Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Austria: rzeczowa polemika z laicką Europą

Obecność papieża w krajach zlaicyzowanej Europy budzi takie same emocje, jak wizyty Busha w Iraku albo Afganistanie. Front, na którym pojawia się podeszły wiekiem człowiek w białym stroju jest nie mniej krwawy. Europa zachodnia zamieniła się w rzeźnię bezbronnych i targowisko wyprzedaży ludzkiej godności. Lecz przybywający do Austrii Benedykt XVI nie wymówił ani jednego słowa skargi. Dyskutował merytorycznie.


Pierwsze „wykłady” papieża Ratzingera koncentrowały się na prawdzie. Papież pośrednio zapytał: czy wierność prawdzie może być nietolerancją, a tolerancja – czy konfrontuje się z prawdą i unicestwia ją? Tego pytania Europa nie słyszała jeszcze tak wyraźnie. W natłoku kultury inspirowanej subiektywizmem poszukiwanie prawdy stało się występkiem zagrażającym ludzkiej wolności – przed czym papież ostrzega.

Papież przypomniał, że podążanie za prawdą wydobywa piękno godności ludzkiej i prawdziwego, nie ułudnego życia.

Nie tylko pogoda, sporadycznie odwoływana przez Benedykta, ciążyła nad jego wizytą. Nazywany przez austriackie media przyjacielem papieża kard. Shoenborn nie ułatwiał papieżowi zadania. W programie papieskiej wizyty zamieścił spotkanie z kapłańskim bractwem kontestującym nauczanie Kościoła w kwestii celibatu i dostępu kobiet do święceń. Watykan oczywiście odrzucił propozycję wiedeńskiego purpurata. Benedykt został jednak powitany przez pomocniczego biskupa Shoenborna, który głośno domagał się święceń dla homoseksualistów. Arcybiskup Wiednia zuniwersalizował formułę spotkania papieskiego z działaczami społecznymi i charytatywnymi. Już nie chrześcijańskie miłosierdzie, ale ludzkie i laickie zostało wysunięte na pierwszy plan.

Pozbawiona rozmachu z Auschwitz była formuła spotkania z austriackimi Żydami. Shoenborn zaaranżował to tak, jakby Kościół był wielkim pokutnikiem legitymizującym poprawny politycznie wizerunek rozliczenia z przeszłością.

Z okazji wizyty Ojca Świętego przy wiedeńskim pomniku ofiar Holokaustu przewodniczący tamtejszej gminy żydowskiej, Ariel Muzicant oraz główny rabin Wiednia, Paul Chaim Eisenberg, wyrazili zaniepokojenie, że 62 lata po zakończeniu II wojny światowej jedno z państw członkowskich ONZ – Iran – oficjalnie grozi Państwu Izrael zniszczeniem i zagładą. Jeśli doszłoby do konfliktu, mógłby on objąć cały świat – groźnie ostrzegali papieża wiedeńscy Żydzi.

Kilka tygodni wcześniej papież potwierdził stanowisko Watykanu, że każde państwo ma prawo do rozwijania pokojowej energetyki jądrowej.

Papież nie dał się uwięzić na tych subtelnych mieliznach. „Zbuntowanym” kapłanom odmówiono spotkania, wobec Żydów Benedykt zamilknął (Watykan przygotowuje beatyfikację bohaterskiego Austriaka, który odmówił udziału w zabijaniu Żydów) i stanął ponad rozgrywkami pomiędzy różnymi ośrodkami władzy. Benedykt wskazał na uniwersalny charakter dobra i zła.

Przemawiając do austriackiego woluntariatu podkreślił kierunek zaangażowania społecznego, które w pełni realizuje się w osobowej miłości, czerpiącej z Boga i zmierzającej ku Niemu.

Papież starał się być dobrotliwy i przystępny, pokrzepiał Austriaków w metereologicznych przeciwnościach, oszczędzał Europie krytyki, ale wyraźnie powiedział, że europejski dom nie będzie domem życia, pełnym dzieci i radości, jeśli pozwoli się na zabijanie nienarodzonych.

Strategia Benedykta przynosi owoce. Na przykład władze Bawarii opracowały projekt prawa zakazującego bluźnierstwa oraz szydzenia z Boga i religii. Politycy opowiadają się za umieszczeniem w publicznych miejscach krzyży. - Jako partia, która ma w nazwie słowo "chrześcijańska", chcemy utrzymania poparcia dla chrześcijaństwa w miejscach publicznych. Chodzi nie tylko o szkoły, lecz także sądy i urzędy – oświadczyli niemieccy chadecy.

Choć dla Josepha Ratzingera najważniejsza jest osobista przyjaźń z Chrystusem, to nie wyobraża on sobie dyskursu publicznego bez odwołania się do chrześcijaństwa.Opcje Artykułu

Austria: rzeczowa polemika z laicką Europą | 6 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
GAIGER śro, 12 wrz 2007, 11:42:40

bynajmniej sie nei czepiam, ale nazywanie rzymskoktolickiego Biskupa Rzymu czyli Papieża przywódca chrześcijan uważam że spore naduzycie, bo np. dla mnie i wielu innych protestantów, a myślez że i braci prawosławnych tez nie jest on na pewno żadnym przywódca. To po pierwsze. A po drugie to akurat w kwestii celibatu jest co najmniej niezrozumiałe, gdyz pierwsi biskupi mieli rodziny i zony, wynika to zresztą z Pisma Świętego, a celibat jest wymyslonym dogmatem wprowadzonym dopiero w 12 wieku. No ale rozumiem zytuacje że nieomylny Papiez nie może cofnąć dogmatu wygłoszonego przez swojego poprzedniego nieomylnego poprzednika. Wcale mnie nie dziwi że takimk reformatorom ktorzy odwołuja sie do Pisma Sw. i pierwszego kościoła jak dr. Hans Kung zamyka sie usta, a Papiez zamiast podjąc jakąs konstuktywną dyskusję woli odzwiedzć kolejne sanktuarium Maryjne :-(

 

---
Umiemy już latać w powietrzu jak ptaki i pływać w wodzie jak ryby, ale nie znamy prostej sztuki życia razem jak bracia. autor: Martin Luther King

 
 • Andrzej śro, 12 wrz 2007, 14:30:59
Thomas Z śro, 12 wrz 2007, 18:12:23

Obraza uczuć religijnych czyli to co chcą wprowadzić w Bawarii do prawa jest też polityczną poprawnością. Dziwi mnie to podejście chrześcijan, polityczna poprawność jest zła ale sami jej dla siebie wymagają.

 
Anh śro, 12 wrz 2007, 23:14:05
Obecny władca katolików zachowuje się jak na takiego władcę przystało!!! niewygone temay omija się, ludzi, którzy zadają niewygodne pytania się odpycha...
jakbym oglądał relację z wizyty Breżniea w Polsce.
Dlaczego kościół przypomina to co znamy z historii???
P.S ciekawe czy jak w Bawarii powiem, że mam w "dup.. boga" to pójdę siedzieć???
Boże, idący ci na przeciw fanatycy nie mieszkają tylko w Polsce!!!

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń