Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Wprost: Abp. Wielgus tajnym współpracownikiem

W dokumentach IPN znajduje się zobowiązanie arcybiskupa Stanisława Wielgusa do współpracy z SB - poinformowało "Wprost" na stronach internetowych. Nowy metropolita warszawski miał przyjął pseudonim Grey.Z informacji opublikowanych na stronach internetowych tygodnika wynika, że wśród zgromadzonych w IPN dokumentów dotyczących nowego metropolity warszawskiego znajduje się zobowiązanie do współpracy z wywiadem PRL. Dokument pochodzi z 1973 roku.

W dokumencie, na który powołuje się "Wprost" arcybiskup Wielgus miał zobowiązać się do przekazywania wywiadowi wszelkich informacji dotyczących m.in. polskich księży przebywających za granicą. Oficerem prowadzącym duchownego był płk Mroczek.

W zamian za współprace księdzu Wielgusowi zaoferowano pomoc w karierze. Dostał paszport, a w 1973 roku został stypendystą Fundacji im. A. Humboldta w Martin Grabmann Institut na Uniwersytecie Monachijskim.

O współpracy arcybiskupa Wielgusa z SB donosi również w zapowiedzi jutrzejszego artykułu "Rzeczpospolita". Dziennik twierdzi, że nowy metropolita warszawski przez ponad 20 lat współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa. Miał nawet odbyć specjalne szkolenie wywiadowcze dla agentów, a także przez wiele lat współpracował z IV wydziałem Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Lublinie.

Polska.plOpcje Artykułu

Wprost: Abp. Wielgus tajnym współpracownikiem | 10 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
krystyna czw, 4 sty 2007, 09:09:03
Daleka jestem od siania niepokoju ale tak sie zlozylo , ze przez okres Bozego Narodzenia bylam zaproszona jako gosc na wesele , byl tez ksiadz z Polski  z warszawskiej parafi. Rozmawialismy na rozne tematy na temat Abp.Wielgusa tez , wiecie co nam powiedzial , powiedzial nam to , ze nie jest zadna tajemnica od wielu lat , ze Abp. wspolpracowal ze sluzbami bespieczenstwa , powiem szczerze , ze my Polacy zyjacy tyle tysiecy kilometrow od Ojczyzny , doznalismy szoku , ta sprawa musi byc wyjasniona uczciwie i zgodnie z prawda , aby czlowiek z czarna przeszloscia nie zajal miejsca swoich wielkich poprzednikow , ktorzy byli wspanialymi kaplanami i oddani Ojczyznie. Wytlumaczcie mi jedno dla czego nasi ojcowie kapucyni zyja tak skromnie [ pisze o ojcach kapucynach w Toronto ] sa tacy oddani Bogu i czlowiekowi , czy myslicie , ze oni sa mniej wyksztalceni  jak inni ksieza ? moze i wiecej  wiec dla czego tu nie ma skandali ? a w Polskim kosciele zawsze cos sie niedobrego dzieje  tutaj tez , dla czego tak sie dzieje ? Czy ktos mi moze otworzyc oczy ?
 
Piotrek czw, 4 sty 2007, 13:56:02
Kto z obecnych polskich biskupów NIE BYŁ agentem SB?
 
 • Andrzej czw, 4 sty 2007, 16:55:23
Maciek czw, 4 sty 2007, 15:53:10
Czytałem forokopie dokumetów na stronie Gazety Polskiej. Jestem w szoku.
I boję się spytać jak to było w tej kwestii w Kościele Ewangelickim.

---

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

 
 • Jer czw, 4 sty 2007, 21:30:15
anka_be czw, 4 sty 2007, 20:04:07
jestem prawdziwie zbulwersowania i zgorszona postawą zarówno abp Wielgusa ale również całego Episkopatu w tej sprawie!
 
mateuszwroc czw, 4 sty 2007, 21:47:41
Przeglądałem dokumenty zmikrofilmowane. Jestem bardziej przerażony tym, że Abp Wielgus kłamał nt. swojej współpracy. To boli o wiele bardziej niż ona sama. Zauważyłem w raporcie, że w "owych" czasach chodził rzadko w sutannie, uważał polski katolicyzm za zacofany i potrzebujący reform. Przypomniałem sobie wtedy, że ks. Czajkowski współpracował z SB, rzekomo aby realizować SW II w Polsce. To jest straszne. A najgorsze w tym wszystkim jest kłamstwo.

Gorszy mnie też fakt, że głównymi lustratorami są dziennikarze, którzy jakoś publicznie nie piorą brudów swojego środowiska. Takie podwójne standardy moralności. Widzą drzazgę (W porównaniu z heroizmem Kościoła i Jego ludzi, jest to drzazga.) w oku Kościoła, a belki w swoim nie widzą.

---
"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

 
 • Rafi F pią, 5 sty 2007, 07:59:30
robaczek2 pią, 5 sty 2007, 00:09:37

Zupelnie nie rozumiem glosow oburzenia w wyniku publikacji akt dotyczacych abpa Wielgusa. Wypadalo by zyczyc goraco wszystkim przedmowcom aby byli zawsze oceniani wedlug ich sumienia a nie wedlug tfu.... rczosci tych dziennikarzy i szerzej "bliznich" ktorzy nie maja wystarczajaco duzo zdolnosci aby zablysnac czyms bardziej ambitnym.

Wasz: tajny wspolpracownik SB robaczek2

Moze lepiej od razu sie wyspowiadam, ze swego czasu po powrocie z dzikiego zachodu mialem rowniez przyjemnosc rozmawiac ze smutnym panem, ktory np zapytal: prosze tutaj wpisac z kim sie pan kontaktowal, o czym rozmawialiscie itd. Moja odpowiedz brzmiala, ze kontaktowalem sie z bardzo wieloma osobami ale nie bylem przygotowany do zapisywania ich danych personalnych. Rozmawialismy oczywiscie o kobietach. Kartka papieru kancelaryjnego z podpisem kogos tak wplywowego jak robaczek2 moze jeszcze gdzies tam lezy a smutny pan z ktorym rozmawialem chyba nie omieszkal wzbogacic mojego skromnego opisu wydarzen w swoje spostrzezenia bo przeciez za cos te premie i trzynastki musial dostawac.

 
 • Jer pią, 5 sty 2007, 00:44:35

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń