Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Wystawa o aborcji - przyzwoita i dozwolona

Sąd Okręgowy w Białymstoku uniewinnił Łukasza Wróbla, autora kontrowersyjnej wystawy antyaborcyjnej "Wybierz życie" – informuje PAP. W pierwszej instancji Wróbel został uznany za winnego umieszczenia w miejscu publicznym nieprzyzwoitych treści.

Wystawa "Wybierz życie" to seria kolorowych fotogramów prezentujących ludzkie płody po aktach aborcji, zestawione ze zdjęciami ofiar ataków terrorystycznych, wojen i czystek etnicznych. Była pokazywana na przełomie sierpnia i września 2005 roku na ulicy w centrum miasta, w ruchliwym miejscu w pobliżu kościoła, kina i przystanku autobusowego.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Jerzy Sczurewski powiedział min.: "Moje uzasadnienie w tej sprawie nie jest głosem za, czy przeciw. Prezentacja nie wyczerpała znamion występków, o których jest mowa w kodeksie wykroczeń. Żadną miarą wystawa ta nie posiadała cech wulgarności, bezwstydności (...) i nie wyczerpuje ona pojęcia nieprzyzwoitości. "

Odnosząc się do znamion występków zarzucanych obwinionemu sędzia mówił m.in., że wystawa nie była "wybrykiem" o czym jest mowa w art. 51 par.1 kodeksu wykroczeń (taka była pierwsza kwalifikacja prawna czynu), bo była legalnie prezentowana. Podobnie, zdaniem sądu, jest przy zastosowanej innej kwalifikacji z art.141 kodeksu wykroczeń. Mowa jest tam bowiem o umieszczaniu w miejscu publicznym nieprzyzwoitych treści.

"Kluczem" jest ocena, czy mamy do czynienia z treściami "nieprzyzwoitymi". Ludobójstwo i aborcja są to tematy zbyt poważne, żeby mówić o nich "nieprzyzwoite" – kontynuował sędzia.

- Ja powiem więcej, nieprzyzwoite jest pytanie o przyzwoitość bądź nie, ludobójstwa czy aborcji. - Nie jest rzeczą sądu wypowiadać się, czy ta wystawa powinna być eksponowana w miejscach szeroko dostępnych publicznie – zastrzegł sędzia. Dodał, że biorąc pod uwagę wrażliwość różnych osób, które mogą się z nią zetknąć, eksponowanie jej wymaga przemyślenia, czy u przypadkowo spotkanych osób, które nie chcą oglądać obrazów tego typu, mogą one wywołać uczucia obrzydzenia, niesmaku, oburzenia.

Po prezentacji wystawy w pięciu miastach, w trzech sprawa trafiła do sądu. Sąd w Łodzi autora wystawy uniewinnił. W Lublinie wyrok skazujący na grzywnę został uchylony i sprawa wróciła do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie wyroku w Białymstoku może posłużyć dla polskiego sądownictwa jako precedensowe.Opcje Artykułu

Wystawa o aborcji - przyzwoita i dozwolona | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Wystawa o aborcji - przyzwoita i dozwolona
chochlik śro, 20 gru 2006, 10:22:12

Ja nie rozumiem dlaczego Wróbel w ogóle musiał się bronić przeciw takim zarzutom. Przecież ludobójstwo i aborcja są ludzkie, od tego nie da się uciec. Jak więc ludzie, z założenia ludzcy, mogli poczuć się zdegustowani i oburzeni oglądając to, co dzieje się wciąż i co może spotkać każdego?

Ci, którzy czuli się źle, muszą żyć w jakimś kokonie broniącym przed okrucieństwami tego świata.

 

---
chochlik

 
Wystawa o aborcji - przyzwoita i dozwolona
czytelnik.1 śro, 20 gru 2006, 11:17:53
Cóż, wiele osób, które maja dużo złego na sumieniu nie mogą znieść prawdy, dlatego stawiają przed sądem tych, którzy im tę prawdę pokazują.
 
Wystawa o aborcji - przyzwoita i dozwolona
chochlik śro, 20 gru 2006, 22:41:26
Tak, ciężko im patrzeć w lustro.

---
chochlik

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń