Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Będzie lustracja w Kościele

Zgodnie z zapowiedzią biskupi na dzisiejszym nadzwyczajnym spotkaniu wypracowali podwaliny pod systemowe rozwiązania w odniesieniu do przechowywanych w IPN materiałów SB dotyczących duchownych.

"Kościół nie boi się prawdy, nawet jeżeli jest to prawda trudna, zawstydzająca, a dochodzenie do niej czasem jest bardzo bolesne" - napisali polscy biskupi w specjalnym liście na temat lustracji w Kościele i trudnych wydarzeń związanych z rezygnacją z urzędu metropolity warszawskiego abp. Stanisława Wielgusa. List zostanie odczytany w najbliższą niedzielę we wszystkich polskich kościołach.

"Zwracamy się do wszystkich ludzi Kościoła, duchownych i świeckich, aby kontynuowali rachunek sumienia ze swojej postawy w okresie totalitaryzmu" - głosi oświadczenie biskupów.

"Rządzących i Parlamentarzystów wzywamy, by zapewnili takie korzystanie z materiałów znalezionych w archiwach pochodzących z czasów PRL-u, by nie prowadziło to do naruszania praw osoby ludzkiej i poniżania godności człowieka oraz by istniała możliwość weryfikacji tych materiałów przed niezawisłym sądem. I nie wolno też zapominać, że materiały te obciążają przede wszystkim ich autorów" – czytamy w oświadczeniu.

"Ufni w moc prawdy Ewangelii chcemy, jako Wasi Pasterze, kontynuować trwające już prace nad pełnym sprawdzeniem zawartości akt zgromadzonych w IPN, dotyczących nas samych oraz wszystkich duchownych" - piszą polscy biskupi.

Weryfikacji dokonywać będzie Kościelna Komisja Historyczna. Specjalnym łącznikiem między KEP a Komisją Historyczną powołaną do badania akt. został abp. Sławoj Leszek Głódź. Jednak – jak podkreślono – biskupów może sądzić jedynie stolica apostolska, do której mają być przesyłane wszystkie zebrane materiały.

Biskupi zadecydowali też, że tegoroczna Środa Popielcowa będzie dniem modlitwy i pokuty całego duchowieństwa za popełnione błędy.

- Kościół nie boi się prawdy - powiedział podczas konferencji prasowej abp Michalik. Zaznaczył, że mimo, iż spotkanie było bardzo burzliwe, biskupi jednogłośnie zadeklarowali wolę weryfikacji i zbadania odpowiednich, dotyczących siebie, dokumentów historycznych, także tych zdeponowanych w IPN.

Biskupi polscy wyrazili wdzięczność papieżowi za "ojcowską pomoc ewangeliczną".

Biskupi wyrazili też wdzięczność nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce, abp. Józefowi Kowalczykowi w przezwyciężeniu kryzysu związanego z rezygnacją abp. Stanisława Wielgusa.

***

Brawa dla polskich biskupów, którzy nie boją się prawdy. Nie gromili mediów, choć zaznaczyli, że lustracja to proces nie medialny a historyczny i prawny. Nie stawali w roli pokrzywdzonych, chociaż nie omieszkali zaznaczyć, że w ramach tej samej lustracji należy rozpracować prowokacje esbeckie. Koordynację prac komisji historycznej i lustracji poszczególnych duchownych wziął na siebie energiczny i pozostający poza wszelkim podejrzeniem lustracyjnym arcybiskup Leszek – Sławoj Głódź. To dobra zapowiedź. Można być pewnym, że przy jego zaangażowaniu procesy lustracyjne nie ugrzęzną w czasie i przestrzeni.

Nadzieją napawa też fakt, że kościelna komisja historyczna wykazała się daleko posuniętą bezstronnością i obiektywizmem. Braku profesjonalizmu też jej nikt nie może zarzucić.

Decyzja episkopatu to ważny krok w kierunku mądrej i godnej lustracji i rozliczenia się z przeszłości.

Dowiedzieliśmy się dzisiaj, że biskupi nie są przeciwko lustracji, tylko są przeciwni pewnym lustracyjnym metodom.

Jedyne odniesienie do arcybiskupa Wielgusa, jakie miało miejsce: „trudna sprawa”.

Pełna treść listu biskupów


Opcje Artykułu

Będzie lustracja w Kościele | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
mateusz nie, 14 sty 2007, 10:46:31

Wszyscy się zachwycają decyzją biskupów, a mnie się wydaje że to kolejna próba zamiatania brudów pod dywan. Biskupi współpracujący z SB zawinili przeciwko narodowi - i narodowi powinni się przyznać i naród przeprosić. Natomiast wygląda na to, że naród się o niczym nie dowie, bo raporty trafią jako tajne do papieża (i do tego jeszcze biskupi zwalają odpowiedzialność za dalsze kroki z siebie samych na papieża). A więc wszystko będzie po staremu. :-( Media gdy będą same dochodzić prawdy, będą krytykowane za "niezdrową konkurencję" wobec komisji kościelnych. Cała nadzieja w ewentualnych niezależnych badaczach, którzy będą miali dostęp do teczek IPN. Czyli naprawdę wszystko po staremu, nic się nie zmieni :-( Afera będzie gonić aferę. Jedyny plus tych kościelnych komisji historycznych jaki widzę, to że biskupi poznają prawdę o sobie nawzajem.

Najprościej byłoby na stronie episkopatu powiesić orzeczenie każdego biskupa, czy podpisać współpracę, czy nie. I byłoby wszystko jasne i po sprawie.

---
Mateusz

 
 • Jer nie, 14 sty 2007, 19:45:10

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń