Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Pociąg Papieski wyruszył

Ojciec Święty Benedykt XVI w drodze do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sobotę, 27 maja, pobłogosławił "Pociąg Papieski", który jest wyrazem wdzięczności polskich kolejarzy za pontyfikat Jana Pawła II. Otrzymał również w prezencie od kolejarzy model tego pojazdu. Pociąg ten będzie kursował pomiędzy Wadowicami a Krakowem Łagiewnikami od 31 maja.

- Ludzie różnie wyrażają swoją wdzięczność za życie, nauczanie Jana Pawła II. My, polscy kolejarze, postanowiliśmy wyrazić Panu Bogu wdzięczność za pontyfikat Jana Pawła II w postaci Pociągu Papieskiego - podkreśla krajowy duszpasterz kolejarzy. W pociągu poprzez środki audiowizualne przybliżane będą postać i nauczanie Papieża Polaka. Zamontowano w nim monitory, umieszczono kamery zewnętrzne i wewnętrzne. Skład wykonała firma z Nowego Sącza NEWAG S.A. Ideę Pociągu Papieskiego patronatem objął ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

W Pociągu Papieskim zostanie umieszczona Księga Darów. Na karcie - "darze wdzięczności" za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II, kolejarskie rodziny mogą zamieszczać informacje o sobie, łącznie z podjętymi zobowiązaniami.

Specjalny "pociąg papieski" wyruszył w swój pierwszy kurs na trasie pomiędzy Krakowem, Kalwarią Zebrzydowską i Wadowicami już w środę (31.05.) rano z Dworca Głównego PKP w Krakowie. Regularne przejazdy pociągu rozpoczną się od najbliższej soboty (3.06.2006).

W czwartek w Dzień Dziecka pociągiem pojadą na specjalną podróż dzieci z małopolskich szkół noszących imię papieża Jana Pawła II.

– Oddajemy tą trasę z wielkim wzruszeniem. To nie tylko pociąg, ale też zmodernizowane tory, odnowione i specjalnie oznakowane stacje i przystanki, a także nowe parkingi dla samochodów i autobusów – zaznaczył podczas środowej uroczystości inauguracji papieskiej linii Prezes PKP SA Andrzej Wach.

Nowoczesny szynobus, posiadający 181 miejsc siedzących i 283 miejsca stojące, a także osiem miejsc dla osób niepełnosprawnych, będzie jeździł trzy razy dziennie na trasie Kraków Główny - Kraków Płaszów - Kraków Łagiewniki - Skawina - Lanckorona - Kalwaria Zebrzydowska - Wadowice. Przejazd w jedną stronę będzie trwał nieco ponad godzinę. Bilety w jedną stronę będą kosztować 9,5 zł dla grup powyżej 10 osób i 11,5 zł dla osób indywidualnych, a w dwie strony odpowiednio 16 i 18 zł. Na trasie będą też honorowane wszystkie ustawowe zniżki.

Szynobus o aerodynamicznych kształtach zbudowany specjalnie do obsługi trasy papieskiej został pomalowany w barwy papieskie. Po obu stronach pojazdu znajduje się zawołanie Ojca Świętego Jana Pawła II: "Totus Tuus" - "Cały Twój". W środku na specjalnych ekranach podczas przejazdów będą wyświetlane filmy dokumentalne poświęcone polskiemu papieżowi, także w wersjach obcojęzycznych.

Jak tłumaczą kolejarze, idea specjalnego pociągu wożącego pielgrzymów do miejsc związanych z papieżem Janem Pawłem II w Małopolsce zrodziła się podczas pielgrzymki kolejarzy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach we wrześniu zeszłego roku.

Aby uruchomić tzw. papieską linię, kolej musiała w ekspresowym tempie wyremontować tory i infrastrukturę kolejową. Szlak papieski to ponad 59 kilometrów linii kolejowych. Na jej części wymieniono i naprawiono nawierzchnię, zmodernizowano 10 przejazdów i zainstalowano na nich sygnalizację świetlną, odnowiono i przebudowano stacje i przystanki. Koszt tegorocznych prac oszacowano na 35 mln zł.

W kolejnym etapie do 2008 roku planowane jest wybudowanie nowej łącznicy pomiędzy Kalwarią Zebrzydowską i Lanckoroną, a także wydłużenie trasy pociągu aż do Bielska-Białej.

źródło: Isidorus.Net


Opcje Artykułu

Pociąg Papieski wyruszył | 6 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
GAIGER czw, 1 cze 2006, 10:31:06

Cóż powiedzieć, po prostu ręce opadjaą, jak dla mnie kolejny przykłąd królującego w Polsce bałwochwalstwa i oddawania czci człowiekowi. Pociąg Papieski, trasa Papieska, i co jeszcze ???

Rozumiejąc zasługi JP II dla Polski jako kraju nie moge w żaden sposób zaakceptować tego co wyprawia się u nas wokół osoby K. Wojtyły i kultu tworzonego wokół jego postaci. Można kogos szanować , doceniać , uhonorować, ale bez przesady, to co się u nas dzieje to jest jakaś paranoja, osobe Papieża stawia się ewidentnie ponad Boga !!! Pisał już o tym swego czasu jeszcze za życia Wojtyły katolicki teolog ks. prof. Obierek, że Polacy zamiast czcic Jezusa wolą czić Papieża-Polaka.

I to jest niestety smutna prawda, która znajduje potwierdzenie kazdego dnia w moich rozmowach zludźmi oraz w doniesieniach mediów. Ta relacja tylko to potwierdza, że czci sie człowieka  a nie stwórcę, pociąg poświęcony  Papieżowi, czemu np. nie pociag Jezusa, w którym głosiłoby się ewangelię i puszczło filmy o Zbawcy ?

ech, płakać mi się chce nad moim krajem, religijnośc na pokaz kwitnie, a owoców wiary w narodzie jak nie widać, tak nie widać ...

 

---
Umiemy już latać w powietrzu jak ptaki i pływać w wodzie jak ryby, ale nie znamy prostej sztuki życia razem jak bracia. autor: Martin Luther King

 
Jj czw, 1 cze 2006, 11:11:45
A moze tak wybudowac porzadne drogi do wszystkich miejsc zwiazanych z JPII (-;
 
weronkaka czw, 1 cze 2006, 15:07:39

jest jeden mały MYK- a może jednak duży

PKP wpakowało masę kasy, żeby ten pociąg puścić przed przyjazdem B16,

tymczasem ta dopiero co oddana do użytku linia zostanie w najbliższym czasie poddana gruntownemu remontowi...

nie mam nic przeciwko działanom na rzecz i ku chwale- nawet  nie mam nic przeciwko B16 ( jestem generalnie za Nim), ale niestety po co robić szum i wydawać masę kasy, tylko i wyłącznie na pokaz. Nic by się nie stało, gdyby tego pociągu nie było na czas, a linia została uruchomiona póżniej, ale w pełni działająca. Bez sensu robić jest coś na już, gdy zaraz trzeba będzie to samo robić od nowa...

i tyle wynika z szumnych haseł i działań pod publikę- a przecież sam pomysł i założenie, było jak najbardziej OK.

---
koszt posiadania zuzki- jedna miska na orzeszki prosto z meksyku

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń