Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

666 - co może znaczyć?

Mamy dzisiaj "szatańską datę": 06-06-06. O ile sobie przypominam, w filmie "Omen" Antychryst urodził się 6-ego czerwca 1966 roku. W filmie ze Schwarzenegerem datą przyjscia Antychrysta jest rok 1999, bo jak się odwróci tę liczbę "do góry nogami" otrzymamy 666. Mało jest chyba osób, kore nie kojarzą trzech szóstek z symbolem satanistycznym nawet jeśli nigdy nie czytali Apokalipsy św. Jana. Wielu ludziom spędzała sen z powiek zagadka, co też ów Jan miał na myśli, pisząc, że imieniem (lub numerem) bestii jest 666 i że jest to liczba człowieka (Ap 13,18 -"Tu jest potrzebna mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: liczba to bowiem człowieka. A liczba jego: 666". Przy okazji warto zauważyć, że część manuskryptów podaje (zamiast 666) liczbę - 616, ale poprzestańmy na tej wersji z trzema szóstkami.

Na ten temat pisano i wysnuwano najbardziej fantastyczne teorie, których omówienie zajełóby wiele stron. Gwoli przykładu i ilustracji podam tylko kilka odpowiedzi, kto może ukrywać sie pod liczbą 666:

CESARZ NERON

Jest to jedna z najstarszych interpretacji tego wersetu. Neron rządził Rzymem w latach 54-68 n.e. i jak wiadomo prześladował chrześcijan. Liczba 666 jest numerycznym odpowiednikiem wyrażenia "cesarz Neron". Jeśli grecką formę imienia Neron (z końcowym "n") i słowo "kesar" zapiszemy hebrajskimi spółgłoskami, po zsumowaniu liczb odpowiadających poszczególnym literom, otrzymamy 666. Natomiast przy użyciu formy Nero (bez końcowego "n") otrzymamy liczbę 616, która także pasuje, jeśli przyjmiemy wariant z niektórych manuskryptów.

Neron, którego popularny wizerunek szalonego zbrodniarza na tronie zakorzenił się w naszej świadomości m.in. dzięki "Quo vadis", mógł niewątpliwie stanowić symbol Antychrysta dla autora Apokalipsy. Zakładałoby to jednak znajomość odpowiedników liczbowych hebrajskich liter u greckojęzycznych czytelników, co jest dość mało prawdopodobne.

PAPIEŻ LUB KOŚCIÓŁ KATOLICKI

Pogląd ten pojawił się w radykalnych sformułowaniach niektórych protestantów, którzy utożsamiali papieża z Antychrystem. Wyobraźnia była tu wielka i istniała ogromna ilość propozycji, jak powiązać biskupa Rzymu z liczbą 666. W starożytnej grece słowo określające człowieka posługujacego się łaciną brzmi: "lateinos", co według greckich odpowiedników liczbowych daje nam 666 (l=30; a=1; t=300; e=5; i=10; n=50; o=70; s=200). A przecież łacina jest oficjalnym językiem Watykanu.

Określenie "Vicarius Filii Dei" używane w stosunku do papieża, po podsumowaniu liczbami rzymskimi daje także wymaganą liczbę. Podobnie jest z określeniami "Kapitan kleru" i "Wikary dworu". Jeśli zas posłużymu się alfabetem hebrajskim mozna uzyskać wynik 666 przy wyrażeniach "królestwo rzymskie" i "Rzymianin".

OGÓLNOSWIATOWY SYSTEM BANKOWY

To bardzo kuriozalna hipoteza oparta na 1 Krl 10,14 i 2 Krn 9, 13, gdzie jest mowa o rocznych dochodach Salomona wynoszących 666 talentów złota. Uzasadnienie, "co ma piernik do wiatraka" w tym przypadku jest tak zawiłe, że nawet nie bedę próbował go przytoczyć.

KTÓRYŚ Z PREZYDENTÓW USA

Podobno we wczesnych latach sześćdziesiątych kilku pisarzy protestanckich twierdziło, że uzyskując na Konwencie Demokratów 666 głosów, John F. Kennedy stał się głównym pretendentem do tytułu Antychrysta. Wierzenie to było tak silne, że w 1963 oczekiwano, że podniesie się on z trumny spełniając apokaliptyczne proroctwo o śmiertelnie zranionej głowie, która została cudownie uzdrowiona. W latach osiemdziesiątych natomiast zauważono, że Ronald Wilson Reagan to trzy imiona po sześć liter czyli 6-6-6. Dodatkowo mieszkał on w kalifornijskiej posiadłości pod numerem 666, który później został zmieniony na prośbę prezydenta na 66824.

POD LICZBĄ 666 UKRYWA SIĘ WSZYSTKO COKOLWIEK SIĘ ZAPRAGNIE

Jeśli się czegoś bardzo chce, zawsze można to "udowodnić". W liczbie 666 widziano już rewolucję francuską, Napoleona, Hitlera, Związek Radziecki, a teraz widzą w niej niektórzy Unię Europejską, Irak, bądź Osamę Bin Ladena. Według innych liczba symbolizuje jakąś formę obowiązkowego systemu identyfikacji tożsamości, na przykład tatuaż albo wszczepiony miniaturowy układ elektroniczny z zakodowana informacją, że dana osoba jest sługa bestii. Wyobraźnia ludzka nie zna granic. W poszukiwaniu znaczenia 666 obliczono także, że Biblia ma 1189 rozdziałów, czyli 66 x 18 (czyli 6+6+6) + 1, czyli jest o 1 przesunięta od samych szóstek. 666 rozdział Biblii to Krn 7, gdzie już pierwszy werset mówi o imieniu. 666 słowo Nowego Testamentu, ponumerowane alfabetycznie, to "pustka" (co tłumaczone jest jako brak Ducha Świętego).

Podobnych przykładów radosnej twórczości jest mnóstwo i trudno brać je poważnie. Ale niektórzy jak widać lubia takie absurdalne zabawy.

POD LICZBĄ BESTII NIKT SIĘ NIE KRYJE

Istnieje też taka odpowiedź, że liczba bestii ma symboliczne znaczenie, więc nie ma sensu niczego obliczać. Wszystkie liczby w Apokalipsie mają charakter metaforyczny czy symboliczny (24 starców, 7 pieczęci, 144.000 Izraelitów, trzy i pół roku, 2 świadków, 7 głów, 10 rogów), więc dotyczy to także liczby 666. Ten argument popiera się faktem, iż po wydarzeniach opisanych w rozdziale 13 następuje wizja 144.000 świętych z boskimi imionami na ich czołach. Jeżeli ta wizja jest symboliczna (własciwie tylko Świadkowie Jehowy taktują ją dosłownie), to dlaczego wcześniejsza miałaby taka nie być? Łączą je przecież pewne istotne elementy wspólne, jak na przykład imiona zapisane na czołach.

A MOŻE CYWILIZACJA ŚMIERCI

Teraz podam hipotezę, którą ją osobiscie preferuję. W Ap pojawia się stwierdzenie, ze 666 jest to liczba człowieka. Słowo przetłumaczone jako "człowiek" ma charakter rodzajowy i może być również tłumaczone jako "ludzkość" albo "rodzaj ludzki". Wskazuje na to fakt, że "liczba" jest rzeczownikiem określonym, podczas gdy "człowiek" jest nieokreślony. Poza tym słowo "człowiek", w charakterze rodzajowym, było już użyte w Ap 16,18, co także wspiera argument, iż 666 jest liczbą odnoszacą się do ludzkości a nie do jednostki. Nie nalezy więc szukać konkretnego człowieka. Warto zauważyć, że szósty dzień Stworzenia to dzień, gdy został powołany do istnienia człowiek. Pierwsza pokusa Węża skierowana do ludzi brzmiała: "Będziecie jak bogowie, decydujący o tym, co jest dobre a co złe" (słowo "jada" - poznać, można przetłumaczyć jako "decydować"). Od tego momentu ludzkość ciągle ulegała pokusie budowania cywilizacji bez Boga. Czy współczesna cywilizacja nie jest własnie urzeczywistnianiem tego pierwotnego grzechu. Według mnie otaczająca nas cywilizacja śmierci może być nazwana Antychrystem.Opcje Artykułu

666 - co może znaczyć? | 12 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
GAIGER wto, 6 cze 2006, 15:22:02

Ciekawy i uważam że ważny artykuł. Ap. Jana to nie jest księga do dowolnej interpretsacji, trzeba naprawde namaszczenia Duchem Świętm aby sie przez nia przegryźc i zrozumieć, ale zawiera bardzo wiele cennych wskazówek i proroctw !

Odnosnie liczb to one coś symbolizuje, tak owe przysłowiowe 144 tys. na które powołują się Jehowi, jak i rogi baranka, liczna starców, kolumny świątyni bożej itp. Myslę że nic tam nie znalazło się przypadkiem. Dlatego ap. Jan napisał aby nic nie dodawac ani nie ujmować ze słów tej księgi, bo na tego który to czynic będzie spadnie przekleństwo. I dziwię się że tak wielu ludzi lekko szafuje zawartymi tam słowami!

Ale ja bym chciał zwrócić tez na coś innego uwagę, mianowicie z wiadomych mi informacji wynika że dziś jest dzień w którym szataniści szczególnie żarliwie modlą się o Panowanie szatana na ziemi i zniszczenie Kościoła Jezusa Chrystusa. To nie jest żart,  oni nawet poszczą w tej intencji ! Składają hołd Księciu Demonów i modlą się do niego i jako nawrócony chrześcijanin mam świadomość że to nie są nieistotne rzeczy, ale realne zagrożenie w sferze duchowej. Dlatego myślę że dzis nie ze względu na datę , ale ze względu na sekte satanistyczną warto sczególnie mocno modlić się o działanie Ducha Świętego i rozszerzanie wpływu ewnagelii, aby ludzi mogli się nawracać, bo jak mówi Biblia "dzień Panski przyjdzie jak złodziej" gdy nikt się nie będzie spodziewał, a wtedy będzie juz na wszystko za późno.

Sam byłem kiedys ateistą i dziękuje Bogu że mnie z tego wyrwał,  teraz wiem że jak pisał apostoł Paweł "nie walczymy z ciałem i krwią, ale ze zwierzchnościami" , całe sczęście że mamy orędownika w osobie Pana Jezusa i że Duch Święty przekonuje o prawdzie, czas łaski ciągle jeszcze trwa i oby jak najwięcej ludzi znalazło swoją drogę do Boga, obojętnie w jakim kościele, bo to przeciez nie kościoł zbawia ale Jezus, On jest drogą, prawda i życiem ! Dlatego warto sie modlić i nie ustwawać, aby na końcu odebrać obiecany "wieniec chwały" !

(Filip. 3:20)
" Nasza zaś ojczyzna jest w niebie, skąd też Zbawiciela oczekujemy, Pana Jezusa Chrystusa,"
(Jan. 3:3)
" Odpowiadając Jezus, rzekł mu: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć Królestwa Bożego."

---
Umiemy już latać w powietrzu jak ptaki i pływać w wodzie jak ryby, ale nie znamy prostej sztuki życia razem jak bracia. autor: Martin Luther King

 
 • andrzej wto, 25 mar 2008, 17:34:25
verbadocent wto, 6 cze 2006, 19:57:12

Numerologia, podobnie jak chiromancja, astrologia, kartomancja, i-ching, hieromancja, litomancja, onejromancja, ojnomancja, litomancja, geomancja, piromancja i wszelkie tego typu bzdury są technikami stricte wróżbiarskimi.

Księga Kapłańska 19,31 Nie będziecie się zwracać do wywołujących duchy ani do wróżbitów. Nie będziecie zasięgać ich rady, aby nie splugawić się przez nich. 20,27 Jeżeli jaki mężczyzna albo jaka kobieta będą wywoływać duchy albo wróżyć, będą ukarani śmiercią. Księga Powtórzonego Prawa 18,10 Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by ... uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary ...

Sugerowałbym raczej nauczanie matematyki, w szczególności zaś teorii liczb, w której to Polacy mają nieocenione osiągnięcia (prof. Wacław Sierpiński - członek m.in. Papieskiej Akademii Nauk, czy też dzielni poznańscy matematycy Rejewski, Zygalski,  Różycki, którzy dzięki znajmości teorii liczb "rozgryźli" hitlerowską Enigmę). O papieżu Sylwestrze II nie wspominam, bom już o nim pisał.

666, ani żadna inna liczba nie ma mocy tajemnej, magicznej, cudownej. Kto twierdzi inaczej, niech stanie na ubitym polu przeciwko mnie!

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 
 • Paweł śro, 7 cze 2006, 00:44:46
 • Raf śro, 7 cze 2006, 16:21:20
 • Raf pią, 9 cze 2006, 09:57:25
 • Raf sob, 10 cze 2006, 14:51:57
hermes wto, 6 cze 2006, 20:38:48
Mi to sie najbardziej i tak kojarzy z piosenka Iron Maiden - The number of the beast. Zreszta wcale bym sie nie zdziwil gdyby to m.in ona spopularyzowala ta symbolike.

---
"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." - Marcin Luter

 
remigius śro, 7 cze 2006, 08:57:36
Być może liczba 666 odnosi się do imienia Antychrysta, ale zanim Antychryst się nie objawi światu wszelkie próby rozszyfrowania tej liczby musza spalic na panewce. Zresztą trzy szóstki stanowią mniej ważne kryterium rozpoznania ostatecznego Antychrysta. Pismo zawiera wiele innych cech Antychrysta, po których chrześcijanie będa mogli rozpoznać Antychrysta bez żadnych wątpliwości.

---
A ja odniosłem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano. (1 Kor 4,6)

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń