Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Uroczystość Trzech Króli w Watykanie

Podczas uroczystej mszy w Watykanie z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego, Benedykt XVI przeprosił za przypadki zdradzenia Chrystusa, jakich chrześcijanie dopuścili się w ciągu wieków. Papież powiedział, że trzema mędrcami, którzy przybyli pokłonić się dziecięciu w Betlejem, są dzisiaj rządzący, uczeni i przywódcy innych religii.

Kierujących państwami Papież zachęcił do zaprowadzania pokoju, naukowców - do poszukiwania prawdy, a przywódców religii niechrześcijańskich do odważnej konfrontacji z orędziem Chrystusa.

Cytując słowa Jana Pawła II z encykliki o misji Kościoła, która jego zdaniem dopiero się rozpoczyna, Benedykt XVI postawił pytanie o to, "w jakim punkcie jest powszechny marsz ludów ku Chrystusowi?". Papież przypomniał, że postawił je sobie już ponad 40 lat temu Sobór Watykański II, który na zakończenie obrad skierował specjalne orędzia do rządzących narodami i do naukowców. Do tych dwóch kategorii Benedykt XVI dodał trzecią: przywódców duchowych innych religii. Papież podkreślił, że należy zachęcać ich do "konfrontacji ze światłością Chrystusa, który przyszedł nie po to, aby obalić, ale aby wypełnić to, co ręka Boga napisała w religijnej historii cywilizacji".

Benedykt XVI zauważył, że nie sposób zaprowadzić na świecie nowego porządku gospodarczego i politycznego bez odnowy duchowej i zbliżenia do Boga. "Na początku trzeciego tysiąclecia znajdujemy się w samym centrum tej fazy ludzkich dziejów, którą zwykło się już nazywać globalizacją - mówił Papież. - Z drugiej strony zdajemy sobie dzisiaj sprawę, jak łatwo utracić z pola widzenia granice tego wyzwania właśnie dlatego, że jesteśmy w nie zaangażowani". Ojciec Święty zauważył, że ryzyko to jest silnie potęgowane ogromną ekspansją masmediów. Z jednej strony "nieskończenie mnożą one informacje, a z drugiej zdają się osłabiać nasze zdolności do krytycznej syntezy".

Wszystkich ludzi naszych czasów Benedykt XVI zachęcił, by nie lękali się światłości Chrystusa, ponieważ, jak podkreślił, jego światłość jest blaskiem prawdy. - Jeżeli narody pozwolą mu sie oświecić i przyjmą jego miłość, to odnajdą drogę pokoju -  zakończył papież.

Papież życzył także pokoju i pomyślności prawosławnym obchodzącym jutro Boże Narodzenie. Benedykt XVI spotkał się w południe z wiernymi na modlitwie "Anioł Pański".

- Od pokłonu Mędrców ze Wschodu, którzy najprawdopodobniej pochodzili z Persji, rozpoczęła się wiara w Chrystusa ludów pogańskich - przypomniał papież. - Dlatego wydarzenie to ma takie znaczenie w historii Kościoła, który w pewnym sensie też się wtedy objawił - dodał Benedykt XVI.

Benedykt XVI zwrócił się także do Polaków: - Serdecznie pozdrawiam Polaków. Wspominamy dzisiaj mędrców ze Wschodu, którzy w Betlejem spotkali Króla wieków. Temu, który objawił się światu, oddali pokłon i złożyli dary. Chrystus objawia się dzisiaj także nam, poprzez Kościół, sakramenty, swoje Słowo. Jest obecny w braciach. Podejmujmy wysiłek, by Go usilnie szukać. Życzę wszystkim dobrego święta.

6 stycznia, czyli Trzech Króli, jest we Włoszech dniem wolnym od pracy. To zasługa Jana Pawła II, który poparł
gorąco organizacje rodzin, domagające się przywrócenia święta, zniesionego w 1977 roku. Udało się to po 9 latach starań.Opcje Artykułu

Uroczystość Trzech Króli w Watykanie | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń