Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

O aborcji

Jest szansa, że nielogiczna ustawa z lat, gdy świadomość o życiu ludzkim przed narodzeniem była nijaka zostanie zmieniona. Ale głos biskupów jest zbyt cichy a „obrońców” kobiet pewny siebie. Ci ostatni chcą zapłacić życiem dzieci niepełnosprawnych za opinię w Europie zachodniej, że liberalizm w Polsce trzyma się dobrze, a katolicyzm biegnie dwutorowo: inaczej w praktyce, inaczej w teorii. Katolicka dychotomia miałaby łagodzić obraz Polski złożony z ludzi głęboko wierzących.

Gowin

Jarosław Gowin: w moim przekonaniu wypracowana kilkanaście lat temu ustawa antyaborcyjna jest dobrym kompromisem. Uwzględnia zarówno potrzebę ochrony życia poczętego, jak i tę prawdę moralną, że w sytuacjach skrajnych prawo nie może narzucać heroizmu, tzn. w najbardziej skrajnych sytuacjach decyzja o usunięciu ciąży powinna być pozostawiona kobiecie.

Czytam ze zgrozą słowa Gowina. Przecież to wydawca katolicki, rektor szkoły i senator, doradca kardynałów. Zabijanie dzieci dobrym kompromisem! Sugeruje swoimi wypowiedziami biskupom, żeby nie upominali się o dzieci poczęte. Mamy popierać prawo, które zezwala zabijać słabszych tylko dlatego, że zostali poczęci w wyniku gwałtu lub są ułomni?

Obecne prawo jest schizofreniczne. Jest to prawo złe – było (a nie jest) wynikiem kompromisu z ludźmi, którzy dysponowali kiedyś siłą polityczną gotową zanegować życie w całości. Dzisiaj mamy inny parlament i inną świadomość społeczną. Możemy być pewni, że wniesienie postulatu zakazu zabijania niepełnosprawnych nie pogorszy sprawy nienarodzonych.

Stale rośnie liczba zwolenników prawnej niedopuszczalności eliminowania dzieci poczętych w wyniku gwałtu lub z powodu kalectwa.

Dwie trzecie Polaków uważa aborcję za zabójstwo nienarodzonego dziecka - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w dniach 24-28 lutego 2007 r. przez Polską Grupę Badawczą. Na pytanie ankieterów: "Czy aborcja to zabójstwo nienarodzonego dziecka?", twierdząco odpowiedziało 66,2 proc. zapytanych. "Raczej nie" - to opinia 17 proc. respondentów. Tylko 9,5 proc. Polaków nie utożsamia aborcji z zabójstwem. Niewielki jest też odsetek (7,3 proc.) osób, które nie zajmują w tej sprawie żadnego stanowiska.

Zdecydowana większość Polaków popiera projekt zapisania w Konstytucji RP prawa każdego człowieka do życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Za takim zapisem opowiedziało się 52,4 proc. biorących udział w badaniu. "Raczej nie" - odpowiedziało 17,9 proc. respondentów, a 15,4 proc. jest zdecydowanie przeciwnych zmianie Konstytucji w tej sprawie.

Pokrętnie więc brzmią tłumaczenia senatora.

Maria Kaczyńska

Dlaczego prezydentowa chce ze sfery życia wykluczyć dzieci niepełnosprawne? Czy nie zdaje sobie sprawy z faktu, że jest to nieludzkie? Kaczyńscy uosabiają to co najgorsze w polskim katolicyzmie – powierzchowność. Na cóż klękania przed papieżem i czcze deklaracje, skoro testament Jana Pawła jest lekceważony.

Giertych

Na myśl, że jego partia nacjonalistyczna może wprowadzić jakieś pogrobowe idee izolujące, piętnujące kogokolwiek w jakiejkolwiek postaci rodzi się we mnie ból i smutek. Też boję się takich pomysłów. Ale nie udawajmy: ten nacjonalista (w dobrym czy złym tego słowa znaczeniu) stał się chłopcem do bicia dla wszystkich, którzy chcą się uwiarygodnić przed elitą Warszawy. Jego niektóre pomysły w dużej mierze są popierane przez społeczeństwo i rozsądne.

Jeśli ktoś kupuje od elit „nie” dla życia dzieci niepełnosprawnych, bo jest „przeciwny” Giertychowi to ulega podłej manipulacji stawiającej na tej samej szali życie ludzkie i antypatię polityczną.

***

Zakończmy więc ten spór, tak czy inaczej, wynikiem głosowania w sejmie. Niech będzie jasne kto jest za czym. Tylko nazywajmy rzeczy po imieniu: nie chodzi o godność od chwili poczęcia – chodzi o życie od chwili poczęcia,
Opcje Artykułu

O aborcji | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
O aborcji
Marcin Królak pią, 9 mar 2007, 16:18:00

Dodam jeszcze zapytanie do abp. Gocłowskiego.  Skąd myśl. że partie formowane przez księdza arcybiskupa i forowane przez księdza arcybiskupa mogłyby głosowac przeciwko życiu. Tak sprzyjająca - korzystna dla nienarodzonych i dla zmiany konstytuacji - sytuacja polityczna może się już nigdy nie powtórzyc.

Jeśli Ekscelencja ma wątpliwości to proszę się spotkac z politykami i upewnic, czy sa za zyciem. Zachęcic ich. Nawet napomniec, bo taka twoja rola biskupie.  Inaczej pomyślimy, że arcybiskup ma złe intencje. 

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń