Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Męka Chrystusa i Benny Hill

Listy od czytelnikówW dniu 19 czerwca b.r. portal internetowy „o2.pl” zamieścił na swojej stronie kilkuminutowy film pt. „Pasja według Benny Hilla”. Składa się on z fragmentów filmu „The Passion of The Christ” (dosłownie „Męka Chrystusa”, polski tytuł „Pasja”). Fragmenty te przedstawiają najbardziej dramatyczne momenty męczeństwa i śmierci Jezusa Chrystusa, jednak ich akcja jest w niektórych momentach nienaturalnie przyspieszona, powtórzona bądź cofnięta. Obrazom tym towarzyszy wesoły i skoczny podkład muzyczny pochodzący ze znanego na całym świecie serialu komediowego „Benny Hill”. 

Zestawienie obrazów ukazujących mękę i śmierć człowieka z wesołą, szybką i lekką muzyką (a w dodatku wyświetlanie ich w sposób nienaturalnie przyspieszony) jest jednoznacznym wyrazem pogardy wobec cierpiącej osoby przedstawionej na filmie. Zachowanie takie w odniesieniu do dowolnej osoby stanowi jej zniewagę i naruszenie najbardziej elementarnych zasad etycznych. Wiedza o tym jest tak powszechna, że posiadają ją nawet dzieci w wieku przedszkolnym, a tym bardziej osoby zarządzające portalem internetowym.
W tym przypadku znieważaną osobą jest Jezus Chrystus – którego chrześcijanie większości wyznań uważają za Boga, a wyznania związane z chrześcijaństwem (np. świadkowie Jehowy) oraz muzułmanie uważają za Proroka i Pomazańca Bożego. Wiedza o tym, kim jest Jezus Chrystus, jest na tyle powszechna, że z całą pewnością posiadają ją administratorzy portalu.

W każdej religii najważniejszym i głównym przedmiotem czci jest sam Bóg. Znieważono więc najważniejszy „przedmiot czci religijnej”, obrażając tym samym uczucie religijne wielu osób, w tym moje. Film zamieszczono na stronie internetowej ogólnodostępnej, a zatem czyn popełniony został publicznie. Tym samym wypełniono wszystkie znamiona przestępstwa z art. 196 kodeksu karnego („Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej...”).

Osoby odpowiedzialne za publikację filmu wiedziały zatem, że jest on znieważający i zniewaga ta dotyka najważniejszego „przedmiotu czci religijnej” dla większości obywateli RP. Podkreślić należy, że wkrótce po umieszczeniu filmu na stronie tej pojawiły się i pojawiają się w dalszym ciągu komentarze użytkowników portalu, wyrażające jednoznacznie, iż publikacja tego filmu obraziła ich uczucia religijne oraz domagające się osądzenia i ukarania tego czynu. Pomimo to osoby odpowiedzialne do chwili obecnej nie zaprzestały tego bezprawnego działania.

W sprawie tej złożono dzisiaj w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Jednakże swój sprzeciw wobec takich działań możemy zgłosić bojkotując wspomniany portal. Dlatego apeluję do wszystkich chrześcijan o bojkot portalu internetowego „o2.pl” oraz o dalsze rozpowszechnianie tej wiadomości. Ja sam właśnie zrezygnowałem z konta e-mail na tym portalu. (Rezygnacji dokonuje się przez wysłanie z danego konta na adres: usun@o2.pl wiadomości zawierającej login i hasło; można też podać powód: Pasja według Benny Hilla.) Założenie konta na innym portalu jest bardzo proste i szybkie, a informując znajomych o zmianie poczty można przekazać im powody tej decyzji, nagłaśniając tym samym całą akcję. Pewne problemy może sprawiać zmiana komunikatora internetowego „Tlen” na inny, ale męka i śmierć Naszego Pana Jezusa Chrystusa z pewnością są tego warte!

Korzystając dotychczas z tego portalu obserwowałem, jak jego zawartość informacyjna staje się coraz bardziej brukowa. Ponadto od pewnego czasu „klikając” na tytuły niektórych wiadomości użytkownik zostaje przekierowany na inną stronę - właśnie taką, na której znajduje się film „Pasja według Benny Hilla”, a także krótkie filmy pornograficzne, filmy z gatunku „obrzydliwość” oraz „tortury i rzeźnia”.


Opcje Artykułu

Męka Chrystusa i Benny Hill | 25 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Męka Chrystusa i Benny Hill
maxurd śro, 21 cze 2006, 13:06:42
Mowiac szczerze ubodlo mnie to bardzo:(

Nie zniemiam jednak zdania, ze nie powinno byc w kodeksie takiego przestepstwa jak przestepstwo obrazy uczuc religijnych.

Nie zmienia to jednak rzeczywistosci... Ze boli :(

---
Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

 
Męka Chrystusa i Benny Hill
Aranen śro, 21 cze 2006, 13:57:55
Oczywiście Boga nie można w ten sposób obrazić, ci ludzi raczej sami się obrażają.

Nie zmienia to faktu, że nikogo bezkarnie obrażać nie można. J atraktuje to jako obrazę osobistą...

---
Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii

 
Męka Chrystusa i Benny Hill
mateuszwroc śro, 21 cze 2006, 14:11:30
Popieram pomysł bojkotu! Na szczęście nie mam na tym portalu skrzynki pocztowej. Ogólnie popieram pomysł bojkot tego, co nas obraża. Poskutkowało to np. wycofaniem reklam firm z wiadomego pisma. W Christianitas ukazał sięartykuł na temat bojkotu. Zapewne ludzie \\\"oświeceni i postępowi\\\" potępią takie \\\"ciemnogrodzkie i zacofane\\\" protesty przeciwko \\\"sztuce\\\", wolności słowa. Ale trzeba sietrzymać. Nie pozwólmy, aby drwiono z naszych uczuć religijnych!

---
Kimże człowiek bez Chrystusa?

 
Męka Chrystusa i Benny Hill
matejanka śro, 21 cze 2006, 15:44:33
A tak naprawdę jest to tylko widzialny znak naszego upadłego, grzesznego świata i nie boli mnie bardziej niż codzienne krzyżowanie Pana, naszą złością, naszą nienawiścią do swojego bliźniego tylko za to że jest inny, że inaczej myśli, a przez to wywyższanie się nad nim, nieustające łamanie Boskiego Prawa itd. lista cierni i gwoździ które wbijamy Chrystusowi jest długa, więc trochę nie rozumiem dlaczego akurat ten was tak boli? Czy dlatego że go widać? matejanka
 
Męka Chrystusa i Benny Hill
gaetta czw, 22 cze 2006, 11:25:35
Tlen miał już jedną wpadkę z reklamą w wiadomym piśmie, o którym wspomina też Mateusz ;). Ja wówczas już, choć nie bez bólu, bo konto tam miałam lat wiele (nawet newsy z kosciol.pl tam przychodzily:) zrezygnowałam z ich usług. Decyzja, okazuje się,  jak najwłaściwsza.
Nie rozumiem, przyznam, postawy, \\\"korzystam tylko z usług\\\" - jakby fryzjer przy strzyżeniu zabawiał klienta obok  dykteryjkami o Twojej umierającej matce, to ochoczo byś tam nadal chadzał?
A kategoria \\\"przestępstwo obrazy...\\\" nie byłaby potrzebna, gdybyśmy my chrześcijanie, w taki właśnie prosty sposób - bojkotem - bronili swoich wartości.


---
Anna

 
Męka Chrystusa i Benny Hill
Anh nie, 26 sie 2007, 20:50:25
Dlaczego obrońcy honoru boga nie napiszecie skargi do Wielkiej Brytanii. Domniemywam, że tam film był zrobiony. W GB mają za nic papieża, kościół i religię katolicką. Czy jeśli robią takie filmy to oznacza, że należy ich skarżyć. Czy portal, który pokazuje to co na świecie zostało  (jako sztuka lub nie) zrobione to źle.
Według was, należy odizolować polskie społeczeństwo (pluralistyczne) od treści, które waszym tylko zdaniem są nieodpowiednie?
Zapis o obrazie uczuć religijnych w swej interpretacji tak się rozszerzył, że strach powiedzieć, że bóg nie istnieje. Bo to już można uznać za obrazę.
Jeśli kogoś śmieszy postać Jezusa, to dlaczego nie wolno mu się śmiać.
Czy wy nie wyśmiewacie innowierców, nie śmiejecie się z ich religii? Jakie zdanie macie o ateistach. Wam wolno ich wyśmiewać i krytykować. Jeśli tak to nam ateistom wolno śmiać się z kościoła i wszystkiego co go dotyczy.

Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamień. Zobaczymy!!!

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń