Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kalendarz Ekumeniczny 2008: Jeruszalaim - Miasto Pokoju

Pod patronatem Kosciol.pl ukazała się nowa edycja Kalendarza Ekumenicznego. Skierowany jest on do osób, dla których kalendarz nie jest tylko terminarzem potrzebnym do odliczania kolejnych dni roku i porządkowania natłoku codziennych spraw — choć z pewnością i dla tych osób okaże się nieocenioną pomocą. Przede wszystkim jednak przeznaczony jest dla tych, którzy w kalendarzach szukają inspiracji do codziennej refleksji nad życiem, do osobistej zadumy nad sprawami dla człowieka najważniejszymi, przede wszystkim modlitwy, gdzie przewodnikami są dla nas święci, mistycy, asceci, ludzie o bogatej duchowości, dzelący się z nami swoim doświadczeniem zdobytym na drodze modlitwy.


Kalendarz zawiera – obok cytatów i refleksji – istotne na każdy dzień informacje dla chrześcijan tradycji prawosławnej, katolickiej (zwłaszcza rzymskokatolickiej) i protestanckiej (zwłaszcza ewangelickiej), a także niektóre wiadomości ważne dla wyznawców judaizmu oraz islamu.

Tegoroczna edycja „Kalendarza” za temat przewodni obiera „Jeruszalaim — Miasto Pokoju”. Jeruszalaim, będąc Świętym Miastem trzech religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, od setek lat stanowi ośrodek duchowej geografii Żydów, chrześcijan i muzułmanów. Na wzgórzu Syjon król Dawid wybudował stolice swego królestwa. Tu też Salomon wzniósł świątynię jedynemu Bogu. Na jej dziedzińcu nauczał rabbi z Nazaretu. Z tego miejsca — jak wierzą muzułmanie — prorok Muhammad wzniósł się do nieba.

Podjęcie tego tematu wydaje się ważne szczególnie dzisiaj, kiedy Jeruszalaim pozostaje nadal powodem trwającej od dawna rywalizacji, przemocy i domagania się wyłączności. Będąc miejscem naznaczonym nienawiścią i nietolerancją, domaga się od nas poszukiwania przestrzeni tolerancji i chęci współistnienia w Świętym Mieście. Jeremiasz,
„Kalendarz Ekumeniczny”, oprócz „kalendarza właściwego”, zawiera pięć tekstów przedstawiających rozumienie Jeruszalaim z perspektywy poszczególnych Kościołów chrześcijańskich oraz judaizmu i islamu (autorstwa: rabina Zeliga Awrasima, ks. abpa Ihora Isichenko, ks. prof. Łukasza Kamykowskiego, prof. Jürgena Moltmanna, Leszka Musy Czachorowskiego, poprzedzonych wprowadzeniem ks. Michała Czajkowskiego), a także – w Aneksie — strony poświęcone dialogowi i pojednaniu (m.in. informacje o najważniejszych inicjatywach na tym polu, adresy organizacji prowadzących działalność na rzecz pojednania, itp.).

Komisję Honorową Kalendarza tworzą: ks. abp Sawa (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), ks. abp Alfons Nossol (Kościół Rzymskokatolicki w RP) oraz ks. bp Janusz Jagucki (Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP).

W Radzie Naukowej zasiadają: prof. Stanisław Krajewski (Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP), ks. dr Jerzy Tofiluk (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), ks. prof. Wacław Hryniewicz OMI (Kościół Rzymskokatolicki w RP), ks. prof. Bogusław Milerski (Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP), ks. bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP), imam Tomasz Miśkiewicz (Muzułmański Związek Religijny w RP).

Uzupełnieniem od strony praktycznej jest Niezbędnik ekumeniczny, zawierający adresy poszczególnych Kościołów chrześcijańskich oraz żydowskich i muzułmańskich związków wyznaniowych, a także informacje o najważniejszych ruchach i organizacjach prowadzących działalność ekumeniczną.
Dodatkowym atutem kalendarza jest piękna szata graficzna wzbogacona licznymi ilustracjami autorstwa Katarzyny Bruzdy.


Patroni medialni:
Rzeczpospolita, Tygodnik Powszechny, Gazeta Krakowska, Wiara.pl, portal Angelus, Katolicka Agencja Informacyjna, Cerkiew.pl, miesięcznik Midrasz, Kosciol.pl, miesięcznik W Drodze, Jeremiasz


Opcje Artykułu

Kalendarz Ekumeniczny 2008: Jeruszalaim - Miasto Pokoju | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń