Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kalendarz Ekumeniczny 2008: Jeruszalaim - Miasto Pokoju

Pod patronatem Kosciol.pl ukazała się nowa edycja Kalendarza Ekumenicznego. Skierowany jest on do osób, dla których kalendarz nie jest tylko terminarzem potrzebnym do odliczania kolejnych dni roku i porządkowania natłoku codziennych spraw — choć z pewnością i dla tych osób okaże się nieocenioną pomocą. Przede wszystkim jednak przeznaczony jest dla tych, którzy w kalendarzach szukają inspiracji do codziennej refleksji nad życiem, do osobistej zadumy nad sprawami dla człowieka najważniejszymi, przede wszystkim modlitwy, gdzie przewodnikami są dla nas święci, mistycy, asceci, ludzie o bogatej duchowości, dzelący się z nami swoim doświadczeniem zdobytym na drodze modlitwy.


Kalendarz zawiera – obok cytatów i refleksji – istotne na każdy dzień informacje dla chrześcijan tradycji prawosławnej, katolickiej (zwłaszcza rzymskokatolickiej) i protestanckiej (zwłaszcza ewangelickiej), a także niektóre wiadomości ważne dla wyznawców judaizmu oraz islamu.

Tegoroczna edycja „Kalendarza” za temat przewodni obiera „Jeruszalaim — Miasto Pokoju”. Jeruszalaim, będąc Świętym Miastem trzech religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, od setek lat stanowi ośrodek duchowej geografii Żydów, chrześcijan i muzułmanów. Na wzgórzu Syjon król Dawid wybudował stolice swego królestwa. Tu też Salomon wzniósł świątynię jedynemu Bogu. Na jej dziedzińcu nauczał rabbi z Nazaretu. Z tego miejsca — jak wierzą muzułmanie — prorok Muhammad wzniósł się do nieba.

Podjęcie tego tematu wydaje się ważne szczególnie dzisiaj, kiedy Jeruszalaim pozostaje nadal powodem trwającej od dawna rywalizacji, przemocy i domagania się wyłączności. Będąc miejscem naznaczonym nienawiścią i nietolerancją, domaga się od nas poszukiwania przestrzeni tolerancji i chęci współistnienia w Świętym Mieście. Jeremiasz,
„Kalendarz Ekumeniczny”, oprócz „kalendarza właściwego”, zawiera pięć tekstów przedstawiających rozumienie Jeruszalaim z perspektywy poszczególnych Kościołów chrześcijańskich oraz judaizmu i islamu (autorstwa: rabina Zeliga Awrasima, ks. abpa Ihora Isichenko, ks. prof. Łukasza Kamykowskiego, prof. Jürgena Moltmanna, Leszka Musy Czachorowskiego, poprzedzonych wprowadzeniem ks. Michała Czajkowskiego), a także – w Aneksie — strony poświęcone dialogowi i pojednaniu (m.in. informacje o najważniejszych inicjatywach na tym polu, adresy organizacji prowadzących działalność na rzecz pojednania, itp.).

Komisję Honorową Kalendarza tworzą: ks. abp Sawa (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), ks. abp Alfons Nossol (Kościół Rzymskokatolicki w RP) oraz ks. bp Janusz Jagucki (Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP).

W Radzie Naukowej zasiadają: prof. Stanisław Krajewski (Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP), ks. dr Jerzy Tofiluk (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), ks. prof. Wacław Hryniewicz OMI (Kościół Rzymskokatolicki w RP), ks. prof. Bogusław Milerski (Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP), ks. bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP), imam Tomasz Miśkiewicz (Muzułmański Związek Religijny w RP).

Uzupełnieniem od strony praktycznej jest Niezbędnik ekumeniczny, zawierający adresy poszczególnych Kościołów chrześcijańskich oraz żydowskich i muzułmańskich związków wyznaniowych, a także informacje o najważniejszych ruchach i organizacjach prowadzących działalność ekumeniczną.
Dodatkowym atutem kalendarza jest piękna szata graficzna wzbogacona licznymi ilustracjami autorstwa Katarzyny Bruzdy.


Patroni medialni:
Rzeczpospolita, Tygodnik Powszechny, Gazeta Krakowska, Wiara.pl, portal Angelus, Katolicka Agencja Informacyjna, Cerkiew.pl, miesięcznik Midrasz, Kosciol.pl, miesięcznik W Drodze, Jeremiasz


Opcje Artykułu

Kalendarz Ekumeniczny 2008: Jeruszalaim - Miasto Pokoju | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń