Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

80-lecie urodzin Benedykta XVI

16 kwietnia 2007 roku przypadają osiemdziesiąte urodziny papieża Benedykta XVI. W przeddzień papieskiego jubileuszu, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego o godz. 10.00 ojciec św. Benedykt XVI odprawi okolicznościową Mszę Świętą w Watykanie. Urodzinowe obchody zbiegną się także z 2 rocznicą Jego wyboru na następcę św. Piotra - przypadającą 19 kwietnia. Z okazji swoich urodzin i rocznicy pontyfikatu, papież podejmie obiadem wszystkich kardynałów obecnych w tym czasie w Rzymie i wysłucha dedykowanego mu koncertu w watykańskiej Auli Pawła VI.Jubileusze, zwłaszcza tak dostojne jak Osiemdziesięciolecie i przede wszystkim dotyczące Kogoś tak ważnego w Kościele i świecie zachęcają do podsumowań i refleksji. Pozwolę sobie z pokorą i ja zwrócić uwagę na niektóre charakterystyczne cechy samego Jubilata i Jego pontyfikatu.

Po wyborze ks. kard. Josepha Ratzingera na papieża wielu komentatorów twierdziło: „kardynałowie elektorzy wybrali kandydata przejściowego, który długo nie porządzi,

a zagwarantuje tylko stabilność podczas niespokojnych lat, po długim pontyfikacie papieża Polaka”. Warto dzisiaj przypomnieć, że podobnie mówiono po wyborze wielkiego papieża Jana XXIII, który też był starszy wiekiem w chwili wyboru na Stolicę Piotrową, a zwołał przełomowy Sobór Watykański II. Zwracając uwagę na logikę życia chrześcijańskiego, można śmiało stwierdzić, że każdy papież w Kościele jest „papieżem przejściowym”. Eksponowanie w niektórych mediach tzw. „tymczasowości” wprowadza tylko niepotrzebny zamęt w zrozumieniu i wartości obecnego pontyfikatu wytwarzając fałszywą postawę wyczekiwania na „inny wielki pontyfikat”. Nic bardziej mylnego!

W historii Kościoła byli papieże wielcy politycy, wielcy reformatorzy, wielcy duszpasterze jak Jan Paweł II i wielcy teolodzy jak obecny papież.

Benedykt XVI jak mało kto zna aktualne potrzeby i wyzwania stojące przed całym współczesnym Kościołem. Z jego problemami konfrontowany był już jako najbliższy współpracownik Jana Pawła II i jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, najważniejszej watykańskiej dykasterii.

Dwa lata po objęciu urzędu papieskiego, Benedykt XVI powoli, ale z benedyktyńską sumiennością i stanowczością przystąpił do porządkowania nie tylko w watykańskich dykasteriach, ale i w całym Kościele. W jego „decyzjach administracyjnych” można wyraźne zauważyć akcenty teologiczne i eklezjalne.

Kościół żyje! - wołał dwa lata temu w homilii inaugurującej swój pontyfikat Benedykt XVI. Obecny papież jest człowiekiem dialogu, wielkiej wiary, otwartości, prostoty i pokory. Będąc jednym z najwybitniejszych współczesnych teologów - jeszcze jako kardynał, często mawiał: „jestem najzwyklejszym chrześcijaninem i chcę bronić pokornej wiary zwykłych ludzi przed wyniosłością teologów”. Zawsze raziła go „wiara przecedzana”, jaką często serwują nam dzisiaj tzw. „środowiska intelektualne”.

Ojciec Święty Benedykt XVI pisze i mówi do nas przepięknym a zarazem prostym i klarownym językiem, oraz nieustannie chce nas na nowo zafascynować świeżością Kościoła i zachęcić do pielęgnowania jego tradycji. Wystarczy nam tylko wczytać się w jego dwa dokumenty, w encyklikę „Deus caritas est” i adhortację apostolską „Sacramentum caritatis”. Jest to „balsam na serce” każdego człowieka wierzącego, a w szczególności zagubionego i tak często zranionego przez współczesny świat.

Znane jest nam też słynne powiedzenie ks. kard. Ratzingera, że „to jest Kościół Chrystusa, a nie poletko doświadczalne teologów”, a współcześni teologowie mają być „współpracownikami prawdy”.

Dzisiejsze nauczanie papieskie Benedykta XVI jest bliskie każdego człowieka, bliskie życiu, jest mocno osadzone w kontekście rzeczywistych pytań i problemów egzystencjalnych. Papież jasno i wyraźnie widzi różne zagrożenia we współczesnym świecie, ma w sobie wielką chrześcijańską nadzieję, opartą na wierze w Moc i Opatrzność Bożą.

„Ojciec Święty jest wielkim darem nie tylko dla Kościoła katolickiego i chrześcijaństwa, ale dla całego świata” - stwierdził przed kilkoma dniami ks. kard. Joachim Meisner arcybiskup metropolita Kolonii - w czasie ceremonii otwarcia wystawy poświęconej papieżowi Benedyktowi XVI, z okazji jego 80. urodzin. Ksiądz kardynał Meisner wyraził także głębokie uznanie dla dotychczasowych osiągnięć i dokonań papieża Benedykta XVI. W Kolonii przygotowano piękną i wymowną wystawę pt. „Benedykt XVI - Papież z Niemiec”. Wiele miejsca na tej specjalnej wystawie poświęcono wizycie Benedykta XVI w Kolonii w 2005 r. z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Na koniec tej jubileuszowej refleksji, dla pewnego zobrazowania wielkości i charyzmy obecnego papieża, chciałbym jeszcze przywołać dwa wywiady z ks. kard. Josephem Ratzingerem pt.: „Sól ziemi” oraz „Bóg i świat”i zachęcić do ich lektury.

Niemiecki dziennikarz indagujący księdza kardynała przedstawił Go w nich, jako najwybitniejszego intelektualistę i duchowego mistrza naszych czasów, spisał także dla nas kompetentny i wartościowy portret biograficzny. Treść tych wywiadów pozwala nam lepiej i głębiej poznać duchowość Ojca Św. Benedykta XVI, który jawi się w nich jako papież ujmującego uśmiechu, dobroci, ale też pasterskiego rozsądku i stanowczości.

Warto podkreślić, że autor wywiadów Peter Seewald, wcześniej komunista i ateista, w 1996 roku pod wpływem, jak sam później wyznał - rozmów z ks. kardynałem Ratzingerem, powrócił na łono Kościoła katolickiego wraz z całą swoją rodziną.

Niech takich duchowych przemian dostępują wszyscy wsłuchujący się w nauki obecnego papieża, a my - otaczając dzisiaj Ojca św. Benedykta XVI z okazji Jego Osiemdziesiątych Urodzin i Drugiej Rocznicy Pontyfikatu naszą gorącą modlitwą - prośmy Dobrego Boga, by Go nam zachował na najdłuższe lata.

o. Dariusz W. Andrzejewski CSSpOpcje Artykułu

80-lecie urodzin Benedykta XVI | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń