarzyszących Benedyktowi XVI zapytał wprost, jak czuje się papież-Niemiec przed odwiedzeniem obozu Auschwitz. W odpowiedzi dziennikarz usłyszał, że pontifeks czuje się „przede wszystkim jako katolik, członek wielkiej katolickiej rodziny”. Niemiecki korespondent wyraził przypuszczenie, że Benedykt XVI nie odczuwa jakiejś szczególnej domu z tego, że jest Niemcem.

„Die Welt” pisze, że wizyta papieska spowodowała w Polsce „stan wyjątkowy”. Dziennik przytacza słowa polskich mediów, w których bardzo często podkreśla się to, że Benedykt XVI jest Niemcem. Dziennikarz przytacza w artykule polskie słowa „Papiez-Polak” oraz „Papiez-Niemiec”. Gazeta opisuje trasę pielgrzymki papieża po Polsce podkreślając, że jest to wizyta „po śladach polskiego poprzednika”. Według „Die Welt” najważniejszym punktem wizyty Benedykta XVI w naszym kraju będzie odwiedzenie w niedzielę obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Autor artykułu przytacza również badania opinii publicznej, z których wynika, że dla 80 proc. Polaków narodowość następcy Jana Pawła II nie ma żadnego znaczenia.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze o uroczystym i niezwykle gorącym przyjęciu papieża przez mieszkańców Warszawy zebranych na lotnisku Okęcie i na trasie przejazdu papieskiego orszaku: tłumy ludzi, wiwaty („Benedetto, Benedetto!”), orkiestry dęte, śpiewanie „Barki” (ulubionej pieśni Jana Pawła II). Dziennik wspomina o szczególnych środkach, jakie polski rząd przedsięwziął z okazji wizyty – prohibicja w miejscach, które odwiedzi Benedykt XVI, brak „nieprzystojnych” reklam w telewizji, szczególne środki bezpieczeństwa lotniczego, mobilizacja tysięcy policjantów. Korespondent podkreśla, że Niemcy mogą „odetchnąć z ulgą”, gdyż Polacy przywitali papieża jak brata, nie zaś jak papieża-Niemca.

www.Polska.pl

 



Opcje Artykułu

Papieska pielgrzymka - reakcje w Niemczech | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika






Nie pamiętasz hasła?

Polecamy





EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy



 • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń