Tajemnicza Porcjunkula

Porcjunkula jest kaplicą pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej, mieszczącą się obecnie w murach jednej z największych bazylik chrześcijańskich - Bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Asyżu. Jej nazwa pochodzi z dwóch źródeł: pierwsze to określenie "piccola porzione" (mała cząstka) terenu, na którym wznosiła się kapliczka; drugie to "piccola porzione di pietra" (mała cząstka kamienia) z grobu Matki Bożej, którą pielgrzymi przywieźli z Ziemi Świętej i umieścili w ścianie kapliczki.
Historia Porcjunkuli sięga IV wieku. Od VI wieku była ona własnością benedyktynów, którzy w XIII wieku wydzierżawili ją św. Franciszkowi w zamian za symboliczny koszyk ryb. Wokół kapliczki stały szałasy, w których spali bracia, a sama Porcjunkula stała się miejscem spotkań i wspólnej modlitwy franciszkanów. W kaplicy tej złożyła śluby zakonne Klara - założycielka zakonu klarysek.
Według podania w 1216 roku św. Franciszkowi ukazał się w kaplicy Jezus, który w odpowiedzi na prośby i modlitwy franciszkanina i jego współbraci zezwolił na udzielanie odpustu zupełnego wiernym nawiedzającym świątynię. Przywilej ten, zgodnie z wolą Jezusa, został potwierdzony przez papieża Honoriusza III, który wyznaczył udzielanie go na dzień 2 sierpnia każdego roku. Od XIV wieku papieże przyznawali odpust na ten dzień kolejnym kościołom franciszkańskim.
Porcjunkula jest miejscem najbardziej związanym z życiem i apostolską działalnością św. Franciszka. Jej wierna kopia znajduje się w obrębie zespołu kościelno - klasztornego oo. franciszkanów - reformatów w Wieliczce.
Źródła: WWW.swanna.pl, WWW.kapucyni.ofm.pl, WWW.franciszkanie.pl