Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Nie będzie nazwisk księży-agentów

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski nie poda na dzisiejszej konferencji prasowej nazwisk duchownych, którzy według niego byli współpracownikami komunistycznej Służby Bezpieczeństwa – tak przynajmniej mówił dziś w trzecim programie Polskiego Radia. Duchowny podjął taką decyzję po opublikowaniu wczoraj komunikatu krakowskie kurii w sprawie ujawniania nazwisk rzekomych księży-agentów.

Zdaniem Kurii Metropolitalnej w Krakowie „zapowiedź opublikowania listy nazwisk kapłanów podejrzanych o współpracę ze Służbami Bezpieczeństwa PRL budzi poważne zastrzeżenia natury moralnej”. W oświadczeniu czytamy również, że „sposób podejścia do tej bolesnej sprawy przez kapłanów współpracujących z mediami, jest daleki od tego, do czego wzywał Papież Benedykt XVI duchownych zebranych w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie: Trzeba unikać aroganckiej pozy sędziów minionych pokoleń.”

Autorzy kościelnego komunikatu wyliczają pięć powodów, dlaczego lista z nazwiskami nie powinna być upubliczniona: „Lista może być sporządzona tylko na podstawie dokładnych badań całej sprawy, a nie w oparciu o jednostronne notatki pracowników Służb Bezpieczeństwa. Publikacja imion i nazwisk odnotowanych jedynie w służbowych sprawozdaniach wrogów Kościoła i Boga jest zniesławieniem tych ludzi. (...). Sporządzenie i opublikowanie listy winno być poprzedzone rozmową z zainteresowanymi (...). Badania mające na celu poznanie prawdy o człowieku i jego postępowaniu, powinny uwzględniać zarówno sprawiedliwość, jak też miłosierdzie. (...) Publikowanie tego rodzaju listy winno brać pod uwagę również szkody moralne w sercach odbiorców tych wiadomości”.

Po wydaniu oświadczenia kurii ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, kapelan hutniczej „Solidarności” w czasach PRL, wycofał się z obietnicy podania nazwisk kilkudziesięciu księży, którzy mieli być jakoby agentami SB. Na zapowiadanej na dziś konferencji prasowej duchowny przedstawi jedynie metody działania bezpieki w łonie Kościoła Katolickiego i opowie o księżach, którzy podjęli współpracę z komunistami. Nie poda jednak żadnych nazwisk.

Kuria Metropolitalna zapewniła, że kościelna komisja „Pamięć i Troska” zajmuje się problemem kolaboracji oraz „pracuje nad Memoriałem, przypominającym podstawowe zasady moralno-pastoralne, które muszą być uwzględnione w ocenie postaw zarówno winnych, jak i poszkodowanych”. Ks. kardynał Stanisław Dziwisz zlecił ponadto badanie dokumentów zgromadzonych w archiwach IPN pracownikom naukowym z Wydziału Historii Kościoła PAT w Krakowie. - „Poza nimi żaden z księży nie otrzymał upoważnienia do publikacji wiadomości zawartych w tych archiwach” - czytamy w oświadczeniu kurii.

Polska.plOpcje Artykułu

Nie będzie nazwisk księży-agentów | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń