Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ważą się losy projektu redemptorystów

KE stara się wywrzeć "polityczną presję", by Polska wykluczyła toruńską Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej (WSKSiM) ojca Tadeusza Rydzyka z listy potencjalnych beneficjentów unijnych funduszy – poinformowała PAP.  Przeciwko dotacji zaprotestował Międzynarodowy Komitet Oświęcimski (MKO), pisząc w tej sprawie w ubiegłym tygodniu do szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Poetteringa."Ojciec Rydzyk i Radio Maryja są w Europie odbierane jako symbole trującego i coraz bardziej agresywnego antysemityzmu. Wszelkie wsparcie ich projektów z europejskich funduszy jest nie do zaakceptowania" - napisano w liście.

Szkoła redemptorystów wystarała się o fundusze na projekt Inkubator Nowoczesnych Technologii na rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, zgłoszony przez WSKSiM. Znalazł się on na wstępnej liście projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w ramach tzw. osi priorytetowej Infrastruktura Szkolnictwa Wyższego. WSKSiM przewiduje budowę Wydziału Informatyki. Całkowita wartość projektu to 18 mln euro.

KE nie ma jednak formalnych możliwości prawnych, by wprost zażądać od Polski usunięcia inwestycji ojca Rydzyka z listy. Lista ma charakter indykatywny i na tym etapie jest wewnętrzną sprawą Polski. Teoretycznie KE nie musi nawet wiedzieć, jakie projekty się na niej znajdują - powiedziały PAP źródła w KE. Dopiero kiedy Polska prześle do Brukseli konkretne faktury, KE może odmówić finansowania, po sprawdzeniu, czy projekt spełnia wszelkie kryteria.

Departament informacji i promocji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego zapewnił, że "do piątku wszystkie poprawki zostaną wprowadzone do programu i jego ostateczna wersja zostanie przesłana do Komisji Europejskiej".

Nie ma twardej podstawy prawnej, która by powodowała, że powinniśmy z góry odrzucić propozycję złożoną przez szkołę - przyznał na konferencji prasowej w Brukseli w ubiegłym tygodniu podsekretarz stanu w MRR Jerzy Kwieciński.

Tłumaczył, że na tzw. indykatywnej liście projektów PO Infrastruktura i Środowisko jest ok. 200 projektów, a projekt zgłoszony przez WSKSiM jest "jednym z wielu". Kierujemy się zasadą, by w ten sam sposób traktować wszystkich beneficjentów - powiedział wiceminister. Dodał jednocześnie, że "projekt zyskał bardzo silne poparcie z regionu" i wymienił władze województwa kujawsko-pomorskiego, prezydentów tamtejszych miast, środowiska naukowe i posłów.

 Opcje Artykułu

Ważą się losy projektu redemptorystów | 7 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Ważą się losy projektu redemptorystów
ego43 sob, 22 wrz 2007, 15:30:37

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski stwierdził fakt...którego nie ma, lub też jest geremkowskim faktem medialnym i na tej podstawie domaga sie by WSKSiM została skreślona z listy beneficjentów projektu.

Czy MKO, dysponuje wyrokami sądowymi oraz dowodami że WSKSiM jest właśnie taka jak napisali? Nie! Oni piszą że: "jest postrzegana" nie pisząc przez kogo. 

To jest ta równość wobec prawa.

Masz prawo do własnego światopoglądu jeśli... jest taki jak nasz.

Jeśli KE odrzuci wniosek o dotację WSKSiM, będzie to znaczyło że w UE są ludzie i środowiska drugiej kategorii, a cała ta gadanina o równości i tolerancji jest kłamstwem szytym grubymi nićmi. Widocznym na kilka tysięcy kilometrów.

---
ego43

 
Ważą się losy projektu redemptorystów
montsegur pon, 24 wrz 2007, 06:25:00
"Szkoła redemptorystów wystarała się o fundusze na projekt Inkubator Nowoczesnych Technologii na rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, zgłoszony przez WSKSiM. Znalazł się on na wstępnej liście projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w ramach tzw. osi priorytetowej Infrastruktura Szkolnictwa Wyższego. WSKSiM przewiduje budowę Wydziału Informatyki. Całkowita wartość projektu to 18 mln euro."

I chciałbym ja wiedzieć co powyższe ma wspólnego z "coraz bardziej trującym antysemityzmem"?

Cheers!!!
 
Ważą się losy projektu redemptorystów
verbadocent pon, 24 wrz 2007, 19:55:07

Może jestem ciut staromodny ale gdy ktoś pluł na mnie przez parę lat i przypisywał mi wszystko co najgorsze a potem poprosił abym sfinasował mu w 80% budowę szkoły, w której (jak wszystko wskazuje) będzie uczył ja to dalej robić, to czułbym  się ciut zdziwiony i ostrożnie wydawałbym moje pieniądze.

Myślę,  że unijna biurokracja nie będzie wywoływała wojny o Rydzyka i da mu forsę. A potem poprosi aby się z niej rozliczył. I wtedy to może być ciekawie.

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 
Ważą się losy projektu redemptorystów
ego43 wto, 25 wrz 2007, 11:35:17
Verbadocencie. To o czym piszesz to nie jest kwestia twojego "staromodnego", czy jak tam to inaczej nazwiesz, sposobu myślenia , ale kwestia czysto prawna. Plska jest płatnikiem netto składki unijnej (jak ci zapewne wiadomo, nie wykorzystujemy nawet funduszy nam przyznanych), płacą ją (ze swoich podatków) tak ci co byli za wejściem do Uni jak i przeciwnicy tego wejścia, na tych warunkach. Z momentem akcesji, obywatele polscy nie zostali podzieleni na obywateli Uni (euroentuzjastów) i nie-obywateli Uni. Ci co wskazywali na zagrożenia jakie ze sobą niesie akcesja (choćby w sferze suwerenności, czy moralności , a raczej jej braku) nie zostali wyrzuceni poza nawias Uni, maja więc prawo korzystać z funduszy, ktore są nb zwrotem ich wkładu do budżetu Uni. Twó sposób myślenia sugeruje iż eurosceptycy powinni mieć tylko w stosunku do Uni powinności (składka w podatkach), za to nie posiadają praw im należnych. Zauważ także czego dotyczy finasowanie. Te pieniądze nie mają być przeznaczone na sugerowaną przez MKO działalnośc antysemicka, ale na otwarcie nowych kierunków kształcenia w WSKSiM, kierunków całkowicie zgodnych z Unijnymi założeniami. Jeśliby zaś tej dotacji odmówiono, byłby to jasny dowód na to iż dyskryminuje sie przedsięwzięcie nie ze względu na jego merytoryczność ale na światopogląd. (a to już nie jest zgodne z zasadami wolności religii, wyznania i sztandarowym hasłem Unii jakim jest tolerancja). W tej szkole uczy się także polska młodzież, i ma takie samo prawo do korzystania z tych funduszy, jak i inne uczelnie. Pisząc o rozliczeniu twierdzisz że to może być ciekawe, czyli sugerujesz oszustwo. Czy miałbyś podobne wątpliwośi (albo raczej pewność!!) gdyby chodziło o inną uczelnię? Bardzo ciekawe i bardzo tendencyjne podejścię do tematu

---
ego43

 
Ważą się losy projektu redemptorystów
Rafi F wto, 25 wrz 2007, 12:45:02
Bardzo się zdziwię, gdy ten projekt uzyska fundusze. Jednym z załozen dofinansowania jest równy dostep m.in. ze wzgledu na wyznanie (brak dyskryminacji). Przy wymaganiu takich dokumentów jak "opinia księdza proboszcza" jakoś nie widzę w murach tej uczelni ani protestantów, ani muzułmanów, ani żydów, o "zwykłych" ateistach nie wspomnę.

---
Kto wierzy w Syna Bożego, ma świadectwo w sobie. Kto nie wierzy w Boga, uczynił go kłamcą, gdyż nie uwierzył świadectwu, które Bóg złożył o Synu swoim.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń