Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Benedykt XVI w Walencji

W sobotę, 08 lipca, papież Benedykt XVI przybył do hiszpańskiej Walencji z krótką, choć ważną wizytą; jednym z jej powodów było wydanie w ubiegłym roku przez socjalistyczny rząd zgody na zawieranie małżeństw przez pary homoseksualne, liberalizację procedur rozwodowych oraz sztucznego zapłodnienia.

W liście do hiszpańskich biskupów papież ostrzegł, że gwałtowna sekularyzacja stawia pod znakiem zapytania przyszłość społeczeństw i kultur świata zachodniego. Przypomniał, że bacznie obserwuje życie Kościoła na Półwyspie Iberyjskim, w kraju o utrwalonej wiekami tradycji ewangelizacyjnej. Choć w całej Europie postępujące zeświedczenie życia społecznego można dostrzec bez większego wysiłku, w Hiszpanii, kraju o wyjątkowo silnych rzymsko-katolickich korzeniach, napięcie między Kościołem a państwem jest szczególnie widoczne. Nawet podczas papieskiej wizyty żadna ze stron nie ukrywała owych pęknięć.

Konflikt ten nabrał osobistego charakteru, kiedy premier José Luis Rodrigez Zapatero, mimo że wraz z królem Juanem Carlosem przywitał gościa na lotnisku, nie przybył na niedzielną mszę. Rzecznik premiera nie wyjaśnił przyczyn tej decyzji, a sprawa trafiła na pierwsze strony hiszpańskich i włoskich gazet. Watykan, zazwyczaj łagodzący takie sytuacje, zareagował z dość niespodziewaną siłą: Joaquin Navarro-Valls przypomniał, że na papieskich mszach bywali komunistyczni przywódcy Nikaragui oraz Kuby.

Trzecia zagraniczna pielgrzymka Benedykta XVI upłynęła pod znakiem rodziny jako związku kobiety i mężczyzny, co papież podkreślił kilkakrotnie z absolutną jasnością. „To prawda, że są rzeczy i sprawy, którym chrześcijanin musi powiedzieć . Chcemy, by ludzie zrozumieli, że zgodnie z ludzka naturą, to kobieta i mężczyzna są dla siebie stworzeni, by dać przyszłość ludzkości”, powiedział. Istotę rodziny podkreślił szczególnie wyraźnie podczas wieczornego spotkania w futurystycznym miasteczku sztuk i nauki w Walencji, kiedy mówił o podstawowej strukturze dającej społeczeństwu siłę.

Benedykt XVI zaapelował do rządów, by z większą troską przyjrzały się rodzinie; zwrócił uwagę na jej moc jako uświęconego związku kobiety i mężczyzny, otwartego na dar życia; przekonywał, że towarzyszenie dzieciom na drodze ich fizycznego i duchowego rozwoju jest najlepszym sposobem na przeciwstawienie się powszechnemu hedonizmowi, który redukuje ludzkie relacje do banału i pozbawia je wartości oraz piękna.

Wiele miejsca poświęcił również problematyce rozwodów i aborcji. Niektórzy uczestnicy konferencji o rodzinie z udziałem papieża mieli na sobie koszulki przedstawiające moment połączenia plemnika z komórką jajową z podpisem: „Mój pierwszy dzień życia”. Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że choć 80% Hiszpanów uważa się za katolików, tylko 18% regularnie uczestniczy w mszach i nabożeństwach. Ów trend, tak charakterystyczny dla współczesnej Europy, jest od dawna przedmiotem troski głowy Kościoła katolickiego. Przypadek Hiszpanii, swoistego papierka lakmusowego dla milionów katolików w hiszpańskojęzycznej Ameryce Południowej, jest szczególnie godny uwagi.

Pomimo ciepłego powitania papieża, Walencja jest nadal pogrążona w smutku po katastrofie metra, w której śmierć poniosły 42 osoby. Miejscem pierwszego przystanku podczas hiszpańskiej pielgrzymki Benedykta XVI była stacja metra, przy której zdarzył się wypadek. Papież pomodlił się, złożył wieniec, a w katedrze walenckiej spotkał się z rodzinami ofiar katastrofy.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20060718181137953

No trackback comments for this entry.
Benedykt XVI w Walencji | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń