Biskup Lepa o manipulacji, Nasz Dziennik o medialnym oligopolu
Biskup Adam Lepa w tekście dla Naszego Dziennika krytykuje wykształcony w Polsce układ
medialny. - Jednym z paradoksów naszych czasów jest fakt, że nigdy dotąd nie
mówiono z taką determinacją o prawach osoby ludzkiej jak obecnie, a
jednocześnie nigdy tak bardzo nie była zagrożona godność człowieka ze strony
manipulatorów jak właśnie dziś – pisze biskup.
„Sama informacja o użyciu tej techniki [manipulacji nagraniami – od autora depeszy] osiąga efekt propagandowy, gdyż publicznie rzuca podejrzenie na osoby podsłuchiwane czy podglądane. Uruchamia to wyobraźnię odbiorców mediów i rodzi w nich nieufność, uprzedzenie, niechęć, a nawet nienawiść. . Technika ta dlatego jest bardzo skuteczna, gdyż w dużej mierze zaspokaja u człowieka "potrzebę plotki". Sama plotka zaś jest dziś dogodnym środkiem w uprawianiu propagandy politycznej. Nic więc dziwnego, że technikę tę stosuje się również przeciwko dyrektorowi Radia Maryja. Należy tu użyć słowa "przeciwko", ponieważ taki jest charakter tej techniki. Idea "haka" prowadzi z całą bezwzględnością do niszczenia przeciwnika.”
Biskup Lepa ustosunkował się do negatywnych opinii na temat Radia Maryja.
„Technikę kliszy negatywnej permanentnie stosuje się w odniesieniu do Radia Maryja, ukazując w nim jedynie cechy negatywne. Są przekazy w prasie, radiu i telewizji, w których celowo pomija się zasługi tego Radia w życiu religijnym i społecznym Polaków, takie jak szkoła modlitwy, formowanie postaw patriotycznych, skuteczna ewangelizacja czy działania na rzecz moralnej odnowy Narodu. Mimo to przypisuje się Radiu długą listę cech negatywnych, jak fundamentalizm religijny, szerzenie antysemityzmu i ksenofobii, a nawet posługiwanie się nienawiścią. Technika cliché daje znać o sobie również w postaci dość wyrafinowanej. Na przykład w związku z lipcową pielgrzymką Rodziny Radia Maryja informowano w telewizji publicznej (!), ilu to "zwolenników ojca Rydzyka" przybyło na Jasną Górę. Nadawcy komunikatu zapewne nie pomyśleli, że takie sformułowanie mogło być obraźliwe dla pątników pielgrzymujących do jasnogórskiego sanktuarium.”
„Dzięki mechanizmom funkcjonującym w systemie pamięci - najtrwalej zakodowane jest znaczenie konkretnego doświadczenia, a nie jego treść czy przesłanie. Jeżeli więc w działaniach propagandowych chce się pomniejszyć rolę danej osoby czy tym bardziej całkowicie ją "wykluczyć z gry", stosuje się wobec niej technikę postponowania. Tego rodzaju manipulacja jest bardzo skuteczna wtedy, gdy stosowana jest jednocześnie w wielu mediach. Oddziałuje ona na wyobraźnię i zdolna jest negatywnie usposobić do osoby postponowanej.”
„Powinno się zatem przyswoić wiedzę o mechanizmach manipulacji i jej negatywnych skutkach również w tym celu, żeby spieszyć z pomocą ludziom, którzy bez zastrzeżeń zawsze we wszystko wierzą, a działania manipulatorskie bezkrytycznie przyjmują za dobrą monetę.”
Nasz Dziennik skrytykował system medialny, jako
oligarchiczny. „Rynek mediów ogólnopolskich ma strukturę własności wykazującą
cechy oligopolu, który dąży do coraz większej koncentracji, a więc monopolu.” Dziennik redemptorystów alarmuje: 83 procent prasy lokalnej nie jest już Polska. Kim jest Robert Murdoch, Axel Springer? - zapytują publicyści gazety. W dodatku ND można znaleźć szczegółowe informacje na temat kapitału TVN i Agory,, wydawcy Gazety Wyborczej.
---
ego43