Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ojciec Rydzyk odwołany?

Ojciec Joseph Tobin, generał redemptorystów, zapewnił polskich dziennikarzy, że zajmie się sprawą „taśm”. W najbliższym tygodniu rozstrzygnie się los ojca Tadeusza Rydzyka. Część mediów spekuluje, że spod jurysdykcji Tadeusza Rydzyka miałyby zostać wyłączone media redemptorystów – radio, telewizja i gazeta. Również kontakt ojca Rydzyka ze studentami szkoły wyższej działająca przy rozgłośni miałby ulec ograniczeniu.

Redemptorysta skompromitował się wypowiedziami na temat prezydentowej oraz zagłady Żydów w Jedwabnem. Zdaniem redemptorysty wpływowe lobby żydowskie miałoby użyć tragedii spalonych w stodole Żydów do uzyskania olbrzymich gratyfikacji za stracony majątek.

Ojciec Rydzyk nie zaprzeczył prawdziwości nagrania emitowanego w internecie, natomiast wyraził żal za niefortunne sformułowania jakich użył w stosunku do pani Kaczyńskiej.

Nie zapadła jeszcze żadna decyzja w sprawie ojca Rydzyka. Zapewniam, że właśnie teraz zajmuję się tą sprawę, teraz ją badam – zadeklarował generał redemptorystów, ojciec Tobin, po powrocie do Rzymu.

Przełożony generalny redemptorystów przyznał, że nie wie jeszcze wystarczająco dużo na temat "taśm Rydzyka" i w tej chwili jest w kontakcie z polską prowincją zgromadzenia, zapoznając się ze szczegółami.

Zbieram informacje, a potem okaże się, na jakim szczeblu zapadnie decyzja: lokalnym czy też najwyższych władz zgromadzenia – wyjaśnił dziennikarzom ojciec generał.

Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, której podlega zakon argumentuje, że sprawa redemptorysty jest wewnętrzną sprawą zakonu i Kongregacja nie jest stroną w tym przypadku.

Skargę na ojca Rydzyka podniosły też amerykańskie organizacje żydowskie.


Komentarz


Rzadko kto wzbudza takie emocje. Czy są to emocje mediów, bezustannie oskarżanych przez ojca Rydzyka o swoje niepolskie pochodzenie? Czy też reakcja na dyrektora Radia Maryja prezentowana w mediach jest realną temperaturą ulicy? Wydaje mi się, że media są zbytnio uwikłane w konflikt z Rydzykiem, by bezstronnie relacjonować wydarzenia z nim związane. Efekt samospełniających się proroctw, czy też czasooperacjonalizacji wydarzeń (czemu akurat po pielgrzymce Radia Maryja na JASNĄ GÓRĘ poinformowano nas o taśmach?) może świadczyć o utracie obiektywizmu przez prasę w tej konkretnej sprawie.

Inne pytanie. Co bardziej drażni w Rydzyku jego napuszona stylistyka, czy rzeczywiste potknięcia natury moralnej? W całym morzu oskarżeń, które go zalewa ciężko wyłowić jakieś zarzuty natury etycznej. Zarzuca mu się nadużywanie autorytetu wiary i Kościoła. Ale przecież sympatyzuje z nim znacząca część episkopatu. A ten slang: Maryja dyrektorką Radia, Maryja redaktorką Radia jest przecież żywcem wzięty z przedwojennej pobożności Maksymiliana Kolbego. Swoją drogą zarzuty o antysemityzm były też kierowane do świętego.

Czy można powiedzieć, że grzechem redemptorysty jest brak dyplomacji? W czasach POPRAWNOŚCI POLITYCZNEJ JEST TO GRZECH. Ale taki argument nie przekona Watykanu. Wydaje się, że papież jest na niego odporny. Ostrożność Rzymu w tak delikatnych sprawach, jak oskarżenia o antysemityzm ma  związek z nadużywaniem holokaustu i prześladowań Żydów przez różne środowiska.

W takim razie, co jest winą ojca Rydzyka. Niewątpliwie personalne odniesienie się do pani Kaczyńskiej. Co innego nazywać nieoględnie zjawisko, a co innego wyzywać człowieka, bez znaczenia czy jest to głowa państwa, czy też nie. Dyrektor musi się też nauczyć odróżniać Żydów od złych ludzi, albo mających nieczyste intencje. Niech mu za przykład będzie Karol Wojtyła, który niezliczone ilości razy był krytykowany przez dziennikarzy żydowskiego pochodzenia, ale nigdy nie posunął się do użycia rasowego kontrargumentu. Trzeba wiedzieć, gdzie jest ta granica, której chrześcijaninowi przekroczyć nie wolno. Moim osobistym argumentem przeciwko ludowemu antysemityzmowi jest lektura Weigla i Frossarda, dwóch najznamienitszych obrońców Jana Pawła II. Nikt tak nie potrafił odeprzeć ataków na Polaka, jak ci dwaj synowie Abrahama.

Cóż, błądzić jest rzeczą ludzką. Wytykani przez Rydzyka przeciwnicy Radia powiedzą: on jest niereformowalny. Jeśli Ojciec Rydzyk przetrwa tę burzę to tylko dzięki prostej i ufnej modlitwie słuchaczy swojej rozgłośni. I niech pamięta, że największy szatan drzemie w nas samych.Opcje Artykułu

Ojciec Rydzyk odwołany? | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Ojciec Rydzyk odwołany?
rogalskiartur nie, 15 lip 2007, 11:33:32
Dawno już powinien zostać odwołany, za swoje poglądy i wypowiedzi. Nijak ma sie to do ideałów chrześcijaństwa. Nie dośc, ze sam takie wyznaje i szerzy, to zatruwa nimi umysły starszych osób, które stawiają go nad biskupów.
Ja jestem za odwołaniem ojca Rydzyka i całkowitym zakazem dostępu do mediów.
Jeśli ktoś ma podobny pogląd, proszę o podpis.

 
Ojciec Rydzyk odwołany?
Maria Czerw pon, 16 lip 2007, 09:32:21
Dobry komentarz zamieścił ks. Artur Stopka w GN. Cytuję: "Ojciec Joseph Tobin (generał redemptorystów), na którego teraz są zwrócone oczy wszystkich oczekujących jakiejś decyzji w sprawie jego kontrowersyjnego współbrata, skarży się, że ma mętlik w głowie, bo w jednym tygodniu zjawia się u niego pięciu polskich biskupów i ze wszystkich sił narzekają na szefa toruńskiej rozgłośni, a w następnym pojawia się kolejna piątka polskich hierarchów, którzy o. Tadeusza wychwalają pod niebiosa."

Ks. Stopksa nie rozumie zwolenników i przeciwników Rydzyka: "Nie podpiszę się. Nie podpiszę się pod żadnym z listów otwartych dotyczących o. Tadeusza Rydzyka. Ani pod tym napisanym przez katolickich intelektualistów, skierowanym „do kompetentnych władz kościelnych” i domagającym się zrobienia porządku z wypowiedziami dyrektora Radia Maryja, ani pod tym drugim, napisanym przez jego obrońców i adresowanym wprost do generała redemptorystów. Nie rozumiem sensu ogłaszania tego typu dokumentów. Nie wiem, jaki jest ich cel, poza stworzeniem możliwości konkretnym ludziom „z nazwiskami” opowiedzenia się po jednej lub drugiej stronie konfliktu. Z takich listów przecież nic nie wynika poza medialnym szumem."

 
Ojciec Rydzyk odwołany?
chochlik śro, 18 lip 2007, 11:40:01
Tak, tak, popieram!!! Powinien być już dawno odwołany.

---
chochlik

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń