Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Nie będzie nazwisk księży-agentów

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski nie poda na dzisiejszej konferencji prasowej nazwisk duchownych, którzy według niego byli współpracownikami komunistycznej Służby Bezpieczeństwa – tak przynajmniej mówił dziś w trzecim programie Polskiego Radia. Duchowny podjął taką decyzję po opublikowaniu wczoraj komunikatu krakowskie kurii w sprawie ujawniania nazwisk rzekomych księży-agentów.

Zdaniem Kurii Metropolitalnej w Krakowie „zapowiedź opublikowania listy nazwisk kapłanów podejrzanych o współpracę ze Służbami Bezpieczeństwa PRL budzi poważne zastrzeżenia natury moralnej”. W oświadczeniu czytamy również, że „sposób podejścia do tej bolesnej sprawy przez kapłanów współpracujących z mediami, jest daleki od tego, do czego wzywał Papież Benedykt XVI duchownych zebranych w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie: Trzeba unikać aroganckiej pozy sędziów minionych pokoleń.”

Autorzy kościelnego komunikatu wyliczają pięć powodów, dlaczego lista z nazwiskami nie powinna być upubliczniona: „Lista może być sporządzona tylko na podstawie dokładnych badań całej sprawy, a nie w oparciu o jednostronne notatki pracowników Służb Bezpieczeństwa. Publikacja imion i nazwisk odnotowanych jedynie w służbowych sprawozdaniach wrogów Kościoła i Boga jest zniesławieniem tych ludzi. (...). Sporządzenie i opublikowanie listy winno być poprzedzone rozmową z zainteresowanymi (...). Badania mające na celu poznanie prawdy o człowieku i jego postępowaniu, powinny uwzględniać zarówno sprawiedliwość, jak też miłosierdzie. (...) Publikowanie tego rodzaju listy winno brać pod uwagę również szkody moralne w sercach odbiorców tych wiadomości”.

Po wydaniu oświadczenia kurii ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, kapelan hutniczej „Solidarności” w czasach PRL, wycofał się z obietnicy podania nazwisk kilkudziesięciu księży, którzy mieli być jakoby agentami SB. Na zapowiadanej na dziś konferencji prasowej duchowny przedstawi jedynie metody działania bezpieki w łonie Kościoła Katolickiego i opowie o księżach, którzy podjęli współpracę z komunistami. Nie poda jednak żadnych nazwisk.

Kuria Metropolitalna zapewniła, że kościelna komisja „Pamięć i Troska” zajmuje się problemem kolaboracji oraz „pracuje nad Memoriałem, przypominającym podstawowe zasady moralno-pastoralne, które muszą być uwzględnione w ocenie postaw zarówno winnych, jak i poszkodowanych”. Ks. kardynał Stanisław Dziwisz zlecił ponadto badanie dokumentów zgromadzonych w archiwach IPN pracownikom naukowym z Wydziału Historii Kościoła PAT w Krakowie. - „Poza nimi żaden z księży nie otrzymał upoważnienia do publikacji wiadomości zawartych w tych archiwach” - czytamy w oświadczeniu kurii.

Polska.plOpcje Artykułu

Nie będzie nazwisk księży-agentów | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń