Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Zmiana orientacji możliwa

Jak wykazują najnowsze badania zmiana orientacji seksualnej jest możliwa - informuje CNN. Wyniki trzyletnich badań przeczą teorii [poglądowi], że homoseksualiści nie mogą zmienić swojej orientacji seksualnej, a wszelkie próby uczynienia tego są dla nich szkodliwe. Przeciwnicy „ex - gejów” odrzucili wyniki badań uznając je za „podrobione ” i spreparowane przez „prawicowych terapeutów.”

Podczas pracy na książką “Ex-Gays? A Longitudinal Study of Religiously Mediated Change in Sexual Orientation” (Badanie porównawcze obejmujące dłuższy okres czasu nad zmianą orientacji seksualnej na skutek pośrednictwa religii) naukowcy Stanton Jones z Wheaton College i Mark Yarhouse z Regent University w Wirginii odnotowali doświadczenia 98 osób, które w celu zmiany orientacji na heteroseksualną nawiązały kontakt z osobami duchownymi wyznania chrześcijańskiego. „Śledząc poszczególne przypadki przez dłuższy czas odkryliśmy, że nie wszystkie próby zostały uwieńczone sukcesem.

Dla większości z badanych próba zmiany orientacji skończyła się niepowodzeniem. Wyodrębniła się jednak spora grupa osób, które mówią o całkiem radykalnej zmianie.” – powiedział Stanton Jones omawiając wyniki badań na corocznej konferencji Amrerykańskiego Stowarzyszenia Doradców Chrześcijańskich (American Association of Christian Counselors), która odbyła się niedawno w Nashville w stanie Tennessee. „15% na stu badanych stwierdziło, że w istocie zmieniło swoją orientację z homo na heteroseksualną,” – powiedział Jones. „Należy jednak powiedzieć, że nie było to tak proste jak pstryknięcie światła. Życie dla tych osób jest ciągle pogmatwane, a u niektórych ciągle jeszcze można zauważyć pozostałości powab, pociągów o charakterze homoseksualnym.” “Mówią oni jednak, że są w stanie funkcjonować jako osoby heteroseksualne. Są szczęśliwi w swoich małżeństwach i czują, że ich życie zmieniło się w znaczący sposób” - dodał Jones.

Przeprowadzone badanie skupiło się również na tym czy próby zmiany orientacji są lub nie są szkodliwe dla badanych. “Zastosowaliśmy standardowy zestaw psychologiczny, który miał na celu zbadanie poczucia przygnębienia [nieszczęścia, ang. distress – T. Lacher] u badanych na każdym etapie doświadczenia. Wyniki, które uzyskaliśmy – powiedział Jones – wskazują ,że nie ma „zasadniczych zmian” w odniesieniu do samopoczucia osób uczestniczących w badaniu. Ponieważ obydwaj naukowcy pochodzą z uczelni chrześcijańskich dość sceptycznie ustosunkowano się do wyników ich badań (…) „Jesteśmy ewangelikami oddanymi poszukiwaniu prawdy w nauce” – stwierdzili we wspólnym oświadczeniu.

Prowadząc I relacjonując wyniki badania bardzo poważnie potraktowaliśmy słowa jednego z naszych duchowych przywódców, którym jest C. S. Lewis. Powiedział on: „ wiedza będąca wynikiem pracy naukowców – chrześcijan musi być „całkowicie prawdziwa [rzetelna]. Wiedza nagięta w interesie apologetyki byłaby grzechem i głupotą’” – odpowiedzieli badacze. Wstępna reakcja na wyniki badań została różnie przyjęta w kręgach społecznych I kulturowych. Alan Chambers – były homoseksualista, który sprawuje funkcję przewodniczącego duszpasterstwa Chrześcijan – „Exodus International”, z uznaniem wypowiadał się o badaniu. W piątkowym oświadczeniu dla prasy zachwalał pracę naukowców jako „pierwsze godne odnotowania tego typu badanie porównawcze, obejmujące swym zasięgiem dłuższy okres czasu, poddane ocenie innych naukowców zajmujących się tym tematem.” „W końcu jest teraz naukowy dowód na to, o czym my - byli homoseksualiści wiemy już od dawna: ci wszyscy, którzy zmagają się z niechcianym pożądaniem do osób tej samej płci, mogą się od tego uwolnić” – powiedział Chambers.

„Przez całe lata antagoniści wolnego wyboru twierdzili coś zupełnie przeciwnego. Całe to badanie jest przełomowe jeśli chodzi o dalszą dyskusję nad ta kwestią.” Mat Staver – przewodniczący chrześcijańskiej organizacji “ Liberty Counsel” (Rada Wolności), we własnym oświadczeniu dla prasy powiedział, że badanie to jest „przełomowe” i odbije się szerokim echem wśród doradców? [counselors] . “Debata dotycząca homoseksualizmu nazbyt często była nacechowana elementami politycznymi, a nie naukowymi,” – powiedział Staver. „Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologów [American Psychological Association (APA)] I inne tego typu organizacje nie mogą już dłużej milczeć jeśli chodzi o różnice poglądów na te tematy.” Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologów ustosunkowało sie do badania wskazując na własne oświadczenie, które ostatnio pojawiło sie na stronach internetowych organizacji : „Wysiłki mające na celu „odpatologizowanie” homoseksualizmu poprzez twierdzenie, że jest on uleczalny często nie są poparte twardymi dowodami [badaniami – T. Lacher] naukowymi, ale silami religijnymi i politycznymi, które stoją w opozycji do praw obywatelskich gejów, czy lesbijek.” Jednakże były przewodniczący Amerykańskiego Związku Psychologów – pan Nicholas Cummings z uznaniem wypowiadał sie o badaniu jak też o metodach zastosowanych przez Jones’a i Yarhouse.’a. „Badanie to jest przełomowe jeśli chodzi dokładność naukową i obiektywizm. Z tego względu można je powielać i rozszerzać, co pozwoli otworzyć nowe horyzonty w dociekaniu prawdy.” – stwierdził pan Nicholas Cummings.

Pomimo tego pan Wayne Besen – dyrektor wykonawczy stowarzyszenia Truth Wins Out (Prawda Zwycięży), które określa się jako organizacja non-profit, która przeciwstawia się prawicowej propagandzie, odsłania „prawdę” o „eks-gejach”i oświeca społeczeństwo amerykańskie w kwestiach życia gejów, nazwał badanie „podrobionym oszustwem, którego celem jest zrobienie wrażenia jakoby nauka wspierała przekonania fundamentalistów w sprawach homoseksualizmu.” “Nie dziwi mnie, że anty-gejowscy ‘naukowcy’ spłodzili badanie, które stawia tezę, że można „wypędzić z siebie geja” – powiedział Besen. „Przypuszczam, że następne badanie dostarczy dowodów na teorie Pat’a Robinson’a, według której homoseksualizm jest wywołany prze meteory i huragany.” Besen wyraził też krytykę w odniesieniu do ilości osób poddanych badaniu mówiąc, że próbka była niespotykanie mała. Stwierdził, że ludzie powinni sceptycznie podchodzić do tego rodzaju farsy, którą uczyniono z badań naukowych.Opcje Artykułu

Zmiana orientacji możliwa | 14 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Zmiana orientacji możliwa
zbawieni wto, 25 wrz 2007, 14:44:31

Cieszę się, że są takie badania. To dobra alternatywa dla agresywnej promocji homoseksualizmu. W końcu jakaś nadzieja dla homoseksualistów, którzy żyją w poczuciu winy i szukają możliwości wyjścia z  grzechu, w którym żyją.

http://homoseks.blox.pl

---
http://zbawieni.blox.pl
http://biblia.blox.pl
http://homoseks.blox.pl

 
Zmiana orientacji możliwa
jerzyk wto, 25 wrz 2007, 15:45:57

Nie wiem, na czym miałąby polegać agresywna promocja homoseksualizmu wzmiankowana przez komentatora powyżej.... Ale do rzeczy: Doniesienia o rzekomych "wyleczeniach" to oczywista manipulacja - przynajmniej dla znakomitej większości ludzi LGBT, bo to oni (a właściwie my / ja) przeżywają życie jako ludzie homoseksualni i wiedzą na temat tożsamości homoseksualnej najwięcej, a nie cudotwórcy różnej religijnej i niereligijnej maści. Na czym polega ta manipulacja? Otóż "pochylmy się z troską" nad wynikami "doświadczeń" (brrrr). Otóż okazuje się, że "zmiana" udała się tylko w 15 proc. prób. Czy to nie dziwne? Co z większościową resztą?

Odtrąbienie zwycięstwa na polu leczenia homo jest przedwczesne, bowiem psychologowie, terapeuci i psychiatrzy związani przede wszystkim z Nauką, a nie z jakąkolwiek denominacją religijną, wiedzą i mogą to potwierdzić, że "wyleczenia" to tak naprawdę rozwinięcie pierwiastka heteroseksualnego u osób biseksualnych z jednoczesnym silnym stłumieniem (a nie usunięciem czy "wyleczeniem"!) pierwiastka heteroseksualnego, który w ciągu życia człowieka "wyleczonego" może nagle dojść do głosu.

 
Zmiana orientacji możliwa
Jan Schulz śro, 10 paź 2007, 00:42:11

Dyskusja na temat orientacji seksualnej wciąż trwa. Zdaniem seksuologów jest ona niezmienna, z kolei osoby czerpiące inspiracje z różnych świętych tekstów dowodzą, że jak najbardziej można ją zmienić, a naukowcom zarzucają poprawność polityczną i złą wolę.W natłoku argumentów łatwo zapomnieć o pewnych podstawowych zasadach decydujących o etyczności postępowania.

Rozmowy o homoseksualiźmie niewątpliwie bardzo rozwijają umysł i stanowią cenne uzupełnienie dla krzyżówek i rebusów. Są jednakże niewiele warte, jeśli ostatecznie nie sprowadzają się do wzajemnego szacunku.
Dlatego nie wzbudza zaufania człowiek, o wielkiej nawet charyźmie, który określa kogoś mianem 'wiedźma'.

Jednym z największych zagrożeń dla moralności jest traktowanie swoich teorii jako usprawiedliwienia pogardliwego odnoszenia się do drugiej osoby.
Bez wzgledu na to, jak słuszne wydają mi się moje poglądy na temat pewnych grup społecznych nie postępuję etycznie, jeśli daję sobie prawo do rzucenia jajkiem albo obelgą w uczestników jakiejś parady.

Każdy średnio wyedukowany chrześcijanin zna następujące słowa Jezusa:" Kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem". Problem polega jednak na tym, że te kamienie się zdematerializowały i wysubtelniły we współczesnym świecie. Dzisiaj najczęściej są to słowa pełne jadu i niewybredne epitety.

Wielu gejów nie interesują teoretyczne rozważania na temat homoseksualizmu. Ludzie prawdopodobnie zawsze bedą różnili się poglądami na pewne sprawy. Ta cała walka jest tak naprawdę walką o szacunek i normalne życie.
Nie ma większego znaczenia jakie masz zdanie na temat genezy homoseksualizmu: tego czy jest wrodzony czy nie.
Chodzi jedynie o to, aby orientacja seksualna nie była powodem zwolnienia z pracy, czy też nieprzyjęcia do niej.
By nie rozbijać zwiazków i nie utrudniać im wizyt w szpitalu, by nie wyśmiewać się i nie wyrażać niewerbalnie swojej pogardy i odrazy.
Tylko tyle i aż tyle.

Powyższy artykuł, mówiący w gruncie rzeczy o elementarnym szacunku do drugiego człowieka, nie przeszedł niestety przez cenzurę serwisu kosciol.pl

 
Zmiana orientacji możliwa
Jan Schulz pią, 12 paź 2007, 13:17:28

Moja polemika z artykułem Teodora Lachera jest krótka: Popełnia się w nim klasyczny błąd ignoratio elenchi (błąd polegający na tym, że dowodzi się czegoś innego niż to, co ma być udowodnione). Amerykańscy naukowcy wykazują bowiem zmienność zachowań seksualnych a nie orientacji. Nie wiadomo ile w tej całej zmianie realności a ile samooszukiwania się i myślenia życzeniowego. Stłumienie w sobie komponentu homoseksualnego nie oznacza jeszcze, że zmieniło się orientację. Badania amerykańskich naukowców tylko udają, że coś wyjaśniają. 

 

Przyjrzyjmy się następującym pseudonaukowym wywodom zawartym w tekście Teodora Lachera:

 

 Wyodrębniła się jednak spora grupa osób, które mówią o całkiem radykalnej zmianie... „15% na stu badanych stwierdziło, że w istocie zmieniło swoją orientację z homo na heteroseksualną,...Życie dla tych osób jest ciągle pogmatwane, a u niektórych ciągle jeszcze można zauważyć pozostałości powab, pociągów o charakterze homoseksualnym...

 “Mówią oni jednak, że są w stanie funkcjonować jako osoby heteroseksualne. Są szczęśliwi w swoich małżeństwach i czują, że ich życie zmieniło się w znaczący sposób” - dodał Jones.

Owszem, są w stanie funkcjonować jako heteroseksualiści, co nie znaczy, ze się nimi stali, może natomiast oznaczać, ze stłumili komponent homoseksualny, a pobudzili heteroseksualny (Kinsey)

„W końcu jest teraz naukowy dowód na to, o czym my - byli homoseksualiści wiemy już od dawna: ci wszyscy, którzy zmagają się z niechcianym pożądaniem do osób tej samej płci, mogą się od tego uwolnić” – powiedział Chambers

Gdy tymczasem wyżej napisano, że wśród 15 % na stu badanych część ma nadal ciągoty, a część się może nie przyznawać, bo sądzi, że im to minie. To o jakim dowodzie tu mowa?

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń