Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ocena z religii będzie wliczana do średniej

Stopnie z religii będą wliczane do średniej z ocen - podało w sobotę Centrum Informacyjne Rządu. - Rząd działa zgodnie z postanowieniami Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, w związku z czym ocena z religii będzie wliczana do średniej ocen na świadectwie - oświadczyło CIR. We wtorek minister edukacji Ryszard Legutko w telewizyjnej wypowiedzi przyznał, że "nie jest entuzjastą pomysłu, żeby religia była liczona do średniej ocen".


Zabrali głos biskupi. Uważają oni, że wysiłek uczniów powinien być dowartościowany oceną, która jest naturalną konsekwencją nauczania religii. Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu abp Sławoj Leszek Głódź wypowiedź ministra ocenił jako nieroztropną i szkodliwą. Jego zdaniem decyzja o nieuwzględnianiu religii w obliczaniu średniej dyskryminowałaby wierzących różnych wyznań.

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz wyraził zdziwienie wypowiedzią ministra. "Nie chcielibyśmy wrócić do czasów walki z religią w szkole" – czytamy w przesłanym PAP oświadczeniu ks. kardynała.

Sojusz Lewicy Demokratycznej zapowiedział złożenie w najbliższych dniach wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie zgodności z Konstytucją RP rozporządzenia uwzględniającego ocenę z religii do średniej na świadectwie.

Pół roku temu identyczna sytuacja miała miejsce we Włoszech. Tamtejszy Naczelny Sąd Administracyjny nakazał wliczanie ocena z religii do średniej. W uzasadnieniu wyroku można było przeczytać, że skoro przedmiot z religii został wprowadzony do szkół to znaczy, że jest on pełnoprawnym przedmiotem nauczania.

Konflikt wokół oceny z religii komentujemy w „Minął Tydzień”.


Opcje Artykułu

Ocena z religii będzie wliczana do średniej | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Ocena z religii będzie wliczana do średniej
Apologeta nie, 19 sie 2007, 18:27:37
Szkoły powinny uczyć dzieci o religii i wskazywać na jej ogromną rolę w życiu i dziejach ludzkości, ale w charakterze religioznawstwa. Konstytucja w kraju normalnym, czyli takim, gdzie istnieje rozdział kościoła od panstwa, stawia jedno ograniczenie, a mianowicie, że państwo - a zatem także szkoła państwowa - nie może promować jakiegoś wyznania, bo to prowadzi do wykorzystania podatków ludzi niewierzących i członków innych wyznań do propagowania wierzeń, których nie podzielają, jak to się dzieje w państwach muzułmańskich, a niestety również i w Polsce, gdzie de facto sprowadza się to do propagowania jednego wyznania za pieniadze wszystkich, co pokazuje, że normalnym krajem nie jesteśmy i bliżej nam do Talibanu niż do cywilizowanego panstwa.  Za moich czasów religia odbywała się w szkołach i kto chciał na nią chodził. Dziś, kiedy religia jest w szkole, w ten sposób piętnuje i dyskryminuje się dzieci, których rodzice mają niekatolickie przekonania, powodując czy pogłębiając niepotrzebne podziały i alienację tych dzieci w szkole, gdzie większość jest katolicka. Często dochodzi do tego, że dzieci te muszą się pałętać po korytarzach czy podwórku, bo lekcja religii, choć w teorii miała przypadać na pierszą lub ostatnią lekcję, często wypada w środku. Prawo w normalnych, cywilizowanych krajach zabrania wprowadzenia religii czy modlitwy jako części zajęć do szkół panstwowych (nie zabraniajac każdemu dziecku cichej, prywatnej modlitwy), gdyż państwo NIE MOŻE wspierać żadnej religii, nawet gdyby w szkołach uczyły się dzieci tego samego wyznania, a są tam nierzadko dzieci z rodzin o różnych przekonaniach. Szukanie wsparcia świeckiego ramienia dla religijnych wartości i praktyk jest niewłaściwe, a nawet szkodliwe, jak to pokazuje średniowieczna historia. Unia Kosciola i panstwa zawsze była szkodliwa nie tylko dla spoleczenstwa, ale takze dla Kosciola, bo w najlepszym przypadku przynosi powierzchowną zmianę zachowania, zamiast zmiany serca, o jaką chodzi w prawdziwym nawróceniu., za to uzaleznia od panstwa. Przy tym dyskryminuje dzieci, ktore ze względu na przekonania swoich rodziców na nią nie uczęszczają. 
 
Ocena z religii będzie wliczana do średniej
chochlik wto, 21 sie 2007, 10:51:05

Myślę, że wliczanie oceny z relegii do średniej to malutki kroczek w stronę widzenia Polski jako państwa wyznaniowego. Konstytucja zapewnia wolność wyznania, a z czymś takim z tej wolności zostaje wielkie NIC!

---
chochlik

 
Ocena z religii będzie wliczana do średniej
Anh pią, 24 sie 2007, 05:47:32

Najpierw religia w szkole, teraz oceny. To elementy szeroko zakrojonego planu obrony przed ciągłym odchodzeniem wiernych od kościoła katolickiego.

Jeśli nie dało się utrzymać wiernych z wykorzystaniem nacisku duchowego to teraz najlepiej uczynić z kościoła jeszcze jeden urząd państwa. Wtedy sprawa będzie prosta! Przymus uczenia się religii katolickiej, bez względu na światopogląd ucznia, pieniądze z budżetu, ciągła i nachalna obecność w życiu obywateli.

To tak jak reklama w telewizji. Wszyscy pałają nienawiścią do reklam, ale są zmuszeni do ich odbioru. Lecz jak historia pokazuje, człowiek na wszelkie udręki znajdzie jakieś antidotum. A będzie to zobojętnienie na bodźce religijne. No, ale kościół osiągnie swój cel. Przetrwa, bo do przetrwania nie są mu potrzebni wierni tylko źródło utrzymania. Jeśli nie po dobroci to przymusem, lecz musimy być członkami kościoła katolickiego.

Komunizm nie potrafił zapanować nad umysłami ludzi. Dziwię się, że kościół stara się stosować te same metody!!!

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń