Ponad połowa Polaków aprobuje działania Kościoła
50 procent respondentów przyznało, że wpływ Kościoła na życie w kraju powinien być mniejszy, zaś zwiększenia jego roli oczekuje co dziesiąty ankietowany. 36 procent uznaje natomiast, że obecna pozycja Kościoła jest zadowalająca. Polacy są jednak prawie zgodni, jeśli chodzi o wypowiadanie się Kościoła w kwestiach politycznych. Aż 86 procent ankietowanych jest przeciwna takiej jego działalności.
Badani akceptują natomiast zasadę rozdziału Kościoła od państwa. Taką opinię wyraziło 85 procent ankietowanych. Ponadto 85 procent respondentów nie akceptuje nadawania normom religijnym sankcji prawa państwowego. Badani przyznają, że ich przestrzeganie powinno być sprawą sumienia.
Ankietowanych zapytano również, czy zgadzają się ze stwierdzeniem, że dziesięcioro przykazań powinno stanowić podstawę moralności człowieka, ale także prawa. 61 procent badanych zgodziło się z tym stwierdzeniem, zaś 48 procent biorących udział w badaniu osób przyznało, że życie społeczne i życie polityczne powinny się opierać na wartościach religijnych.
Badanie CBOS zostało przeprowadzone w dniach od 12 do 15 stycznia na 922-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.
Po drugie - czy wsrod badanych uwzglednia sie odpowiednio procentowy udzial mieszkancow wsi, malych miast oraz wielkich aglomeracji w strukturze spoleczenstwa?
Jesli nie - no to badania nadaja sie do kosza. Jesli tak, to liczba ankietowanych z kazdej grupy i pod-grupy maleje do kilkunastu-kilkudziesieciu jednostek (przy 1000 ankietowanych) i ciezko mowic o jakiejkolwiek reprezentatywnosci.....
---
Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!