Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kard. Stanisław Dziwisz: wydaje się bezwzględnie koniecznym ustanowienie nowego zarządu Radia Maryja

Dziennik Rzeczpospolita ujawnił treść wystąpienia abp Dziwisza w sprawie Radia Maryja w dniu 25 sierpnia na Jasnej Górze. Nadszedł czas, aby w imię odpowiedzialności przed Ojcem świętym i Kościołem, a także przed tymi, którzy po nas przyjdą zabrać ostateczny głos w sprawie zasadniczej, a sprowokowanej przez Radio Maryja - powiedział kard. Dziwisz. - Nie możemy być obojętni na to, co się dzieje i bezkrytycznie czekać na rozwój wydarzeń - dodał.Drodzy Księża Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi,

Jako pasterze i przewodnicy wiernych zbieramy się co pewien czas, aby zastanawiać się nad biegiem wydarzeń w naszym polskim Kościele. Podejmowanie odpowiedzialności za losy Kościoła jest naszym obowiązkiem. To jest już początek trzeciego roku mojego pobytu w kraju. Przez ten czas przyglądałem się i przyglądam dalej naszej kościelnej rzeczywistości z uwagą i pełnym skupieniem. Odbyłem wiele spotkań wsłuchując się w głos rozmówców. W imię odpowiedzialnej miłości pragnę podkreślić, że niczym nie są tak wypełnione serca naszych wiernych i duchownych jak pragnieniem jedności.

Chodzi o zachowanie jedności wewnątrz wspólnoty kościelnej. Jak mamy światu ukazywać jedność, skoro sami jesteśmy podzieleni? A przecież jedność jest naszą racją stanu. Jako biskupi powinniśmy mówić językiem Ewangelii, czyli językiem jednoczącym. Tylko wtedy świat nas pozna, gdy będziemy stanowili jedno w kluczowych sprawach Kościoła. Jako odpowiedzialni za Kościół mamy ukazywać całemu światu wartość społeczną jedności. Zostaliśmy powołani do budowania mostów i tworzenia atmosfery komunii. Wszyscy wiemy, że ta komunia Kościoła bardzo głęboko leżała na sercu Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II. Jeśli nie będziemy stanowili jedno, przyszłość napisze dramatyczny scenariusz, a rzeczywistość przyjmie czarną postać.

Nadszedł czas, aby – w imię odpowiedzialności przed Ojcem świętym i Kościołem, a także przed tymi, którzy po nas przyjdą – zabrać ostateczny głos w sprawie zasadniczej, a sprowokowanej przez Radio Maryja. Nie chodzi tu tylko o samą osobę dyrektora, lecz o naszą odpowiedzialność za duszpasterstwo, które stopniowo wymyka się spod kontroli biskupów i przechodzi w inne ręce. Inaczej mówiąc: chodzi o odpowiedzialność za cały Kościół w Polsce! Nie możemy być obojętni na to, co się dzieje i bezkrytycznie czekać na rozwój wydarzeń. Sami powinniśmy ten problem rozwiązać i odpowiednio ukierunkować! Jesteśmy na progu niebezpieczeństwa kryzysu – ktoś inny przejmuje decydowanie o kierunku duszpasterstwa w Polsce. Tymczasem jest to nasza pasterska odpowiedzialność przed Bogiem i Kościołem. Chodzi o to, że coraz częściej Radio Maryja nie jest składnikiem jedności polskiego Kościoła, lecz staje się elementem przetargu oraz rozgrywek politycznych i społecznych.

Ciągle również słyszymy ciężkie oskarżenia ze strony ambasadorów i przedstawicieli dyplomatycznych różnych nacji o wywoływanie problemów narodowościowych oraz ich prośby, aby wnikliwie przyglądnąć się problematyce antysemityzmu pojawiającej się co pewien czas na falach katolickiego przecież radia. Zatem wydaje się, że należałoby zdecydowanie zażądać od ojców Redemptorystów, aby sprawa radia Maryja została ustawiona według myśli Kościoła i ku dobru i jedności naszych wiernych. Istnieje bowiem wielkie, a czasem nawet w tym gronie, nieuświadamiane zagrożenie, że Kościół w Polsce utożsamiany jest jedynie z pozycją Radia Maryja. Drodzy księża biskupi, ani Radio Maryja, ani Telewizja Trwam, ani ich dyrektor, nie mogą przejąć odpowiedzialności za Kościół w Polsce, którą nam powierzył sam Jezus Chrystus. Od tej odpowiedzialności nikt nie może nas zwolnić! Chcemy być bowiem promotorami jedności i pokoju, aby stać się godnymi na miarę oczekiwań Ojca świętego Benedykta XVI.

Jeszcze raz podkreślam, że nikt inny nie może przejąć odpowiedzialności za duszpasterstwo i Kościół w naszej Ojczyźnie ponieważ tylko Biskupi, zjednoczeni wokół Papieża, który jest zwornikiem jedności z woli naszego Pana Jezusa Chrystusa są do tego powołani! Dlatego, wydaje się bezwzględnie koniecznym ustanowienie nowego zarządu Radia Maryja i Telewizji Trwam, które będą służyły Kościołowi w Polsce pod kierownictwem biskupów zjednoczonych z Ojcem świętym Benedyktem XVI, spadkobiercą ducha Jana Pawła II.

Kard. Stanisław Dziwisz Metropolita KrakowskiOpcje Artykułu

Kard. Stanisław Dziwisz: wydaje się bezwzględnie koniecznym ustanowienie nowego zarządu Radia Maryja | 9 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kard. Stanisław Dziwisz: wydaje się bezwzględnie koniecznym ustanowienie nowego zarządu Radia Ma
Marcin Stanowiec wto, 4 wrz 2007, 04:06:35
W jaki sposób RM pobiera inicjatywę duszpasterską biskupom? Czy poglądów tam reprezentowanych nie podziela 80 procent duchowieństwa polskiego? Komu Dziwisz robi przysługę, bo nie polskiemu duszpasterstwu?
 
Kard. Stanisław Dziwisz: wydaje się bezwzględnie koniecznym ustanowienie nowego zarządu Radia Ma
Marcin Stanowiec wto, 4 wrz 2007, 04:11:41
A może pozostawić biskupom wolność wyboru i wtedy będzie jedność, bo jedność nie polega na narzucaniu swojego.
 
Kard. Stanisław Dziwisz: wydaje się bezwzględnie koniecznym ustanowienie nowego zarządu Radia Ma
Molier wto, 4 wrz 2007, 14:25:40
Racja. Nie ulegajmy propagandzie i nie dajmy się w nią wkręcać. "Problem Radia Maryja" jest problemem tylko dla mediów. Szkoda, że część duchowieństwa dała się już wciągnąć w ta zreczna zagrywke prowadzona przez duza czesc srodkow masowego przekazu majacych przeciez wlasnych wlascicieli, ktorzy dbaja o swoj interes.

---
It has been said that something as small as the flutter of a butterfly's wing can ultimately cause a typhoon halfway around the world.
-Chaos Theory

 
Kard. Stanisław Dziwisz: wydaje się bezwzględnie koniecznym ustanowienie nowego zarządu Radia Ma
Dopler wto, 4 wrz 2007, 19:43:24
Absolutnie nie jestem zwolennikiem RM. Odbieram list ks. kardynała skrajnie negatywnie. Jestem zdruzgotany zarówno formą jak i treścią. W życiu nie przypuszczałbym że ks. kardynał wypowie się w taki sposób. I to w takiej chwili!
 
Kard. Stanisław Dziwisz: wydaje się bezwzględnie koniecznym ustanowienie nowego zarządu Radia Maryja
reguly śro, 5 wrz 2007, 13:03:37
Raptem sie zorientowali ze oddali zbyt wielka wladze i srodki w jedne rece...

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń