Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Postawa świata wobec chrześcijan

W ostatnim czasie chrześcijanie są dyskryminowani , w krajach muzułmańskich coraz częstsze są akty nienawiści do chrześcijan. Nawet w Europie, w dobie wszechobecnego laicyzmu być chrześcijaninem jest trudno, a wszystko to w myśl różnie rozumianej poprawności politycznej.


Ostatnio mogliśmy zaobserwować rozliczne akty nienawiści islamu wobec chrześcijan, czasami powodowanymi przez złe rozumienie naszego przesłania, krótki impuls fanatyczny czy też koraniczny nakaz nawracania na islam (który jest niekiedy egzekwowany przy użyciu siły). Być może agresywność islamu i jego zamknięcie na dialog spowodowane jest tym że w wielu państwach islamskich religia Mahometa nadal znajduje się w stadium, kiedy obca jest olerancja i wzajemne poszanowanie innych religii, albo przez to że Koran można interpretować zarówno w strone tolerancji jak i agresywnej ekspansji metodą miecza. Najlepszym przykładem tego jest ostania reakcja na cytat który przytoczył Benedykt XVI podczas wizyty w rodzinnych stronach. Czy wyznawcy islamu szukają tylko pretekstu dla kolejnych aktów agresjii? - to pytanie pozostawie otwarte.

W Europie wcale nie jest łatwiej być chrześcijaninem z tą różnicą że wszystko jest zgodne z literą prawa pod płaszczykiem liberalizmu i relaztywizmu. Zdarza sie nam nawet słyszeć o co prawda skromnych ale jakże wymownych w tej sytuacji przypadkach gdzie chrześcijanom (czesto też i innym religiom) zabrania sie eksponowania własnej wiary. Taka polityka Europy jest możliwa do odczytania jako "podcinanie własnych korzeni". Czy jednak bez korzeni naszej wiary nadal możemy nadal nazywać sie dumnie Europejczykami, to również pozostawie jako pytanie otwarte.

Certum est quo impossibilite estOpcje Artykułu

Postawa świata wobec chrześcijan | 11 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Thomas Z sob, 4 lis 2006, 14:07:01

Trzeba wypracować dobry konsensus w sprawie obecności religii chrześcijańskiej w sferze publicznej, bo to o to się rozchodzi przede wszystkim w UE. Pewne rzeczy rozumiem bo państwo świeckie (w którym są obywatele wielu kultur i różnych religii) nie może przyjąć praw boskich z Biblii jako prawa. Tak samo jak chrześcijanie nie powinni obraźliwie nazywać mniejszości seksualnych (dewianci, pedofile itp.), skoro akceptujemy że istnieje obraza uczuć religijnych to powinna też być polityczna poprawność jako przeciwwaga która chroni też uczucia ludzi nie wierzących. Ale z drugiej strony zakazywanie noszenia symboli religijnych czy strojów dla kapłanów jest już chyba przesadą.

 
mateuszwroc sob, 4 lis 2006, 14:59:11
Po rewolucji we Francji w 1789r. to nie dziwota. Takie to są skutki liberalizmu i tolerancji wszystkiego i wszystkich. Oczywiście wyjątek stanowią chrześcijanie, a w szczególności katolicy.

---
"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

 
 • Gocek pon, 6 lis 2006, 21:37:16
 • Rafi F wto, 7 lis 2006, 22:44:21
 • Rafi F wto, 7 lis 2006, 22:56:14
chochlik sob, 4 lis 2006, 18:55:07
Jeśli chodzi o pogodzenie sfer politycznej z kościelną to, mimo że UE nakazuje wręcz wolność religijną, cienko to widzę tu w Polsce. Szczególnie teraz, gdy mamy prezydenta, który uważa, że tylko katolicyzm jest słuszny i wszystko chce robić sam.

---
chochlik

 
 • Bartek nie, 5 lis 2006, 11:10:21
reguly pią, 10 lis 2006, 18:57:11
Zapewne wszedzie tam, gdzie jedno wyznanie zdobywa dominujaca pozycje (szczegolnie monoteizm), nie jest ono zainteresowane rownym tarktowaniem pozostalych - nie inaczej jest u nas, w Polsce...  radze sobie to przemyslec i jesli samemu dyskryminuje sie mniejszosci tak gdzie ma sie silna pozycje to puzniej nie ma co biadolic gdy jest sie dyskryminowanym tam gdzie sie dominujacej pozycji nie ma...

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń