Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ambasada Izraela żąda ukarania o. Rydzyka

W wywiadzie dla agencji Associated Press ambasador Izraela Dawid Pelag powiedział, że nagrane na taśmę i opublikowane przez tygodnik Wprost wypowiedzi ojca Rydzyka oznaczają cofnięcie się w postępie, jaki Polska uczyniła na drodze pojednania żydowsko-katolickiego i w walce z antysemityzmem od upadku komunizmu.Pelag uznał wypowiedź Rydzyka za najbardziej antysemicką od roku 1968, kiedy to Władysław Gomułka i narodowe skrzydło Partii wszczęli nagonkę na tzw. syjonistów – Polaków żydowskiego pochodzenia, którzy popierali państwo Izrael. Pelag oczekuje, że rząd i Kościół katolicki odetną się od antysemickich wypowiedzi o. Rydzyka.

Pelag interweniował już w kancelarii premiera Jarosława Kaczyńskiego oraz w MSZ i Ministerstwie Sprawiedliwości. W Ministerstwie Sprawiedliwości zapewniono go, że po zakończeniu dochodzenia w sprawie autentyczności taśm ukaże się oświadczenie.

W wywiadzie udzielonym Gazecie Wyborczej Mariusz Rosiński, szef Prokuratury Rejonowej w Toruniu oświadczył, że trwają czynności sprawdzające, czyli badana jest autentyczność nagrań. Drugim torem biegnie sprawdzanie treści nagranych wypowiedzi przypisywanych o. Rydzykowi.

Prokurator ponaglany przez Gazetę Wyborczą stwierdził, że Gazeta mówi o polityce. - A ja panu mówię o postępowaniu [prawnym – Kościół PL] – powiedział Rosiński. - Trzeba te dwie rzeczy od siebie oddzielić - dodał.

W zeszłym tygodniu Centrum Szymona Wiesenthala w Los Angeles wezwało Watykan i rząd polski do opublikowania pełnego stenogramu wypowiedzi ojca Tadeusza Rydzyka zarejestrowanej na taśmie magnetofonowej w kwietniu, aby dowieść, że zawiera ona treści antysemickie.

Centrum odpowiedziało w ten sposób na oświadczenie przełożonego ojca Rydzyka w zakonie Redemptorystów, ojca Zdzisława Klafki, który stwierdził, że Rydzyk "nie utożsamia się z antysemityzmem, który mu się przypisuje".

"Sprawa ta jest całkiem łatwa do załatwienia: ojciec Rydzyk albo powiedział to, albo nie powiedział. Wzywamy Watykan i rząd RP do opublikowania pełnego tekstu jego wypowiedzi, aby opinia publiczna mogła sama ocenić czy jest on antysemitą udającym księdza. W przeciwnym razie będziemy uważali, że sprawę usiłuje się zatuszować" - stwierdził w swoim oświadczeniu dziekan i założyciel Centrum, rabin Marvin Hier.

Centrum Szymona Wiesenthala (Simon Wiesenthal Center) jest jedną z najważniejszych żydowskich organizacji w USA i zajmuje się zwalczaniem antysemityzmu.

Aktualizacja 14:43

Dawid Peleg, ambasador Izraela spotkał się wczoraj z przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem biskupem Mieczysławem Cisło (diecezja lubelska). Spotkanie odbyło się z inicjatywy ambasadora.

– Otrzymaliśmy zapewnienie, że podczas spotkania Episkopatu, do którego dojdzie 25 sierpnia w Częstochowie, zostanie wydane oficjalne oświadczenie w tej sprawie– powiedział rzecznik ambasady Izraela Michał Sobelman.

Ambasador Peleg spotkał się także z metropolitą lubelskim arcybiskupem Józefem Życińskim. – Obaj biskupi zapewniali, że głos o. Rydzyka nie jest głosem Kościoła – podkreślił Sobelman.
Opcje Artykułu

Ambasada Izraela żąda ukarania o. Rydzyka | 8 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Ambasada Izraela żąda ukarania o. Rydzyka
Marcin Królak śro, 1 sie 2007, 09:08:18
Podczas niedzielnej pielgrzymki słuchaczy Radia Maryja ze Stanów Zjednoczonych i Kanady do Doylestown w Pensylwanii, zwanego amerykańską Częstochową. Po mszy uczestnicy spotkania mogli zadawać pytania o. Rydzykowi. Jeden z nich, który przedstawił się jako Władysław Krasowski z Nowego Jorku, zapytał  ojca dyrektora, jak to się stało, że media i władza w katolickiej Polsce są w rękach Żydów i co zrobić, żeby to zmienić.

- Ja mogę powiedzieć, że np. Izrael mi się bardzo podoba - odpowiedział mu o. Rydzyk. - Żydzi mi się podobają, że mają bardzo dużo ciekawych rzeczy w Izraelu. I po polsku można się tam dogadać, i po rosyjsku i po angielsku i w jeszcze innych językach można się dogadać. I pierogi polskie można znaleźć, i muzykę polską i rosyjską. No, ludzie. Co robić? W dobrym naśladować! I nigdy nie trzeba występować przeciwko człowiekowi.
(RM, niedziela 1.07.07, godz. 22.25)
 
Ambasada Izraela żąda ukarania o. Rydzyka
mateuszwroc śro, 1 sie 2007, 12:42:32
"Sprawa ta jest całkiem łatwa do załatwienia: ojciec Rydzyk albo powiedział to, albo nie powiedział. Wzywamy Watykan i rząd RP do opublikowania pełnego tekstu jego wypowiedzi, aby opinia publiczna mogła sama ocenić czy jest on antysemitą udającym księdza. W przeciwnym razie będziemy uważali, że sprawę usiłuje się zatuszować" - stwierdził w swoim oświadczeniu dziekan i założyciel Centrum, rabin Marvin Hier.

Ale tupet! Za kogo on się ma, żeby dyktować rządom niepodległych państw co mają robić?! Zachowanie tego centrum (policji myśli) i innych żydowskich organizacji, które węszą antysemityzm wszędzie tam, gdzie się Żydów nie chwali (mówienie w innym niż wychwalającym tonie o Żydach już jest antysemityzmem), domagają się rewizji modlitw katolickich powoli powoduje, że mam już Żydów dosyć. Jak długo można "jechać na" Holocauście? Czy aby nie przesadzają? Czy Polacy tworzą jakieś centra i szukają wszędzie antypolonizmu, powołując się cały czas na polskie ofiary niemieckich zbrodniarzy z czasów II Wojny Światowej?

P.S. Zresztą z tego co wiem, to taśmy ma "Wprost". Adresat jest więc niewłaściwy. Ale oczywiście rabinowi chodzi o to, by wywołać ogromny medialny szum i "udowodnić", że Polacy i katolicy ogółem to są obrzydliwi antysemici.

P.S.2 Jak ktoś ma ważne święcenia prezbiteratu, nie może udawać księdza, bo nim jest.

---
"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

 
Ambasada Izraela żąda ukarania o. Rydzyka
Pius pią, 3 sie 2007, 00:40:42
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń