Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Radio Maryja obrażone na Tuska

Jest odpowiedź Radia Maryja na apel Tuska o dopuszczenie go do debaty politycznej w medium redemptorystów. Zakonnicy stawiają Tuskowi warunek: przeprosić słuchaczy Radia, których polityk nazwał „moherowymi beretami”. Termin ten wpasował się w ton w jakim media opisywały status odbiorców Radia. Jego słuchacze mieli być niewykształceni, prości, zamknięci na świat.
Publikujemy cały tekst odpowiedzi Radia Maryja do Komitetu Wyborczego PO:


Dziękujemy za list Państwa do nas.

Mamy nadzieję, że jest to krok w kierunku wzajemnego zrozumienia dla budowania wspólnego dobra, naszej Ojczyzny.

Modlimy się z rzeszą Słuchaczy naszego radia i telewidzami, byśmy wszyscy w Ojczyźnie i na emigracji byli prawdziwie zatroskani o to dobro - o każdego człowieka.

Mamy jednak pytanie do Państwa, czy prosząc o spotkanie się ze Słuchaczami Radia Maryja i Widzami Telewizji Trwam na antenach tych mediów, planujecie uprzednie uporządkowanie dotychczasowych relacji, wyprostowanie wypowiedzi grożących, oszczerczych i obrażających miliony Słuchaczy Radia Maryja i Telewidzów Telewizji Trwam oraz kapłana katolickiego - o. Tadeusza Rydzyka, który po m.in. Państwa spocie odbierającym dobre jego, a tym samym jego Współbraci i dzieł imię, wydał oświadczenie - list do Państwa pozostający bez odpowiedzi przy dalszym publikowaniu tego spotu i wprowadzających w błąd wypowiedzi.

Rozumiemy, że ludzką rzeczą jest popełniać błędy - ale szlachetnie ludzką jest z nich wychodzić.

Mamy nadzieję, że list Państwa do nas jest takim znakiem.

Prosimy przyjąć te słowa z należnym szacunkiem, który winniśmy każdemu człowiekowi, choć w imię prawdy piszemy o bolesnych faktach.

Mamy nadzieję - o to modlimy się i nad tym pracujemy - byśmy w braterstwie budowali wspólne dobro - Ojczyznę, Polskę, i byli zatroskani o każdego człowieka.

Jeśli zaś różnimy się, niech to będzie różnienie się ubogacające w prawdzie i wzajemnym szacunku w czasie przecież krótkim naszej drogi przez tę ziemię.

Z należnym szacunkiem

o. Benedykt Cisoń CSsR

www.radiomaryja.pl/a.Opcje Artykułu

Radio Maryja obrażone na Tuska | 14 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Radio Maryja obrażone na Tuska
ego43 pon, 15 paź 2007, 08:47:22

Pan Marcin Stanowiec, w krótkim tekściku przed odpowiedzią o.Benedykta Cisonia na list komitetu wyborczego PO napisał : "Zakonnicy stawiają Tuskowi warunek : przeprosić słuchaczy Radia , których polityk nazwał moherowymi beretami".

Ja zaś w tekście odpowiedzi czytam pytanie:"czy prosząc o spotkanie, planujecie uporządkowanie dotychczasowych relacji..."

Czyżbyśmy czytali nie ten sam tekst?

Moim skromnym zdaniem , jest to jedynie pytanie o to czy pan Tusk i PO podtrzymują swoje wszystkie wypowiedzi dotyczące Radią, jego słuchaczy, czy też założyciela. Nie znajduję tam warunków a jedynie prośbę o samookreślenie. Sądzę że jasne określenie swojego stanowiska przez PO, dałoby słuchaczom Radia jasny sygnał jak są postrzegani. A jak są to widać choćby podczas spotkań lokalnych działaczy PO z wyborcami, na których to niewygodne pytanie; dotyczące wypowiedzi Pana Tuska zostało skwitowane (ze sceny) przez jednego z posłów PO V kadencji :"ZABIERZCIE TEGO MOHEROWEGO RYDZYKOWEGO OSZOŁOMA"

Pan Chlebowskii, w dzisiejszym wywiadzie dla pr 1 PR powiedział iż działacze PO, nigdy nie obrażali słuchaczy Radia Maryja, po czym w nieoględnych słowach znów nazwał ich ciemną masą ulegającą "politykowi" Rydzykowi i powtórzył (bez jakiegokolwiek przykładu) listę rzeczy tzw. niedopuszczalnych mających ponoć miejsce na antenie radia.

Czy państwo z PO mają słuchaczy Radia Maryja za ludzi tak ograniczonych że nie dostrzegają  iż pomiędzy zapewnieniem o szacunku a codzienna praktyką, widoczną w wypowiedziach na ten temat zieje przepaść nie do przebycia?

Każdy ma prawo nie lubić czy to TVN, czy Polsatu, czy TVP 1, ale czy brak sympatii do Waltera, Solorza czy Urbańskiego powinien skutkować poniżaniem ludzi korzystających z tych stacji?(choć oferta programowa ulubionej przez PO TVN jest ofertą dla ludzi raczej nie wymagających i ceniących sobie miałką rozrywkę ).

---
ego43

 
Radio Maryja obrażone na Tuska
Dopler śro, 17 paź 2007, 18:47:00
Ja bym odpowiedział tak:

Szanowny Panie Donaldzie

Bardzo nas cieszy że chce Pan poprawić nasze wzajemne relacje, i wspólnie zastanawiać się nad dobrem Polski. Jesteśmy gotowi uwierzyć że umie Pan nie tylko robić wrażenie ale faktycznie rozmawiać o problemach. Jeteśmy gotowi nawet zapomnieć o setkach epitetów jakimi Pan i Pana ugrupowanie codziennie określa rzesze słuchaczy.

Z racji na to że czas przedwyborczy jest wyjątkowo gorący proponujemy aby zastanowić się nad tym wszystkim zaraz po wyborach - kiedy emocje opadną a Pana wystąpienie w Radiu Maryja nie będzie mogło być odczytane jako przedwyborcza manipulacja.

za RM - Dopler

 
Radio Maryja obrażone na Tuska
verbadocent czw, 18 paź 2007, 16:19:30

Niezależnie od meritum sporu należy podkreślić,  że określenie "moherowe berety" jest kolejnym określeniem, które funkcjonuje w przestrzeni medialno-publicznej i jest przypisywane danej osobie, a nigdy nie było przez nią użyte, jeśli nawet to w zupełnie innym znaczeniu.

I tak mamy:

"grubą kreskę" jako symbol odpuszczenia koministom ich grzechów przez Tadeusza Mazowieckiego. Pierwszy nie komunistyczny premier powojenny mówi ł w swoim pamiętnym expose o linii odzielającej odpowiedzialność  jego rządu do dorobku komunistycznego i przejmowaniu całości spraw państwa właśnie od tego a nie innego momentu

"wykształciuchów", które to wyrażenie Ludwika Dorna ma być w powszechnym odbiorze obraźliwym określeniem inteligencji. Tymczasem każdy kto czytał ów pamiętny wywiad dla "Dziennika" i zna trochę literaturę rosyjską wie, że chodzi o niezbyt zręczną kalkę z Sołżenicynowskiego słowa "obrazowszczina", które przekładane jest na polski również jako "wykształceńcy" i odnosi się do tej grupy ludzi, którzy mają  co prawda wykształcenie ale inteligencją sensu stricte nie są. Dorn jest z wykształcenia socjologiem i analizując w w wyżej wymienionym wywiadzie tę grupę społeczną, którą  w Polsce (i Rosji) nazywa się inteligencją  wskazał na fakt, że mozna wyodrębnić na jej marginesie właśnie owych "wykształciuchów", jako pewnego rodzaju patologię. Nie odnosił się do nikogo konkretnie, nie uogólniał postawy na całość inteligencji.

Sam Donald Tusk mówił o "moherowej koalicji", na którą miało się składać polityczne sensu stricte przymierze PiS i środowiska skupionego wokół Radia Maryja. To, że takie przymierze było jest faktem niezaprzeczalnym, bo w jego efekcie powstał rząd Marcinkiewicza a potem Kaczyńskiego pod patronatem "moherowych" środowisk i przy ich aktywnym udziale. Zero słowa o beretach, zero o kobietach, zero o słuchaczach i samym radiu. 

Wniosek? Verba volant, scripta manent. Z tym, że dziś nikt owych scripta nie czytuje. I tak każdy wie swoje i to lepiej, w zasadzie najlepiej!

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 
Radio Maryja obrażone na Tuska
KaHaDBGW śro, 28 lis 2007, 23:24:38
Według mnie to niestety słuchacze Radia Maryja, pod wpływem swoistego "prania mózgu" jakie tam serwują, są na prawdę negatywnie nastawieni na społeczeństwo... Będąc na jednym z forum na pewnej stronie internetowej widniał post "Ręka podniesiona na naszego kochanego ojca zostanie odgryziona"... dziwne.. niby katolicy a tak miłują bliźnich??? Czego tam uczą w tym radiu?? Odgryzania rąk???
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń