Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Rydzyk nietykalny - oświadczenie prowincjała

Przełożony Warszawskiej Prowincji Zakonu Najświętszego Odkupiciela, ks. Zdzisław Klafka CSsR wydał oświadczenie w sprawie afery taśmowej dyrektora Radia Maryja i Telewizji Trwam księdza Tadeusza Rydzyka CSsR. Publikujemy je w całości.


W porozumieniu z Ojcem Józefem Tobinem, Generałem Zgromadzenia Redemptorystów, pragnę wyrazić naszą wspólną opinię i stanowisko wobec rzekomych wypowiedzi O. Tadeusza Rydzyka, które opublikował tygodnik "Wprost", a które w dalszym etapie przyjęły formę zniekształconą przez inne media.

Z dotychczas przeprowadzonych przez specjalnie powołany Zespół analiz wynika, że czas i miejsce opublikowania domniemanych wypowiedzi O. Tadeusza Rydzyka daje naszym zdaniem poważne podstawy do postawienia tezy, że wszystko ma znamiona poważnej prowokacji i manipulacji medialnej. Nie bez znaczenia jest fakt, że tygodnik ten niejednokrotnie już w pogardliwy i napastliwy sposób obrażał uczucia religijne Polaków.

Dużym niepokojem napawa nas poziom etyki dziennikarskiej w wolnej Polsce, gdzie w sposób niezgodny z kryteriami prawdy używa się wszelkich możliwych metod i technik w celu zdyskredytowania niektórych osób. Mając wystarczająco bolesne doświadczenie z przeszłości w naszej Ojczyźnie nie można zaakceptować donosicielstwa jako metody zwalczania kogokolwiek. Wobec treści "taśm", która nosi znamiona kompilacji, ojciec Tadeusz Rydzyk nie utożsamia się z przypisywanym mu antysemityzmem i jako współbracia, którzy go znają, wiemy, że jest mu obca taka postawa. Ojciec też nigdy nie miał zamiaru obrażać kogokolwiek, a tym bardziej Pary Prezydenckiej.

Martwi nas fakt, że tendencyjnie przedstawiane informacje przez niektóre media przy jednoczesnej wątpliwości dotyczącej autentyczności "taśm", stały się źródłem skrajnych komentarzy wielu osobistości, w których bez wysłuchania drugiej strony i woli obiektywnego szukania prawdy, wydawano skazujące wyroki na ojca Dyrektora.

Fakt domniemanego nagrania "taśm" w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu należałoby przypisać do działań całkowicie niezgodnych z "Prawem o szkolnictwie wyższym", lekceważących odwieczny obyczaj nie wkraczania na uczelnię z jakimikolwiek podsłuchami.

Oburza nas również fakt, że środki masowego przekazu w Polsce poddały także manipulacji Ojca Generała, przypisując mu jakoby w najbliższym czasie miała być podjęta przez niego "ostateczna decyzja ukarania" ojca Tadeusza Rydzyka, aby raz na zawsze rozwiązać problemy związane z jego działalnością. Informacja ta, rozpowszechniona przez agencje informacyjne, gazety, stacje radiowe i telewizyjne wywołała wielki niepokój społeczny nie tylko pośród wielomilionowej wspólnoty słuchaczy Radia Maryja w Polsce, ale również poza jej granicami.

W imieniu rodziny zakonnej Redemptorystów zapewniam wszystkich ludzi dobrej woli, że pomimo naszych ludzkich słabości dokładać będziemy wszelkich starań, aby nasza ewangelizacyjna działalność jak najlepiej służyła budowaniu więzi społecznych i wychodziła naprzeciw duchowym potrzebom rodaków. Pragniemy bronić prawdy w miłości, ludzkiej godności i wolności człowieka oraz być otwartymi na każdego bez względu na jego pochodzenie, przekonania, stan społeczny i religię. Trwając w jedności z księżmi biskupami, którzy wyrazili uznanie i podziękowanie "za wielką pracę ewangelizacyjną prowadzoną przez Radio Maryja" w dniu 3 maja 2006 r., pragniemy służyć wszystkim ludziom w Ojczyźnie i poza jej granicami.

Radio Maryja, TV Trwam i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i inne dzieła są instytucjami wspólnie tworzonymi i utrzymywanymi przez rzesze Rodaków. Wyrażam z tego powodu wdzięczność wszystkim, którzy identyfikują się z nimi i służą im całkowicie bezinteresownie.

Wraz z Zarządem Prowincji otaczamy wspólną troską rozwój tych dzieł i jesteśmy przekonani, że obdarzeni charyzmatami nasi współbracia i ich współpracownicy mają szczególne znaczenie w wypełnianiu ewangelizacyjnej misji za pośrednictwem środków masowego przekazu.

O. Zdzisław Klafka CSsR

Przełożony Prowincji Warszawskiej RedemptorystówOpcje Artykułu

Rydzyk nietykalny - oświadczenie prowincjała | 19 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Rydzyk nietykalny - oświadczenie prowincjała
skans śro, 25 lip 2007, 19:33:32

Przelozony Prowincji Warszawskiej Redemptorystow.

Cytat  z "Prawdziwe zycie w Bogu":

"Zrozumcie, jak dziala Moj Duch. Kocham was wszystkich i nie chce widziec was pograzonych w szalenstwie. Nie chce, abyscie sie zagubili z powodu waszego subiektywizmu. Badzcie pokorni, pozostancie mali i pozwolcie Mi karmic was w taki sposob, jaki Ja wybralem. Nigdy nie przestane czuwac nad wami. Ja, Pan, daje wam Moje Blogoslawienstwa, Moja Milosc i Moj Pokoj".

Do przemyslenia, pozdrawiam.

 

 

 

---
skans

 
Rydzyk nietykalny - oświadczenie prowincjała
chochlik pią, 27 lip 2007, 13:49:10
"Uczucia religijne Polaków" (a więc również moje) obrażane są przede wszystkim przez Rydzyka, który nie ma w ogóle prawa i godności osobistej, aby nazywać się "ojcem". Przecież jest pajacem! I to nie tylko z powodu tych taśm. W swojej wielkiej "rodzinie Radia Maryja" ma się chyba za Chrystusa. Normalna choroba psychiczna!!!

---
chochlik

 
Rydzyk nietykalny - oświadczenie prowincjała
Anh wto, 28 sie 2007, 19:12:58

Autor: Wojciech1966 dnia śro 01 sie 2007 22:13:50 CEST

 … o zbrodniach i ludobojstwie popelnionym przez Ukraincow z UPA, jakze wiernych i gorliwych sojusznikow Hitlera…

 
Odpowiadam:

Moja rodzina mieszkała i jeszcze mieszka, najpierw na terenach dzisiejszej Ukrainy potem na terenie Polski lecz w miejscu gdzie bandy UPA miały swoje treny działania. Cudem, wiele razy uniknęli śmierci. Lecz byłaby to śmierć bezosobowa. Oni (ci co atakowali wsie) nie pałali beznamiętną nienawiścią do Polaków. Oni przychodzili celowo. To poszukując kogoś nikogo był wydany wyrok śmierci, to poszukując kogoś, kto próbował współpracować z komunistycznymi organami, takimi jak MO.

 
historię piszą historycy, a propagują ją ci, co jej nie znają”

 
Rydzyk nietykalny - oświadczenie prowincjała
petryk1939 nie, 6 sty 2008, 16:20:42

Moja oipinia ale tylko moja

Radio Matyja telewizja TRWAM w swojej obecnej postawie sa absolutnie potrzebne szerokiej warstwie spoleczenstwa  szczegolnie starszego i wielokrotnie zagubionego. Modlitwa oraz wzajemna pomoc dla jej odbiorcow jest tu bardzo odpowiednia .I to jest wszystko  bo cała dzialalnosc dodatkowa  czyli uprawianie polityki przez wykonawcow O.Rydzyka i ustanawianie obyczajów podreslanie i jego autorytetu jako niepodwazalnego to jest dobre dla  cienkich odbiorcow. To jest dobre dla takiego odbiorcy ktory  tak jak kon ma  ma klapki na oczach. Jak słysze i czytam to na wykladach  nie wolno miec aparatów  do nagrywania ,to jest niedopuszczalne bo jest to podsluch medialny. Ale własnie lepszy sposób na utrwalenie do  nagranie glosowe.To sie nie .podoba  bo  O. Dyrektor zagalopował sie  . Niestety  za takie słowa  trudno byc rozgrzeszonym przed narodem.To O.Dyrektor stosuje praktyki prawie jak  w Rzeszy ale tej sprzed II wojny swiatowej.. Demagogia i populizm w szkole O. Dyrektora jest   powszechnie stosowany. Kazdy wyklad winien miec dobrego prelegenta ,to prawda ale to juz wczesniej wymyslono i stosowano  w szkole szpiegów w ZSRR.Moge sie pomylic w dacie ale  nie w probnozie. Jeszcze w tym roku dojdzie do podobnej  wypowiedzi  ze strony O.Dyrektora i po tym zamilknie ne dłuzej.Jego pasmo antenowe jest wypozyczone lub uzyczone i moze dojsc do zablokowania  albo nalozenia kosztów na dalsza mozliwosc korzystania  takiego podatku ze ...... I nie pomoga zadne sztuczki  placic albo do widzenia. Niestety przy mekantylizmie  obecnie panujacym  to obciazenie bedzie wyjatkowe zgubne. To ze O.Dyrektor czuje sie bezkarny jest to  wynik bylej  ekipy.ale i obecna   musi miec czas dla opanowanie biezacych spraw z narodem czyli społeczenstwem ktore jest zubozałe  i trzeba załatac dziury w budzecie. Trudna sprawa ale   i refleksje typu komu zabrac a komu nie dac i  w tym celu mozna i trzeba  opodatkowac instytucje  i poprosic o akceptacje. Jednego dnia  gra Orkiestra  p. Owsiaka i zbiera zniwo za cały rok . To sa niesamowite  dochody  a wniosek taki ze i to  kosciolowi  jest koscia w gardle bo  nie ma porówniania z  mozliwoscia  dania odporu temu  panu organizatorowi. I chyba w tym miejscu nawet  O. Dyrektor musi  zfolgowac ze On nie dorówna  a szkoda takiej kasy ,przydalaby sie na  inne cele .A wiec pazernosc w imie cel uswieca srodki. A kto powiedzial  .ha ha ha

Pozdrawiam wszystkich  ktorzy odczytaja moje zamyslenia

petryk1939

---
ryskpetrycki

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń