Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Arcybiskup Wielgus wyraża skruchę

Już po wprowadzeniu na urząd metropolity warszawskiego arcybiskup Stanisław Wielgus wydał odezwę, w której wyraża skruchę, w którym przyznaje się do błędu i deklaruje, że podda się każdej decyzji papieża. "Jeśli mnie przyjmiecie, o co ze skruszonym sercem Was proszę, będę bratem wśród Was, który chce jednoczyć, a nie dzielić, modlić się i jednać ludzi w Kościele, Kościele świętych i grzeszników, który my wszyscy stanowimy." - napisał między innymi nowy metropolita. Poniżej przedstawiamy pełną treść dokumentu.


Moją ofiarą, Boże, duch skruszony

Odezwa arcybiskupa metropolity warszawskiego
w przeddzień ingresuPrzyjdź Duchu Święty Światłości sumień
I wskaż nam drogę
Drodzy Bracia Kapłani,
Drodzy Bracia i Siostry całej wspólnoty Kościoła Warszawskiego!


Staję dziś przed progiem katedry warszawskiej z ciężkim dylematem sumienia, który w ostatnich dniach stał się nie tylko dla mnie, lecz i dla Was wielką próbą.

Ojciec Święty Benedykt XVI posłał mnie do Was jako zwierzchnika metropolii warszawskiej. Ociągałem się z przyjęciem tej nominacji ze względu na stan mego zdrowia. Przedstawiłem też Ojcu Świętemu i odpowiednim dykasteriom Stolicy Apostolskiej moją drogę życiową wraz z tą częścią mojej przeszłości, którą stanowiło uwikłanie w kontakty z ówczesnymi służbami bezpieczeństwa, działającymi w warunkach totalitarnego i wrogiego Kościołowi państwa. Powodowany pragnieniem odbycia ważnych dla mojej specjalności naukowej studiów, wszedłem w te uwikłania bez należytej roztropności, odwagi oraz zdecydowania do ich zerwania. Wyznaję dziś przed Wami ten popełniony przeze mnie przed laty błąd, tak jak wyznałem go już wcześniej Ojcu Świętemu.

Szeroko opublikowane w ostatnich dniach w mediach, a pochodzące z Instytutu Pamięci Narodowej raporty ówczesnej policji politycznej, z którymi zapoznała mnie Komisja Historyczna Konferencji Episkopatu mówią w znacznej mierze o tym, czego ode mnie oczekiwano czy mi sugerowano. Nie mówią jednak o tym, w jakim stopniu tym żądaniom się poddałem. Wskazują na to, że starałem się nie wypełniać sugerowanych mi poleceń. Zadaniem historyków jest w dalszym ciągu to wyjaśniać. Do niektórych spraw odniosłem się w oświadczeniu przekazanym prasie 5 stycznia br. Nie wiem czy przekazane mi przez Komisję Historyczną dokumenty są jedyne, czy pojawią się jeszcze inne, ale dziś z całym przekonaniem stwierdzam, że nie donosiłem na nikogo ani nikogo nie starałem się skrzywdzić.
Samym faktem tego uwikłania skrzywdziłem jednak Kościół.

Skrzywdziłem go ponownie kiedy w ostatnich dniach w obliczu rozgorączkowanej kampanii medialnej zaprzeczyłem faktom tej współpracy. Wystawiło to na szwank wiarygodność wypowiedzi ludzi Kościoła, w tym również solidaryzujących się ze mną Księży Biskupów. Wiem, że dla wielu z Was, Bracia i Siostry, to minięcie się z prawdą stanowi fakt nie mniej bolesny, niż tamto uwikłanie z przed wielu laty.

W tych ostatnich, ciężkich dla mnie dniach modliłem się do Miłosierdzia Bożego i odwoływałem się do Waszej wiary w to Miłosierdzie, moi Bracia i Siostry w Chrystusie. I dziś odwołuję się do niej słowami psalmisty, wyrażającymi prośbę pokutnika:

„Zmiłuj się nade mną, Boże, w swojej łaskawości,
w ogromie swego miłosierdzia wymaż moją nieprawość.
Obmyj mnie zupełnie z mojej winy
I oczyść mnie z grzechu mojego.
-------
Otwórz moje wargi, Panie,
A usta moje będą głosić Twoją chwałę.
Ty się bowiem nie radujesz ofiarą
I nie chcesz całopaleń, choćbym je dawał.
------
Moją ofiarą, Boże, duch skruszony,
Nie gardzisz, Boże, sercem pokornym i skruszonym" (Psalm 50)
Bracia i Siostry.

Przychodzę więc do Was z dwojakim uczuciem. Z radością powołania do pełnienia biskupiej posługi w Stolicy, ze świadomością zadań, jakie przed duszpasterstwem wielkiej metropolii stoją, z wielkim zrozumieniem dla duchowego i kulturowego potencjału Warszawy i jej promieniowaniem na Polskę.

Ale przychodzę też ze świadomością cienia, jaki padł na mój ingres, rozpoczynający przyjęcie urzędu w archidiecezji warszawskiej.
Jeśli mnie przyjmiecie, o co ze skruszonym sercem Was proszę, będę bratem wśród Was, który chce jednoczyć, a nie dzielić, modlić się i jednać ludzi w Kościele, Kościele świętych i grzeszników, który my wszyscy stanowimy.
Trudne i dla Was, i dla mnie doświadczenia ostatnich dni odczuwam jako zobowiązanie do tego, by w swej służbie Kościołowi Warszawskiemu starać się otoczyć szczególną życzliwością i zrozumieniem ludzi zagubionych, zrażonych do instytucji Kościoła i przeżywających gorycz z powodu jego ludzkich niedostatków.

Ojcu Świętemu z całą pokorą deklaruję, że poddam się każdej jego decyzji.

Matkę Bożą proszę o opiekę, a wszystkich wiernych o modlitwę o światło Ducha Świętego na czas trudnego rozpoczynania mojej posługi pasterskiej wśród Was.

Warszawa, 6 stycznia 2007

+ Stanisław Wielgus
arcybiskup metropolita warszawskiOpcje Artykułu

Arcybiskup Wielgus wyraża skruchę | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
mireek sob, 6 sty 2007, 10:49:55
Uważam że skrucha została wyrażona za późno oraz że kto jak kto, ale arcybiskup w kościele katolickim nie powinien kłamać tym bardziej ,gdy został mianowany na stanowisko metropolity archidiecezji warszawskiej,ale niestety taki jest u nas kościół.Nie dziwi mnie fakt iż coraz mniej ludzi chodzi do kościoła i ciągle ta liczba będzie malała (zwłaszczcza po śmierci papieża Jana Pawła II) gdyż w dzisiejszych czasach,jest brak autorytetów w kościele katolickim.Uważam że,arcybiskup Wielgus powinien zrezygnować ze stanowiska, a kościół katolicki powinien się oczyścić poprzez jawną lustrację, gdyż taka instytucja powinna być przejrzysta i czytelna dla każdego katolika w tym kraju.Możemy również wrócić do czasów komunizmu i zadać sobie pytanie dlaczego kościół w Polsce miał większą pozycję niż w innych krajach bloku wschodniego,tu  prawda może okazać się brutalna-dlatego że kościól w Polsce współpracował ze służbami PRL jak żaden inny kościół katolicki w innych krajach.

---
MIRAS

 
Jakub sob, 6 sty 2007, 11:36:53
Dymisja, dymisja, dymisja!

Nie wiem jak to dokladnie było, ale Czesi problem współpracowników rozwiązywali na początku lat 90', kiedy otwarto archiwa StB (Statni Bezpecnost). Ludzie Kosciola przeprosili, przyznali, ze nie wszystko bylo jak mialo byc i po problemie (w ciagu ostatnich 15 lat afer teczkowych bylo moze kilka).---
Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

 
arezius sob, 6 sty 2007, 14:10:29
Gdyby abp nieco wczesniej przyznal sie do swojej wspolpracy z SB sprawy moglyby sie zupelnie inaczej potoczyc. Ja osobiscie nie mialbym nic przeciwko jego osobie. Ale wszystko wyszlo inaczej. Wielka szkoda, ze tak dlugo abp wypieral sie sie wspolpracy pomimo pojawiajacych sie kolejnych przeslanek a pozniej dowodow,. Moim zdanie znacznie bolesniejszy od faktu jego wspolpracy jest grzech klamstwa i to niestety wielokrotnego w ciagu ostatnich kilku dni :(
Jako osoba mieszkajaca na terenie archidecezji warszawskiej nie chce miec takiego biskupa. Jak mu zaufac, skoro klanmal juz kika razy.

Trzeba jednak zwrocic uwage i potepic tak ostrą i bezpardonową lustracje medialaną. Przeciez zanim pojawily sie pierwsze akta, oskarzenia juz byly rzucane. Moim zdanie dziennikaarze wykazali sie nierzetelnoscia a zwlasza Ci z "Gazety Polskiej" nie podajac po pierwszych ich oskarzeniach zadnych wiarygodnych dokumentow. Wydaje sie, że dzialania te byly obliczone na ropetanie burzy medialnej i spolecznej.

---
Lux in tenebris...

 
dawid1976 nie, 7 sty 2007, 11:23:47
no i juz po sprawie, wilgus zrerzygnowal, ale moim zdaniem kk w polsce uniosl ogromne straty poparcia przedewszytskim mlodziezy - warto bylo sie pchac do wladzy?

---
"Ktoś tu śmierdzi rybą!" Obelix, najlepszy przyjaciel Asterixa

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń