Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Benedykt XVI w Walencji

W sobotę, 08 lipca, papież Benedykt XVI przybył do hiszpańskiej Walencji z krótką, choć ważną wizytą; jednym z jej powodów było wydanie w ubiegłym roku przez socjalistyczny rząd zgody na zawieranie małżeństw przez pary homoseksualne, liberalizację procedur rozwodowych oraz sztucznego zapłodnienia.

W liście do hiszpańskich biskupów papież ostrzegł, że gwałtowna sekularyzacja stawia pod znakiem zapytania przyszłość społeczeństw i kultur świata zachodniego. Przypomniał, że bacznie obserwuje życie Kościoła na Półwyspie Iberyjskim, w kraju o utrwalonej wiekami tradycji ewangelizacyjnej. Choć w całej Europie postępujące zeświedczenie życia społecznego można dostrzec bez większego wysiłku, w Hiszpanii, kraju o wyjątkowo silnych rzymsko-katolickich korzeniach, napięcie między Kościołem a państwem jest szczególnie widoczne. Nawet podczas papieskiej wizyty żadna ze stron nie ukrywała owych pęknięć.

Konflikt ten nabrał osobistego charakteru, kiedy premier José Luis Rodrigez Zapatero, mimo że wraz z królem Juanem Carlosem przywitał gościa na lotnisku, nie przybył na niedzielną mszę. Rzecznik premiera nie wyjaśnił przyczyn tej decyzji, a sprawa trafiła na pierwsze strony hiszpańskich i włoskich gazet. Watykan, zazwyczaj łagodzący takie sytuacje, zareagował z dość niespodziewaną siłą: Joaquin Navarro-Valls przypomniał, że na papieskich mszach bywali komunistyczni przywódcy Nikaragui oraz Kuby.

Trzecia zagraniczna pielgrzymka Benedykta XVI upłynęła pod znakiem rodziny jako związku kobiety i mężczyzny, co papież podkreślił kilkakrotnie z absolutną jasnością. „To prawda, że są rzeczy i sprawy, którym chrześcijanin musi powiedzieć . Chcemy, by ludzie zrozumieli, że zgodnie z ludzka naturą, to kobieta i mężczyzna są dla siebie stworzeni, by dać przyszłość ludzkości”, powiedział. Istotę rodziny podkreślił szczególnie wyraźnie podczas wieczornego spotkania w futurystycznym miasteczku sztuk i nauki w Walencji, kiedy mówił o podstawowej strukturze dającej społeczeństwu siłę.

Benedykt XVI zaapelował do rządów, by z większą troską przyjrzały się rodzinie; zwrócił uwagę na jej moc jako uświęconego związku kobiety i mężczyzny, otwartego na dar życia; przekonywał, że towarzyszenie dzieciom na drodze ich fizycznego i duchowego rozwoju jest najlepszym sposobem na przeciwstawienie się powszechnemu hedonizmowi, który redukuje ludzkie relacje do banału i pozbawia je wartości oraz piękna.

Wiele miejsca poświęcił również problematyce rozwodów i aborcji. Niektórzy uczestnicy konferencji o rodzinie z udziałem papieża mieli na sobie koszulki przedstawiające moment połączenia plemnika z komórką jajową z podpisem: „Mój pierwszy dzień życia”. Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że choć 80% Hiszpanów uważa się za katolików, tylko 18% regularnie uczestniczy w mszach i nabożeństwach. Ów trend, tak charakterystyczny dla współczesnej Europy, jest od dawna przedmiotem troski głowy Kościoła katolickiego. Przypadek Hiszpanii, swoistego papierka lakmusowego dla milionów katolików w hiszpańskojęzycznej Ameryce Południowej, jest szczególnie godny uwagi.

Pomimo ciepłego powitania papieża, Walencja jest nadal pogrążona w smutku po katastrofie metra, w której śmierć poniosły 42 osoby. Miejscem pierwszego przystanku podczas hiszpańskiej pielgrzymki Benedykta XVI była stacja metra, przy której zdarzył się wypadek. Papież pomodlił się, złożył wieniec, a w katedrze walenckiej spotkał się z rodzinami ofiar katastrofy.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20060718181137953

No trackback comments for this entry.
Benedykt XVI w Walencji | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń