Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Bp Pieronek o becikowym, śmierci Blidy i dobru wspólnym

Duchowni mają prawo oceniać każdy aspekt rzeczywistości pod kątem moralnym, także politykę – powiedział Dziennikowi biskup Tadeusz Pieronek. Trzeba jednak pamiętać, że dla Kościoła polityka to nie walka o władzę, lecz roztropna troska o dobro wspólne, którą trzeba powierzyć rozsądnym ludziom - dodał.

.


- Takie inicjatywy jak walka z korupcją czy dążenie do oczyszczenia życia publicznego przez lustrację były dobre. Jednak mam bardzo poważne zastrzeżenia co do ich realizacji. W ostatnich dwóch latach pozytywne idee często stawały się środkiem do osiągania celów politycznych, a nie dobra wspólnego.

Biskup odniósł się do ulg prorodzinnych. Chociażby polityka prorodzinna, o którą zawsze upomina się Kościół. Najpierw opozycja, wbrew mniejszościowemu rządowi, przegłosowała tzw. becikowe. To jest jednorazowa pomoc, na pewno przydatna, która jednak nie rozwiązuje problemu. A przy okazji pojawiły się patologiczne zjawiska, np. kobieta rodzi dziecko dla tysiąca złotych z becikowego, a potem je porzuca. Tuż przed rozwiązaniem Sejm przyjął podatkowe ulgi prorodzinne. Znowu było to działanie polityczne wpisujące się już w kampanię wyborczą. Tymczasem gdyby kierowano się dobrem wspólnym, a nie doraźną polityką, w ciągu tych dwóch lat powstałby kompleksowy system finansowania rodziny. Nie chodzi nawet o całkowite rozwiązanie problemu, bo wiemy, że jest to trudne, ale o jakieś racjonalne kroki, stworzenie długofalowego programu, a nie punktowe działania.

Bp Tadeusz Pieronek krytykuje działania urzędów powołanych do waliki z korupcją. - W trakcie próby aresztowania ginie była minister Barbara Blida. To są rzeczy karygodne. Nieetyczne jest, aby osiągać dobre cele przy pomocy złych środków, niewspółmiernych do tego, co ci ludzie zrobili.

Ksiądz biskup uważa, że przegłosowana ustawa lustracyjna przekreślała podstawowe zasady kultury prawnej, np. prawo do obrony, do dobrego imienia czy zasadę domniemania niewinności.


Opcje Artykułu

Bp Pieronek o becikowym, śmierci Blidy i dobru wspólnym | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
swiatlo pią, 28 wrz 2007, 23:21:19

Pieronek to paskudny socjalista. Powinen wyjechac na misje do Czadu i tam troszczyc sie o najubozszych. Biskup nie ma rodziny, wiec pewnie nie wie ze jej finansowaniem powinen zajmowac sie jej glowa - ojciec i maz.


 
ego43 sob, 29 wrz 2007, 10:08:34

Czytałem wywiad z bp Pieronkiem w Dzienniku. Czytałem dwa razy, a to ze względu na to iż nawet u niego nie spodziewałem sie znaleźć tak jasno określonego politycznego manifestu i myślałem że coś opacznie zrozumiałem. Nie.  Biskup jasno i klarownie określił się jako zwlennik LiD-u (używając nawet sparafrazowanego tekstu z reklamówki wyborczej LiD-u ).

 

Najbardziej jednak zadziwiającym jest stwierdzenie (jak na katolickiego biskupa oczywiście) iż choć obecne uregulowania prawne, w kwesti dopuszczalności aborcji,  nie są zgodne z nauką Kościoła, to nie należy ich zmieniać.

 

Cała reszta jest anty-PiS-owskim manifestem, nawet z powtórzeniem oskarżen wobec PiS-u, związanych z samobójstwem Blidy. Jestem ciekaw jak ma się do tych poglądów, a także do innych jego felietonów i wypowiedzi, ciągła krytyka o.Rydzyka i Radia Maryja za zaangażowanie polityczne?

 

Najbardziej zaś śmieszne jest zakończenie wywiadu, w którym, na pytanie o preferencje wyborcze biskup rozbrajająco oznajmia że nie da się naciągnąc na taką odpowiedź.

To tak, jakbym liżąc lody jagodowe(kilka gałek)w kawiarni gdzie są sprzedawane w wielu smakach, odmówił odpowiedzi na pytanie: Jakie lody lubisz?

---
ego43

 
 • Andrzej pon, 1 paź 2007, 20:22:04

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń