Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

O aborcji

Jest szansa, że nielogiczna ustawa z lat, gdy świadomość o życiu ludzkim przed narodzeniem była nijaka zostanie zmieniona. Ale głos biskupów jest zbyt cichy a „obrońców” kobiet pewny siebie. Ci ostatni chcą zapłacić życiem dzieci niepełnosprawnych za opinię w Europie zachodniej, że liberalizm w Polsce trzyma się dobrze, a katolicyzm biegnie dwutorowo: inaczej w praktyce, inaczej w teorii. Katolicka dychotomia miałaby łagodzić obraz Polski złożony z ludzi głęboko wierzących.

Gowin

Jarosław Gowin: w moim przekonaniu wypracowana kilkanaście lat temu ustawa antyaborcyjna jest dobrym kompromisem. Uwzględnia zarówno potrzebę ochrony życia poczętego, jak i tę prawdę moralną, że w sytuacjach skrajnych prawo nie może narzucać heroizmu, tzn. w najbardziej skrajnych sytuacjach decyzja o usunięciu ciąży powinna być pozostawiona kobiecie.

Czytam ze zgrozą słowa Gowina. Przecież to wydawca katolicki, rektor szkoły i senator, doradca kardynałów. Zabijanie dzieci dobrym kompromisem! Sugeruje swoimi wypowiedziami biskupom, żeby nie upominali się o dzieci poczęte. Mamy popierać prawo, które zezwala zabijać słabszych tylko dlatego, że zostali poczęci w wyniku gwałtu lub są ułomni?

Obecne prawo jest schizofreniczne. Jest to prawo złe – było (a nie jest) wynikiem kompromisu z ludźmi, którzy dysponowali kiedyś siłą polityczną gotową zanegować życie w całości. Dzisiaj mamy inny parlament i inną świadomość społeczną. Możemy być pewni, że wniesienie postulatu zakazu zabijania niepełnosprawnych nie pogorszy sprawy nienarodzonych.

Stale rośnie liczba zwolenników prawnej niedopuszczalności eliminowania dzieci poczętych w wyniku gwałtu lub z powodu kalectwa.

Dwie trzecie Polaków uważa aborcję za zabójstwo nienarodzonego dziecka - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w dniach 24-28 lutego 2007 r. przez Polską Grupę Badawczą. Na pytanie ankieterów: "Czy aborcja to zabójstwo nienarodzonego dziecka?", twierdząco odpowiedziało 66,2 proc. zapytanych. "Raczej nie" - to opinia 17 proc. respondentów. Tylko 9,5 proc. Polaków nie utożsamia aborcji z zabójstwem. Niewielki jest też odsetek (7,3 proc.) osób, które nie zajmują w tej sprawie żadnego stanowiska.

Zdecydowana większość Polaków popiera projekt zapisania w Konstytucji RP prawa każdego człowieka do życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Za takim zapisem opowiedziało się 52,4 proc. biorących udział w badaniu. "Raczej nie" - odpowiedziało 17,9 proc. respondentów, a 15,4 proc. jest zdecydowanie przeciwnych zmianie Konstytucji w tej sprawie.

Pokrętnie więc brzmią tłumaczenia senatora.

Maria Kaczyńska

Dlaczego prezydentowa chce ze sfery życia wykluczyć dzieci niepełnosprawne? Czy nie zdaje sobie sprawy z faktu, że jest to nieludzkie? Kaczyńscy uosabiają to co najgorsze w polskim katolicyzmie – powierzchowność. Na cóż klękania przed papieżem i czcze deklaracje, skoro testament Jana Pawła jest lekceważony.

Giertych

Na myśl, że jego partia nacjonalistyczna może wprowadzić jakieś pogrobowe idee izolujące, piętnujące kogokolwiek w jakiejkolwiek postaci rodzi się we mnie ból i smutek. Też boję się takich pomysłów. Ale nie udawajmy: ten nacjonalista (w dobrym czy złym tego słowa znaczeniu) stał się chłopcem do bicia dla wszystkich, którzy chcą się uwiarygodnić przed elitą Warszawy. Jego niektóre pomysły w dużej mierze są popierane przez społeczeństwo i rozsądne.

Jeśli ktoś kupuje od elit „nie” dla życia dzieci niepełnosprawnych, bo jest „przeciwny” Giertychowi to ulega podłej manipulacji stawiającej na tej samej szali życie ludzkie i antypatię polityczną.

***

Zakończmy więc ten spór, tak czy inaczej, wynikiem głosowania w sejmie. Niech będzie jasne kto jest za czym. Tylko nazywajmy rzeczy po imieniu: nie chodzi o godność od chwili poczęcia – chodzi o życie od chwili poczęcia,
O aborcji | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
O aborcji
Marcin Królak pią, 9 mar 2007, 16:18:00

Dodam jeszcze zapytanie do abp. Gocłowskiego.  Skąd myśl. że partie formowane przez księdza arcybiskupa i forowane przez księdza arcybiskupa mogłyby głosowac przeciwko życiu. Tak sprzyjająca - korzystna dla nienarodzonych i dla zmiany konstytuacji - sytuacja polityczna może się już nigdy nie powtórzyc.

Jeśli Ekscelencja ma wątpliwości to proszę się spotkac z politykami i upewnic, czy sa za zyciem. Zachęcic ich. Nawet napomniec, bo taka twoja rola biskupie.  Inaczej pomyślimy, że arcybiskup ma złe intencje. 

 

Szukaj

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wielkanoc
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Menu Użytkownika

  Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
  Nie pamiętasz hasła?

  Sonda

  Czy uważasz że decyzja Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z lefebrystycznych biskupów była słuszna?

  Czy uważasz że decyzja Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z lefebrystycznych biskupów była słuszna?

  •  Tak
  •  Nie
  •  Nie mam zdania
  0
  Wyniki
  | 10,699 głosów | 9 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń