Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

"Nie" dla prezerwatyw na 99,9 proc.

Wbrew poprzednim informacjom Watykan najprawdopodobniej nie wyda zgody na używanie prezerwatyw w małżeństwach, w których jeden z małżonków jest chory na AIDS czy jest nosicielem wirusa HIV.


"La Civilta Cattolica", nazywany półoficjalnym pismem Watykanu, opublikował ostatnio artykuł, w którym opisano walkęz AIDS w Afryce. Nic nie napisano o ewentualnym dopuszczeniu prezerwatywy. Sandro Magister, watykanista "L'Espresso", twierdzi, że w watykańskim jeżyku dyplomacji oznacza to, że dyskusja została zamknięta.

Rozmówcy watykanistów twierdzą, że już ponad rok temu Kard. Ratzinger zlecił przygotowania do owego dokumentu. Opublikowanie informacji o istnieniu poszukiwań na temat dopuszczalności przezerwatyw zostało uczynione wbrew woli Kurii Rzymskiej. Dlaczego Kuria się nie zgodziła? Uznała, że nie nadeszła pora, by publikować negatywne opinie odnośnei prezerwatywy. Owa decyzja wpisuje się w szeroki plan odzyskiwania zachodniej Europy dla katolicyzmu. Watykanisci twierdzą, że podczas pielgrzymki do Hiszpanii Benedykt XVI będzie otwarcie krytykował reformy rządu socjalistycznego.

Źródło: Fidelitas


Opcje Artykułu

"Nie" dla prezerwatyw na 99,9 proc. | 16 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
"Nie" dla prezerwatyw na 99,9 proc.
mateno czw, 8 cze 2006, 12:15:10
Niezbyt rozumiem, dlaczego Kuria tak się upiera. Przecież zakaz stosowania prezerwatyw nie ma charakteru dogmatycznego, nie został ogłoszony ex cathedra więc może zostać zmieniony. Kościół (piórem Pawła VI w Humanae Vite) mówi, że współżycie ma dwa równorzędne cele - powoływanie nowego życia i budowanie więzi między małżonkami. Dlaczego małżeństwa, w których jeden z partnerów zachorował (niekoniecznie wskutek swojej winy - chorych np. wskutek przetoczenia zakażonej krwi przecież nie traktujemy inaczej) mają być pozbawione tej jakże waznej możliwości budowania więzi?

Widzę następujące wyjaśnienia stanowiska Kurii Rzymskiej:
1. Obawa przed niedoinformowaniem - w świat pójdzie wiadomość "Kościół zezwala na prezerwatywy", a nie wszyscy zechcą albo będą mieli możliwość dowiedzieć się, w jakich dokładnie okolicznościach można je stosować
2. Obawa, że otwarcie małej furtki doprowadzi w przyszłości do wyważenia całej bramy - nasilą się żadania całkowitej zgody na antykoncepcję
3. Obawa przed rozpowszechnieniem postawy "Mogę sobie zaszaleć z panienką, najwyżej z żoną będę stosował prezerwatywę"

Żadne mnie nie przekonują. Uważam że nie należy stawiać małżonków w obliczu wyboru: zarazić współmałżonka albo w ogóle nie współżyć, bo obie opcje w normalnym małżeństwie są nie do przyjęcia.

pozdrawiam
Mateusz

---
Nowe forum o rodzinie: http://www.dorodzin.fora.pl

 
"Nie" dla prezerwatyw na 99,9 proc.
allygator pon, 12 cze 2006, 22:34:44
Matneo, sprawa może nie jest prosta, ale jak w każdym przypadku, sędzią będzie Twoje sumienie. Każdy sam we własnym sumieniu musi rozeznać jaką ma intencję. Bez sumienia się nie obejdzie, to jest podstawa wolności. Inaczej wszystko byłoby zakazane na wszelki wypadek. No i Twoja uwaga dotyczaca tego, że prezerwatywa nie leczy AIDS, jest trochę śmieszna. Każdy wie, po co się używa prezerwatyw, nikt nie twierdzi że w celach leczniczych. Wymaga tego miłość do współmałżonka, która skądinąd wyraża się poprzez współżycie seksualne.
 
"Nie" dla prezerwatyw na 99,9 proc.
Bartek.D wto, 13 cze 2006, 21:21:52
Aligatorze!
W bardzo przystępny sposób tłumaczysz rzeczy rzeczywiste, które dla nie których sa "nieoczywiste":):) Wyrazy szacunku, pozdrawiam
 
"Nie" dla prezerwatyw na 99,9 proc.
eva pon, 3 lip 2006, 14:47:56
Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo ,więc jego seksualność równieź na swoje podobieństwo - czy nie tak?Zatem człowiek w swojej seksulności zachowuje się tak jak zachowuje - jest stały w uczuciach i zdradza.Zagrożeniem dla niego są choroby ,ale człowiek dostał od Boga rozum, więc jeżeli rozum wskazuje ,że siebie , swoją partnerkę i swoje potomstwo win chronić .Czemu zatem zakazywać człowiekowi używania rozumu - wielkiego daru od Boga?
 
"Nie" dla prezerwatyw na 99,9 proc.
wiesniak1510 sob, 5 sie 2006, 11:57:34
Hierarchia sama złapała się w pułapkę zastawioną na wiernych. A trzeba to było wrzucać do jednego worka antykoncepcję z aborcją i eutanazją ?! Zresztą ona potrafi się wyplątać, tylko mały warunek - MUSI SAMA CHCIEĆ. A na razie beton trzyma mocno, nie dziwotwa - kardynał Ratzinger był nazywany przecież PANCERNYM KARDYNAŁEM. Zobaczymy, co będzie po jego śmierci i co napiszą jego rodacy; po śmierci JPII wśród Niemców były powszechne głosy: "no niby taki nowoczesny, a gumki nie dopuścił"?
 
wiesniak1510 śro, 9 sie 2006, 14:40:30
Prezerwatywy lateksowe ze środkami plemnikobójczymi jak nonolsynol-9, który jak stwierdzono podczas badań laboratoryjnych zabija również HIV - źródło "Sekrety seksu" Brian Chichester, Kenton Robinson. Na pewno ważna jest to informacja dla korzystających z usług np. TIR-ówek. Gdyby tak jeszcze ktoś wynalazł zabezpieczenie przeciwko zarażeniu się wszystkimi świństwami w polskiej chorej służbie zdrowia?
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń