Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Papieska pielgrzymka - reakcje w Niemczech

Niemieckie media piszą dziś o gorącym powitaniu, jakie Polacy zgotowali Benedyktowi XVI w Warszawie. Gazety opisują wiwatujące tłumy witające papieża na trasie przejazdu orszaku i podkreślają cel papieskiej wizyty: podtrzymanie wiary Polaków i „pielgrzymka po śladach umiłowanego poprzednika”.

Internetowe wydanie magazynu „Der Spiegel” podkreśla te elementy wizyty papieża w Polsce, które poruszają problemy historyczne pomiędzy Niemcami a Polską narosłe szczególnie w czasie II wojny światowej. Korespondent wspomina o przejeździe orszaku Benedykta XVI koło miejsc martyrologii obywateli polskich w czasie wojny (pomnik Powstania Warszawskiego, były Umschlagplatz, pomnik powstańców getta warszawskiego) i cytuje papieskie słowa modlitwy: „Módlmy się o to, abyśmy potrafili uleczyć wszystkie rany przeszłości”. Magazyn zwraca jednak uwagę na to, że celem wizyty Benedykta XVI jest przede wszystkim pielgrzymka po śladach „umiłowanego poprzednika”, a nie leczenie ran historycznych pomiędzy narodami.

Dziennikarz „Spielga” opisuje zdarzenie, do jakiego doszło na pokładzie samolotu Airbus tuż po wylądowaniu maszyny na Okęciu. Jeden z dziennikarzy włoskich towarzyszących Benedyktowi XVI zapytał wprost, jak czuje się papież-Niemiec przed odwiedzeniem obozu Auschwitz. W odpowiedzi dziennikarz usłyszał, że pontifeks czuje się „przede wszystkim jako katolik, członek wielkiej katolickiej rodziny”. Niemiecki korespondent wyraził przypuszczenie, że Benedykt XVI nie odczuwa jakiejś szczególnej domu z tego, że jest Niemcem.

„Die Welt” pisze, że wizyta papieska spowodowała w Polsce „stan wyjątkowy”. Dziennik przytacza słowa polskich mediów, w których bardzo często podkreśla się to, że Benedykt XVI jest Niemcem. Dziennikarz przytacza w artykule polskie słowa „Papiez-Polak” oraz „Papiez-Niemiec”. Gazeta opisuje trasę pielgrzymki papieża po Polsce podkreślając, że jest to wizyta „po śladach polskiego poprzednika”. Według „Die Welt” najważniejszym punktem wizyty Benedykta XVI w naszym kraju będzie odwiedzenie w niedzielę obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Autor artykułu przytacza również badania opinii publicznej, z których wynika, że dla 80 proc. Polaków narodowość następcy Jana Pawła II nie ma żadnego znaczenia.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze o uroczystym i niezwykle gorącym przyjęciu papieża przez mieszkańców Warszawy zebranych na lotnisku Okęcie i na trasie przejazdu papieskiego orszaku: tłumy ludzi, wiwaty („Benedetto, Benedetto!”), orkiestry dęte, śpiewanie „Barki” (ulubionej pieśni Jana Pawła II). Dziennik wspomina o szczególnych środkach, jakie polski rząd przedsięwziął z okazji wizyty – prohibicja w miejscach, które odwiedzi Benedykt XVI, brak „nieprzystojnych” reklam w telewizji, szczególne środki bezpieczeństwa lotniczego, mobilizacja tysięcy policjantów. Korespondent podkreśla, że Niemcy mogą „odetchnąć z ulgą”, gdyż Polacy przywitali papieża jak brata, nie zaś jak papieża-Niemca.

www.Polska.pl

 Opcje Artykułu

Papieska pielgrzymka - reakcje w Niemczech | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń