Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Minął tydzień

Czy prowincjał ma rację broniąc ojca Rydzyka? Jaki jest sens wewnętrznej polityki Kaczyńskich wobec koalicjantów? Śmierć kilkudziesięciu pielgrzymów. Zapraszamy do lektury tekstów komentujących najważniejsze wydarzenia tygodnia.

Próba wiary

Ze wzruszeniem przeczytałam wiersz – epitafium – pożegnanie autorstwa Bożeny Gaworskiej – Aleksandrowicz. W takich chwilach jak ta brak słów. Poezja nas wyręcza.

Pasażerowie, którzy przeżyli upadek autobusu do wąwozu jednogłośnie świadczyli o boskim cudzie. Czemu tym pozostałym 28 zabrakło boskiego szczęścia? Dlaczego to ja, a nie oni? – zapytywała jedna z ocalonych kobiet.

Też nie wiem. Ale ludzie ci umarli w łasce, w zgodzie z Panem Bogiem. A iluż odeszło do Boga, w takich wypadkach, nie będąc z nim pojednanymi.

Szczęście w nieszczęściu? I owszem – dla tych, którzy wierzą.

Justyna Gałuszka

Elity nie podarują Rydzykowi

W poniedziałkowych wydaniach gazet dominował jeden temat. Cała Polska przeżywała tragiczne odejście pielgrzymów z La Salette. Dla Gazety Wyborczej był to jednak temat nr 2. Trzeba wybitnego zaślepienia, żeby aż tak bardzo uwiesić się na redemptoryście z Torunia.

Oświadczenie zwierzchnika ojca Rydzyka dowodzi jednego: rozdźwięk między elitami a „dołami” jest coraz większy. Przeciętny Kowalski nie rozumie sensu uporczywego ścigania redemptorysty. Przeciętny Kowalski nie przepada za Radiem Maryja i nie widzi niebezpieczeństwa w treściach w nim prezentowanych. Jak więc zinterpretuje gorączkową reakcję elit? Uderz w stół nożyce się odezwą – pomyśli sobie. I będzie miał rację, bo jak inaczej wytłumaczyć histeryczną reakcję na Rydzyka, która woltuje narodową żałobę, byle dołożyć znienawidzonemu klesze. Pocieszające jest, że Wyborcza była jedyną gazetą, która na pierwszy plan wysunęła sprawę Rydzyka, przed żałobą narodową.

A elity chcąc wybudzić Kowalskiego z obojętności demagogicznie wskażą na …. bogactwo Rydzyka. Zagrywka na najniższych z możliwych instynktach może się powieść, lecz nie na długo, bo zakonnik z łatwością się wybroni przez mało wiarygodnymi zarzutami. Zwolennicy Radia jeszcze bardziej zewrą szeregi itd.

Dokąd zaprowadzi ta przepychanka między dwoma mesjanizmami, skrajnymi interpretacjami rzeczywistości – elit i narodowych katolików? Próba sił to nierówna. Elity dysponują olbrzymią machiną propagandową. Czytelnicy, słuchacze i telewidzowie dzień i w nocy będą bombardowani sensacjami nt. Rydzyka w rodzaju tych o nieistniejącym nigdy maybachu.

Na razie wiemy jedno: ta rydzykowa interpretacja dziejów świata nie jest sprzeczna z nauczaniem i postawą Watykanu. Gdyby była Rzym, by się wypowiedział. I to jest chyba prawdziwe zmartwienie elit. Indagowany przez organizacje żydowskie (ostatnio do nagonki na Rydzyka dołączyło centrum Wiesenthala) papież, jakoś dziwnie milczy. O czym to świadczy? Rzym zaczął rozróżniać antysemityzmy. Nie wszystkie oskarżenia o antysemityzm traktuje jednakowo. Mało tego. Żydów papież nie wyróżnia, jak jego poprzednik. Za gładkimi słowami dyplomacji watykańskiej kryje się nauka chrześcijańska o równym człowieczeństwie i jednakowej podatności na grzech wszystkich ludzi. Dyplomacja watykańska zaczęła postrzegać Żydów jako arcyważną grupę lobbingową, której znaczenia nie wolno relatywizować w kontekście historycznym. Daje się to odczuć w przemówieniach papieskich. Benedykt nie szczędzi Żydom krytyki, choć robi to w sposób bardzo oględny.

Ojciec Rydzyk, obciążony bagażem klerykalnych przyzwyczajeń, podnosi całkiem niegłupio, choć topornym stylem, dylematy współczesności. Swoją drogą dlaczego nie wypowiada się pełnymi zdaniami, literacką polszczyzną jak jego zwierzchnik ojciec Klafka.

Marcin Stanowiec

Po LiSie i POPiSie

Nie podoba mi się to, co premier Kaczyński wyrabia z koalicjantami. Jakkolwiek byśmy nie lubili Giertycha i Leppera tak się nie postępuje z ludźmi. To jedno. A drugie: o co chodzi Kaczyńskim? Może na to pytanie znają odpowiedź bywalcy warszawskich salonów, ale zwykli śmiertelnicy są naprawdę zdezorientowani. Jeśli Kaczyńskim nie podoba się chamstwo Leppera i neurotyzm Giertycha to czemu nie oznajmią tego wprost: chcemy zerwać koalicję i przystąpić do wyborów. Ale bardzo mało prawdopodobne jest, że PiS chce tych wyborów. Wygłodniali stanowisk rządowych koalicjanci PiS-u przegrywają wojnę na nerwy.

Ciągle nie rozumiem intencji PiS-u. Jak na działanie dyscyplinarne są to dość ostre zagrywki, na pograniczu populizmu medialnego, bo wiadomo, że za Lepperem i Giertychem nikt się nie ujmie, a media będą sekundować dokopywaniu leżącym. Nie chce mi się wierzyć, że kompletnie nie ma porozumienia między PO a PiS, co do politycznej sytuacji kraju. Czy obie wygrane w wyborach partie mają jakiś wspólny interes?

Strzelam. Odnieśmy się do sytuacji międzynarodowej. Próżnia polityczna wzmacnia rząd Kaczyńskich na okres najbliższych miesięcy. Daj Boże, żeby nie chodziło o jakąś wojnę i nasze zaangażowanie w nią albo przekleństwo tarczy antyrakietowej, której większość Polaków sobie nie życzy.

A co na to Kościół, którego dyskretne towarzyszenie politykom nadal nie dogania wyzwań czasu. Bo społeczeństwo nie jest dość zorganizowane, by rozliczyć polityków z ich lojalności wobec ojczyzny i katolickiej nauki społecznej. Za to doskonale sobie radzą z rozliczaniem naszych polityków ośrodki zagraniczne. Dzięki ich mobilności Kaczyńscy wolą z dwojga złego narazić się swojemu niepamiętliwemu elektoratowi, aniżeli pójść na udry z światową prasą. No i kto tu rządzi?

Jacek LehrOpcje Artykułu

Minął tydzień | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń