Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kiedy zaczyna się człowiek - "tak" czy "nie" dla aborcji?

PolemikiPrzed chwilą przeczytałem artykuł " Aborcja - argumenty za". Na pierwszy rzut oka zaszokował mnie brak podstawowej wiedzy biologicznej. Z tego faktu wynikają błędne wnioski dotyczące rozumowania odnośnie momentu pojawienia się człowieka. W swoim liście ustosunkuję się do tez przedstawionych przez anonimowego autora.Ad. argument 1

Istoty żywe, które nie mają układu nerwowego także umierają. Zatem definicję śmierci należy stosować z rozwagą, indywidualnie rozpatrując przypadek.

Autor wspomnianego listu napisał: "Więc jeśli przyjmujemy, że końcem życia (śmiercią) jest moment zakończenia pracy mózgu, logicznie rzecz biorąc powinniśmy przyjąć, że początkiem życie jest moment rozpoczęcia pracy przez mózg." Pojawia się podstawowy błąd co do nieznajomości podstaw biologii. Życie nie powstaje z czegoś martwego (pomijamy hipotezy powstania pierwszej komórki). Życie jest poniekąd PRZEKAZYWANE. Nie można mówić, że coś, co nie żyje, nagle ożyje. Coś co nie żyje, nie może przeprowadzać ŻADNYCH czynności życiowych, a więc i przeprowadzać syntezy białek umożliwiającej tworzenie nowych komórek. Tak więc coś co nie żyje, nie może tworzyć komórek, z których powstanie układ nerwowy. Autor listu zaś uważa, że osobnik ludzki zaczyna życie dopiero kiedy ma wytworzony mózg. Tylko kto i z czego go wytworzył? Matka na pewno nie, bo komórki układu nerwowego, który się tworzy mają inne DNA. Organizm o określonym DNA nie jest w stanie (zakładamy brak patologicznych zmian w strukturze DNA) tworzyć komórek posiadających inne DNA niż jego własne. Zatem komórki mózgowe zostały wytworzone przez zarodek. A skoro zarodek wytwarza komórki, to żyje. W końcu nic martwego nie może przeprowadzać funkcji życiowych. Życie nie rozpoczyna się więc w momencie powstania mózgu. Tym samym wobec zarodka należy przypisać inną definicję śmierci, ale nie jest temat, który teraz opisuję. Tak na marginesie - ile dokładnie komórek (z dokładnością co do jednej - chodzi o ludzkie życie!) musi mieć mózg, aby za ten mózg został uznany?

Ad. argument 2

Autor pisze: "Teraz dla tych etapów zadajmy kilka pytań: · Czy powstał genotyp?" oraz: "Różnicą miedzy 2 komórkami a zygotą jest istnienie genotypu."

Genotyp powstał. Zygota także ma genotyp. Zacytuję podręcznik do biologii dla szkół ponadgminazjalnych realizujących program tego przedmiotu w zakresie rozszerzonym: "GENOTYP - zestaw wszystkich alleli zawartych w DNA organizmu."; "ALLELE - różniące się nieco od siebie (alternatywne) postacie genu, zajmujące ten sam locus w chromosomach homologicznych" oraz "GEN - podstawowa jednostka dziedziczenia przekazywana potomstwu przez rodziców; odcinek DNA znajdujący się w chromosomie". Definicje przytoczyłem dla porządku. Autor listu popierającego aborcję nie zna znaczenia słów, których używa, co wykazało stwierdzenie jakoby zygota nie posiadała genotypu.

Zygota posiada genotyp. Zygota powstaje w wyniku połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Obie komórki rozrodcze posiadają 23 chromosomy, względem siebie homologiczne. Osobniki płci przeciwnej gatunku Homo sapiens (a więc naszego, czyli LUDZIE) mogą wytwarzać wyłącznie komórki rozrodcze własnego gatunku, czyli Homo sapiens. Komórki te składają się z 23 chromosomów. Po połączeniu komórki jajowej z plemnikiem powstaje komórka, która ma 46 chromosomów - tyle ile ma każda komórka ludzka (poza erytrocytami, które nie mają DNA). Komórka ta ma więc pełen materiał genetyczny, wszystkie informacje potrzebne do stworzenia postaci dorosłej. Komórka ta sama w sobie jest całością organizmu. Komórka ta jest Homo sapiens, czyli jest CZŁOWIEKIEM. Systematyki oszukać się nie da.

Zygota jest komórką totipotencjalną. Może wytworzyć wszystkie rodzaje komórek, a przy dostatecznym zasobie białek stworzy postać dojrzałą. Zygota nie jest częścią ciała matki - ma inne DNA, a organizm matki musi produkować specjalne substancje, aby nie potraktować zarodka jak pasożyt. Nie traktuje więc organizm matki zarodka jako integralną część swojego ciała.

Autor listu, z którym polemizuję napisał: "A gdyby całkowicie zniszczyć Twój umysł? To Ciebie już nie będzie. Natychmiast, w tej samej sekundzie, prawda?"

Wobec tego stwierdzenia pozostaje mi spytać: czym z punktu widzenia biologicznego jest umysł? Z czego się składa? Skąd wiadomo, że człowiek nie może żyć bez umysłu, w jaki sposób unicestwić umysł? Są to pytania, które wymagają rzetelnej, naukowej odpowiedzi. Wymagają badań. Odrzucam więc tą tezę jako nie mającą podstaw naukowych.

Ad. argument 3

Autor napisał: "Czy rozbijając jajko robiąc sobie jajecznice masz uczucie że właśnie zabiłeś kurczaka? Czy jedząc jabłko uważasz że właśnie uśmiercasz jabłoń która mogłaby z tego jabłka wyrosnąć? Nie? Ja też tak nie uważam. Dlatego że chociaż zarówno jajko jak i jabłko mają już pełną informacje genetyczną o docelowej żywej istocie, to jednak z całą pewnością tą żywą istotą jeszcze nie są. "

Wiele rzeczy robimy nieświadomie. Kto z nas myjąc zęby myśli, że uszkadza komórki dziąseł? Rozbijając jajko czasami myślę o tym, że zabijam kurczaka. Ale mnie to nie rusza. Po to kurczak jest, aby go zjeść. A to, w jakiej postaci i jak duży on będzie, to już nie moja sprawa. Jestem heterotrofem i muszę się odżywiać organizmami żywymi. Nie rusza mnie, że w tym celu muszę je pozbawić życia. Jeżeli kogoś zaś to rusza, to niech spróbuje przejść na fotosyntezę. Od razu mówię, że jest to niewykonalne.

"Jest możliwe ustalenie dnia w początkowym okresie ciąży, do którego nie będziemy mieć wątpliwości, że mamy do czynienia z bezmyślnym zlepkiem komórek. Na pewno nie jest to łatwe i dlatego uważam, że potrzebny jest racjonalny dialog między bioetykami, duchownymi i naukowcami, którzy powinni wspólnie, bez emocji, wypracować kompromis i ustalić, że np. od 10 tygodnia ciąży aborcja jest już nieetyczna i powinna być zabroniona."

Autor chce, aby powstał kompromis w sprawie możliwości zabicia zarodka. Zapomina, że chodzi o kompromis w sprawie CUDZEGO życia. Jeżeli Autor uważa, że należy ustalić jakąś granicę, to chce, aby ustalić ją ARBITRALNIE, nie patrząc na prawo do życia zarodka. Czym się różni zarodek, który żyje 9 tygodni 6 dni i 23 godziny od tego, który żyje 10 tygodni? Wytaczanie jakiejkolwiek granicy jest bardzo śliskie i może spowodować pozbawienie określonej grupy ludzi prawa do życia - jest zatem z założenia niemoralne.

W demokratycznym państwem prawa podczas rozpraw sądowych wszystkie wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść oskarżonego. W sporze o aborcję tym oskarżonym jest człowiek w prenatalnej fazie życia. Wątpliwością jest początek jego życia. Należy więc zastosować rozwiązanie najkorzystniejsze dla niego - uznać, że życie zaczyna się od powstania zygoty. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie pozbawimy żadnego człowieka prawa do życia.

Mateusz Markiewicz


Opcje Artykułu

Kiedy zaczyna się człowiek - "tak" czy "nie" dla aborcji? | 26 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
karol_dabrowski sob, 27 paź 2007, 16:02:07
Mateuszu - podoba mi się Twój artykuł - wyważony ton, konkretne, obiektywne argumenty. Dzięki.
 
 • xxx nie, 28 paź 2007, 08:59:32
BLyy nie, 28 paź 2007, 19:04:01
Logiczne że każda komórka jest żywa, i dla mnie "początek" to zlepek komórek. Więc nie niemam nic przeciwko aborcji.

Nie jestem zwolennikiem dawania większej swobody dla aborcji, by usuwać ciążę kiedy sie chce.Nie. Tylko w poszczególnych wypadkach tak jak jest obecnie, to jest kompromis.Innego kompromisu już nie będzie, bo albo jeden bedzie musiał ustąpić, albo drugi.

---
Nie trzeba wierzyć by być prawym,ateista też może.
 
piotrz nie, 28 paź 2007, 20:39:54
Poniewaz forum jest chrześcijańskie to i takie argumenty powinny być główne, a Pismo mówi, że człowiek jest człowiekiem, nawet wtedy, gdy jeszcze jego rodzice się nie urodzili, ponieważ istnieje on w zamyśle Bożym.

U Izajasza czytamy:
Iz.49:1
.. Pan powołał mnie od poczęcia, od łona matki nazwal mnie po imieniu..


Do Jeremiasz Bóg powiedział:
Jer.1:5 :
Wybrałem cię sobie, zanim cię utworzyłem w łonie matki, zanim się urodziłeś, poświęciłem cię, na proroka narodów przeznaczyłem cię.

Ap. Paweł pisze o sobie, że Gal 1:15 :
Ale gdy się upodobało Bogu, który mnie sobie obrał, zanim się urodziłem i powołał przez łaskę Swoją...

Przez Izajasza Bóg mówi, czy nie głośniej własnie dzis:
Iz. 45:10-11
Biada temu, kto móiw do ojca: Dlaczego płodzisz? A do kobiety: Dlaczego rodzisz?
TAk mówi Pan, Święty Izraelski i Jego Stwórca:
jak śmiecie żądać wyjaśnień, co do moich dzieci, albo dawać mi rozkazy co do dzieła moich rąk?
-------------------
Diabeł wie, że ma się coś ważnego stać, że ma przyjść na świat ktoś, kto mu zagrozi.

Kiedy miał się narodzić Mojżesz diabeł, przez faraona, zabijał dzieci Izraelitów.
Kiedy miał się narodzić Chrystus, diabeł, przez Heroda, zabijał dzieci Izraelitów.
W miarę jak zbliżamy się do konca czasów, Bog wzbudza coraz większe ilości namaszczonych mężów Bożych, którzy zagrażają/ bedą zagrażać, królestwu diabła, zabija więc wszystkie dziecie, które się tylko uda, bo może własnie tych dla niego niebezpiecznych uda się przy tej okazji pozabijać.
Ale jak nie udało się za pierwszym i drugim razem, tak i nie uda się teraz... tylko jakim kosztem.
NIe przykładajmy do tego ręki w żadnej mierze, bo to jest w 100% robota tego samego demona.
 
 • Maryja nie, 18 lis 2007, 16:26:20
BLyy pon, 29 paź 2007, 12:18:11
sama moniczko gonisz własny ogon:) dobrze że większość kobiet myśli jak ja. Więc to nie przejdzie.

---
Nie trzeba wierzyć by być prawym,ateista też może.
 
 • Bartosz pon, 29 paź 2007, 12:20:51
 • piotr pon, 29 paź 2007, 13:28:38
 • Maryja nie, 27 sty 2008, 07:07:15
BLyy pon, 29 paź 2007, 13:36:39
jeśli chodzi o pierwszy argument. To logiczne jest że żadna komórka nie powstaje z czegoś martwego.A już na pewno jeśli chodzi o komórki człowieka. To że coś niema układu nerwowego itp. To nie znaczy ze nie żyje czy coś,żyje, ale dla mnie nie jest jeszcze wtedy człowiekiem.

Jeśli chodzi o drugi to tez logiczne jest że zygota już nawet nie jest częścią ciała matki, i wszystko w nim jest inne, coś tam też dziedziczy po rodzicach. Ale dla mnie to człowiekiem nie jest. Dla mnie człowiekiem jest wtedy kiedy posiada wszystko co posiada człowiek, mózg, układ nerwowy itp.
A nawet jeśli , to byś pewnie powiedział że dziecko jest wtedy bezbronne, a kobieta gdyby zakazano aborcji, a chciałaby to zrobić, też jest bezbronna, bo nic jej nie wolno.
I jak jeszcze to jest ciaża zakazana to tymbardziej kobieta jest właściwie nikim jak tylko inkubatorem. Ma umrzeć z powodu ciaży? Owszem, trzeba dokonać wszelkich starań by uniknąć jej śmierci, ale gdy to nie będzie możliwe?pozwolić jej umrzeć i dać osierocić reszte dzieci?Może je za życia już wyśle do domu dziecka, skoro i tak musi umrzeć bo takie jest prawo.Jak ja znajdę wybranke swego życia to jej odejść niedam, wole by wychowała dzieci które już są na świecie ze mną.Mniejsze zło na które i tak każdy ma inne spojrzenie.

Ja swego zdania nie zmienie, czy ktoś to uważa za wpełni człowieka czy nie.
Albo jak płód jest uszkodzony i wiadomo będzie że po urodzeniu nie będzie zdrowym człowiekiem. Była niedawno temu w Polsce rozmowa z takim facetem który od iluś tam lat oddycha sztucznie,leży i nic niemoże robić. Wypadek na motocyklu miał jak pamietam. I sam powiedział ze wolałby umrzeć niż tak żyć i pewnie niejedna taka osoba to powiedziała czy z przyczyn przypadkowych czy się taka narodziła. Życie nie oznacza samo bycie.

Ja zdania nie zmienie, wy nie zmienicie. Więc lepiej politykom coś pokazać, bo tylko oni mogą coś zmienić.


---
Nie trzeba wierzyć by być prawym,ateista też może.
 
 • Jer pon, 29 paź 2007, 15:14:51
 • xxx pon, 29 paź 2007, 19:53:53
corka pią, 9 lis 2007, 00:50:25

Wystarczy chyba, ze bedzie wiadomym iz ta zygota jest homoseksualna...

Ciekawe.....

Ciekawe....

To chyba usunac nie? bo po co maja sie meczyc Ci ludzie na tym padole?????? wiem:( to jest temat o aborcji.Ale ja tego przezyc nie moge! i nie moge znuiesc tempego ludzkiego myslenia-takjaby czlowiek byl tu krolem na tej ziemi szczegolnie ten wierzacy-ja tez jestem wierzaca-ale nie chce sie z tymi innymi ujednolicac! .Istnieja sytuacje w ktorych jestem za aborcja-zyjemy w takich czasach, ze jest to mozliwe.I jestem za sterilizacja!!!!!.

 
Anh nie, 18 lis 2007, 16:19:25
...Komórka ta sama w sobie jest całością organizmu. Komórka ta jest Homo sapiens, czyli jest CZŁOWIEKIEM. Systematyki oszukać się nie da....
mona naciągać fakty jak gumę na palec, lecz to chyba za dużo.
komórka jajowa zapłodniona przez plemnik nosi w sobie całą informację o człowieku jakim będzie ale czy potrafisz powiedzieć po cechach takiego "człowieka" jakie ma oczy, jaki ma charakter, czy lubi lody i czy przypadkiem nie ma skłonności homoseksualnych?
Czy możesz się dowiedzieć od tej komórki czy będzie dobrym katolikiem?

...jest możliwe ustalenie dnia w początkowym okresie ciąży, do którego nie będziemy mieć wątpliwości, że mamy do czynienia z bezmyślnym zlepkiem komórek. Na pewno nie jest to łatwe i dlatego uważam, że potrzebny jest racjonalny dialog między bioetykami, duchownymi i naukowcami, którzy powinni wspólnie, bez emocji, wypracować kompromis...
Polemika nad tym kiedy stajemy się człowiekiem to na pewno wyzwanie... ciekawe, że Mateusz zapomina o tych przypadkach, w których nie przerwanie ciąży powoduje śmierć lu kalectwo matki (Alicja Tysiąc). Z drugiej strony ludzie chcą mieć możliwość samodzielnego decydowania o tym, czy będą rodzicami. sam rozmiar i emocje towarzyszące tym dyskusjom potwierdzają, że tylko niewielu zgadza się z ultraostrym religijnym widzeniem sprawy aborcji.

"Należy więc zastosować rozwiązanie najkorzystniejsze dla niego - uznać, że życie zaczyna się od powstania zygoty"
Gdyby środowiska "obrońców płodów" zamiast walczyć z aborcją postarały się o pracę ze społeczeństwem w celu podnoszenia świadomości seksualnej, działały na celu szerzenia edukacji seksualnej, starały się o jak najszerszy dostęp do środków antykoncepcyjnych to nie trzeba by było martwić się sprawami aborcji.
Natury się nie da oszukać a seksu i przyjemności z jego uprawiania nie da się już zasłonić żadnym obrazkiem jakiegokolwiek świętego. gdy do walki o zakaz aborcji dodaje się jeszcze walkę ze środkami antykoncepcyjnymi to już mamy ruch totalitarny.

spór o aborcję to spór dwóch światów. postępowego, który umożliwia aborcję lecz jej nie usprawiedliwia, chcącego by społeczeństwa wolne były od jakichkolwiek zniewalających doktryn, chcący by ludzie korzystali z życia, cieszyli się nim w pełni, a innym światem, zacofanym, ciągle patrzącym wstecz, uznającym bezkrytycznie jedną prawdę, nieposzukującym, zacietrzewionym, z nienawiścią patrzącym na tych co nie "idą" razem z nim, światem religijnych imaginacji.

aborcja sama w sobie nie ma nic dobrego. każdy kto ma dzieci wie, że to wielka radość patrzeć jak cząstka ciebie, będzie żyła po twojej śmierci. jednak to ludzie powinni stanowić prawa jakie ich mają obowiązywać. i nie da się zapisać takiego prawa, które narzucały by całej ludzkości jakiś rodzaj postępowania

---
"errare humanum est, tylko trzeba umieć się do tego przyznać"

 
reguly pon, 16 mar 2009, 13:07:03

Ciekawy dyskusja odnosnie powyzszego na tym forum przy okazji tego watku:

http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=159383

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń