Czy ufasz Kościołowi?

Nieufność do Kościoła deklaruje jeden na czterech ankietowanych Polaków (25%). Odsetek zaufana zmalał od 2006 roku o 2 punkty procentowe, jednak o 6% zmniejszyła się liczba odpowiedzi deklarujących zdecydowane zaufanie. Od roku 1994, wg badań TNS OBOP, zaufanie waha się w przedziale 69-79% zaś nieufność sięga od 18% do 26%.
Przy 60% uważających, że udział Kościoła katolickiego w życiu politycznym za zbyt duży, 22% twierdzi, że jest on zdecydowanie zbyt duży. 29% Polaków uważa, że powinien być taki jaki jest, a 4% twierdzi, że jest za mały. Opinia o nadmiernym wpływie na życie polityczne nie zmieniła się znacząco od maja 2006 roku. Na przestrzeni ostatnich 13 lat kształtowała się na poziomie 48-71%, z tym, że największy skok, o 12%, zanotowano w latach 2004-2006. Za akceptacją obecnego wpływu opowiadało się 23-41% ankietowanych we wcześniejszych latach.
51% ankietowanych uważa, że władze powinny kierować się zasadami katolickiej nauki społecznej, zaś przeciwnych jest 40% badanych.
Sprawa abp. Stanisława Wielgusa zmniejszyła zaufanie do Kościoła 26% badanych, natomiast dla 66% nie miało to wpływu na stosunek do Kościoła. Jeden na stu badanych odpowiadał, że jego zaufanie wzrosło. Sprawa arcybiskupa obniżyła zaufanie we wszystkich kategoriach badanych, zarówno deklarujących wysokie jak i niewielkie zaufanie.
Zaufanie do instytucji Kościoła, jest większe na wsi niż w mieście, oraz słabnie wraz w wykształceniem. Jednak w każdej kategorii społecznej zaufanie jest większe niż nieufność. Zbyt duży wpływ Kościoła na życie polityczne jest poglądem częstszym w miastach, oraz rośnie wraz z wykształceniem. Przeważa także wśród osób wierzących i regularnie praktykujących.
Badanie przeprowadzono w dniach 1-5 lutego, a ogólnopolskiej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku co najmniej 15 lat.
Źródło: gazeta.pl