150 tysięcy pielgrzymów Radia Maryja na Jasnej Górze
Około 150 tys. pielgrzymów z Radia Maryja zgromadziło się na Jasnej Górze. Dwudniowa pielgrzymka odbywa się pod hasłem "Przypatrzmy się powołaniu naszemu". To jedna z najliczniejszych grup odwiedzających Maryjne Sanktuarium. W tłumie widoczne były liczne znaki Rodziny Radia Maryja z nazwami miejscowości, transparenty, flagi i sztandary.
Uroczystości pielgrzymkowe Radia Maryja rozpoczęły się sobotnią liturgią na Wałach Jasnogórskich. Ordynariusz diecezji łomżyńskiej biskup Stanisław Stefanek dużą część homilii podczas inauguracyjnej mszy św. poświęcił mediom i pracy dziennikarzy.
- Właściciele mediów mają większą władzę niż dawni wodzowie. - Czy któryś z nich jednym naciśnięciem, jednym skinięciem, potrafił uruchomić w całym świecie wrzask przeciwko człowiekowi, produkcję kłamstwa i śmiercionośną, pełną jadu, propagandę? Nikt z tamtych ludzi nie był tak sprawny, jak są dzisiejsi władcy – powiedział biskup. Nawiązał do tworzonego przez TVN kanału religijnego. - Tworzy się konkurencja, która jest gotowa zawiesić na godzinę program przeciw człowiekowi - powiedział kaznodzieja.
Na zakończenie sobotniej mszy św. przemówił dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Zaapelował o wspieranie "prawdziwie polskich" i katolickich mediów. - To jest zdrowie, to nie jest trucizna w pięknym opakowaniu - powiedział.
Niedzielnej uroczystej liturgii na Jasnej Górze przewodniczył bp Andrzej Dzięga, delegat Konferencji Episkopatu. W swojej homilii sandomierski biskup nawiązał do sprawy arcybiskupa Stanisława Wielgusa. - Ból, cierpienie i rany Kościoła są znakami ewangelicznego zdrowia Kościoła – powiedział ks. biskup. Zapewnił abpa Wielgusa o modlitwie i życzliwości wiernych. Hierarcha wskazał na znaczenie kolegialności w Kościele, jako metody rozpoznawania i rozwiązywania trudnych spraw.
Kaznodzieja przekonywał, że tylko w mocy Ducha Świętego może powrócić publiczna dyskusja o ochronie życia w Polsce. "Panie premierze, ta nadzieja i ta dyskusja trwa w Kościele i trwa w narodzie, musi trwać. Nie mogą te tematy też nie powrócić w dyskusji publicznej w Polsce i Europie. W Duchu Świętym i publicznej zgodzie niech powróci i niech odmieni oblicze polskiej ziemi" - apelował do rządzących bp Dzięga.
Biskup wezwał katolickich intelektualistów, aby nie przeciwstawiali swojego sposobu odczuwania i praktykowania wiary sposobom, w jaki czynią to prości, wierzący ludzie.
- W związku z tym, że różne media laickie zwracają się do nas o akredytacje na XV Pielgrzymkę Radia Maryja na Jasną Górę, w sobotę i niedzielę, informujemy, iż nauczeni przykrymi manipulacjami mediów liberalnych, dokonywanymi na Radiu Maryja, na posługujących w nim słuchaczach i pielgrzymach, nie wyrażamy zgody na akredytację tym mediom - powiedział o. Rydzyk w Radiu Maryja przed pielgrzymką.
Zgodę na przekazywanie na żywo relacji z pielgrzymki dzięki skorzystaniu z sygnału Telewizji Trwam uzyskała jedynie TVP Oddział Katowice.