Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kanadyjski Quebec miejscem 49. MKE

Za niespełna rok, w dniach od 15 do 22 czerwca 2008 roku w kanadyjskim mieście Quebec rozpocznie się 49.Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. W tym samym roku to urocze i malownicze miasto będzie obchodzić 400-lecie istnienia. Jest to zarazem najstarsze miasto i biskupstwo w Ameryce Północnej, noszące miano stolicy prymasowskiej. Wyboru miasta Quebec na zorganizowanie kolejnego światowego kongresu eucharystycznego dokonał jeszcze Sługa Boży Jan Paweł II, dlatego ks. kard. Marc Ouellet, Gospodarz 49.MKE bardzo mocno liczy na przybycie polskich pielgrzymów; biskupów, kapłanów, jak i rzeszy świeckich. Hasłem przyszłorocznego kongresu są słowa: „Eucharystia - Boży Dar dla życia świata”.Ojciec Św. Benedykt XVI zachęca nas, abyśmy starali się coraz lepiej rozumieć znaczenie Eucharystii w życiu Kościoła: „Wierni winni być przekonani o żywotnym charakterze regularnego uczestnictwa w niedzielnej mszy, aby ich wiara mogła wzrastać i być konsekwentnie wyrażana. Eucharystia, będąc źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego, jednoczy nas z Synem Bożym i do Niego upodabnia. Buduje Kościół i umacnia w jedności z Ciałem Chrystusa. Żadna wspólnota chrześcijańska nie może się budować, jeśli swoich korzeni i centrum nie ma w celebracji eucharystycznej”.

Celebracja kongresu eucharystycznego da Kościołowi wyjątkową okazję do gorącej modlitwy, wspólnej adoracji i intensywnej refleksji nad wielkością Daru, jakim jest Eucharystia. Celem światowego kongresu eucharystycznego jest umocnienie i ożywienie więzi z Chrystusem, dzięki stałemu pogłębianiu tajemnicy Eucharystii. Ksiądz kard. Marc Ouellet bardzo gorąco zachęca i zaprasza polskich wiernych do uczestnictwa w tej światowej celebracji kultu Najświętszego Sakramentu. Zachęca rodaków Jana Pawła II, aby zechcieli przybyć do Kanady, do „kraju pachnącego żywicą” i we wspólnocie Kościoła Powszechnego, zjednoczonego wokół Eucharystii przeżyć i świętować to wyjątkowe wydarzenie. Kongres eucharystyczny będzie także powrotem do korzeni chrześcijaństwa, które we współczesnych zlaicyzowanych społeczeństwach są tak bardzo zatracone i zapomniane. Przy okazji spotkania i świętowania kultu Eucharystii, będzie okazja zapoznać się z bogatą historią, kulturą i katolicką tradycją 400-letniego Quebecu i prowincji zwanej „Nową Francją”.

Na celebrację kongresu eucharystycznego, a szczególnie na sprawowanie „Statio Orbis”, Mszy Świętej zamykającej to wyjątkowe światowe wydarzenie spodziewany jest Ojciec św. Benedykt XVI, kardynałowie, biskupi, kapłani i wierni z całego świata.

Gościnna ziemia kanadyjska, która już raz miała szczęście organizować światowy kongres eucharystyczny w Montrealu w 1910 roku, prawie po stu latach otwiera swoje podwoje i oczekuje wielu pątników, w tym bardzo liczy na świadectwo wiary polskich pielgrzymów. W najbliższym czasie ma być także przygotowany i opracowany w wersji polskiej hymn 49.Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który być może przyjmie się wśród polskich wiernych. Dużą pomocą w przygotowaniu do ewentualnego uczestnictwa w kongresie, jak i w pogłębieniu kultu Eucharystii jest dokument teologiczny, który w najbliższych tygodniach będzie dostępny w polskich księgarniach. Już dzisiaj można odmawiać w naszych kościołach „Eucharystyczną Modlitwę Kongresową”, która została wydana w Polsce w formie okolicznościowych kongresowych obrazków, w które można zaopatrywać się zamawiając pod adresem:

Zgromadzenie Ducha Świętego,

Aleje Jana Pawła II 117

85-152 Bydgoszcz 43

adres e-mail: cssppol@lo.pl

pod nr telefonu: 48 / 52 / 371 – 1338 lub 48 / 52 / 371 – 2789

o. Dariusz W. Andrzejewski CSSpOpcje Artykułu

Kanadyjski Quebec miejscem 49. MKE | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń