Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Abp Nycz o lustracji, Unii Europejskiej i Radiu Maryja. Komentarz

"Trzeba zatrzeć wrażenie, które stwarzają polskie media, że najważniejsza jest dziś lustracja" - powiedział metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz w wywiadzie dla "Corriere della Sera".„Czas jest dżentelmenem i podjęcie przez Kościół zadania rozwiania wszelkich cieni przywróciło pogodę. Młodzi ludzie poniżej 35. roku życia, którzy trafiają na rzadkie przypadki powiązań kapłanów i służby bezpieczeństwa, mają zupełnie wypaczoną wizję epoki, w której Kościół zachował się w sposób heroiczny. To jest prawdziwa historia Kościoła, na którą składają się aresztowania, prześladowania, walka o wolność takich postaci, jak kard. Wyszyński i ks. Popiełuszko, którą należy opowiadać.”

Abp Nycz nie popiera ani tych, którzy uważają, że archiwa należy "zaplombować", ani tych, którym zależy "wyłącznie na rozrachunkiem z przeszłością". "Rozwiązanie leży pośrodku" – opiniuje hierarcha.

Jeśli chodzi o relację Polski do Unii Europejskiej abp Nycz zauważa, że "wszystkie próby pozyskania gwarancji dla roli Polski w Unii Europejskiej należy ocenić pozytywnie". "Polacy świadomi są pomocy, nie tylko materialnej, jaką otrzymują. Chcemy wraz z innymi krajami decydować o losach kontynentu i dzielić jego zasoby. Zanim jednak wyrazimy szok czy zdumienie, należy wziąć pod uwagę geopolityczne położenie Polski, mostu między Wschodem i Zachodem. Nie możemy zapominać, że w szczególnych okolicznościach historii mosty wysadzane są w powietrze bądź układy zawiera się ponad głowami tych, którzy mieszkają pośrodku" – powiedział metropolita warszawski.

Zapytany, czy według niego "Radio Maryja stanowi przeszkodę dla dialogu w Polsce", hierarcha odpowiedział: "Nie, chociaż budzi zastrzeżenia i niepokoje, chowając się za aprobatą zamkniętego Kościoła. Rozgłośnia zwraca się do audytorium złożonego z osób w podeszłym wieku i chorych i zasługuje na uznanie za to, że zajmuje się problemami ludzi biednych i pozbawionych środków do życia".

Komentarz

Głos rozsądku w twoim domu, tak można by powiedzieć o opiniach abp Nycza. Podziwiam poziom konkretu w opiniach metropolity. Kościół ma w nim świetnego obrońcę swoich interesów. Żeby nie zabrzmiało to dwuznacznie: interesów człowieka i Pana Boga. Nie zgadzam się natomiast z opiniami hierarchy odnośnie Radia Maryja. Robienie ze słuchaczy Radia indolentnych staruszków, którym należy się litość to jakaś pomyłka. Są to słuchacze podeszli wiekiem i schorowani - owszem, ale zarazem intelektualnie żwawi, zaangażowani w przemianę rzeczywistości, nie naiwni, doświadczeni.

Że zamknięci w pewnej enklawie… Nie wiem, jak każdy z nas zareagowałby na wyjątkowo brutalne inwektywy i próby zydskredytowania własnego światopoglądu. Na pewno jakaś bliska abp. kobieta nosi taki sam moher jak słuchaczki Radia. Może mając tego świadomość łatwiej poszanować zdanie i wybory polityczne osób podeszłych wiekiem.

Słuchacze RM stawiają dobre pytania i przejawiają inteligencję kontekstową, której zabrakło na naszym rynku mediów.

Rzecz nie w tym, żeby kastrować staruszków z ich poczucia wpływu na rzeczywistość i zrobić z Radia hospicjum tyleż neutralne politycznie, co martwe. Rzeczą świętą jest uszanować te poglądy i zastanowić się w czym nasi dziadkowie mają rację.

Nie wiem co znaczy Kościół zamknięty – według arcybiskupa. Czy arcybiskup odmawia mu prawa istnienia? Myślę, że oba: otwarty i ten bardziej zachowawczy mają wiele do zaoferowania. Co nie powie jeden, powie drugi. Oby tak zostało.


Jacek Lehr


Opcje Artykułu

Abp Nycz o lustracji, Unii Europejskiej i Radiu Maryja. Komentarz | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Abp Nycz o lustracji, Unii Europejskiej i Radiu Maryja. Komentarz
BA nie, 5 sie 2007, 21:08:12
Oj, muszę zaprotestować. Moim zdaniem osoby w podeszłym wieku i chore, do których adresowany jest przekaz R M z pewnością panie Jacku doświadczone są, z doświadczenia wynika ich iluzja o tym, że zaangażowane są w przemianę, że mają na cokolwiek wpływ.Jakkolwiek (o tym już pisałam)całym sercem jestem z tymi ludźmi, starszymi, chorymi i chcącymi służyć swoim doświadczeniem tak samo żal mi ich właśnie dlatego, że z ich dobrych intencji, przekonań wynika to co wynika. Przezwiska, epitety etc., wykorzystywanie ich jedynie do wątpliwie uczciwej gry politycznej.I niestety nie powtarzam zasłyszanych sloganów. By mieć odniesienie słucham i oglądam toruńskie przekazy, z zażenowaniem, żalem, ze wstydem wobec naszych dziadków, ojców. Manipulacja, manipulacja i to w infantylnym stylu, tyle wynika z przemówień Dyrektora.I myślę, że Pan też jest świadom tego, że człowiek starszy niestety ciutek (delikatnie mówiąc) dziecinnieje co jest naturalnym zjawiskiem i co T. Rydzyk doskonale wie i wie jaki z tego zrobić użytek, a to już jest nieludzkie. To jest gra na ludzkich uczuciach, na wartościach, wmanipulowywanie tych ludzi w nie swoje wojenki pod pozorem obrony prawd wiary. Tak być nie może, ktoś powinien się za nimi ująć i nie pozwolić im wyrządzać krzywdy. Starość faktycznie nie musi być infantylna, chyba, że ktoś to umiejętnie sprowokuje. A to niestety wyczynia Rydzyk. Aczkolwiek w RM i TV Trwam są również bardzo dobre merytorycznie, duchowo audycje.I mówiąc o tym ośrodku przekazu wypadałoby zadbać jedynie o to by trwał, ale bez T. Rydzyka.Tylko wtedy doświadczeni ludzie będa mogli służyć doświadczeniem w sposób subiektywny i z pewnością wiele by wnieśli.Niestety uwikłanie ich w wojenkę polityków sprowadza się do tego, że tak naprawdę zniewala się ich i zaangażowanie, o którym pan mówi ogranicza co więcej ośmiesza i spycha na margines.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń