Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

PO za "in vitro"

Zwycięstwo wyborcze Platformy Obywatelskiej zniechęciło obrońców życia do powtórnej walki o zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej, jaką planowali na jesień – twierdzi Dziennik. Ale już szykują się do batalii z nowym rządem. Chcą wymusić całkowity zakaz stosowania metody zapłodnienia in vitro – alarmuje gazeta Springera. W wywiadzie dla Dziennika z dnia 21 października arcybiskup Gocłowski gwarantował, że Donald Tusk i jego partia będą respektować moralność katolicką.Kandydatka PO na ministra zdrowia Ewa Kopacz odpowiada twardo: "Ingerencja państwa w najbardziej intymne sfery życia nie wchodzi w grę". "W naszej partii sprawy etyczne, moralne i religijne są indywidualną kwestią każdego posła" - zaznacza inna posłanka, Elżbieta Radziszewska. Ewa Kopacz dodaje: "Nikt z nas, dopóki sam tego nie przeżyje, nie wie, jaką tragedię przeżywają małżonkowie, kiedy w sposób naturalny nie mogą począć dziecka. In vitro jest dla nich szansą na posiadanie upragnionego potomstwa, które potem jest bardzo kochane".

Państwo nie może wchodzić z butami w intymne sfery życia dorosłych ludzi – uważają posłowie z PO.

Prawa niczym nieograniczonego prawa do prokreacji broni na równi z PO lewica z SLD. "W imię niezrozumiałych i powszechnie nieakceptowanych zasad niektóre środowiska próbują ograniczyć prawa innych, w tym prawa do macierzyństwa i ojcostwa" – oświadczyła Wanda Nowicka.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zapowiada akcję informacyjną. Po powołaniu nowego rządu obrońcy życia będą wysyłać do posłów i ministerstw takie pytania: Czy dziecko ma prawo znać swoich rodziców? Czy anonimowy dawca spermy ma prawo pozostać anonimowy? "Zwracając uwagę na takie paradoksy, zmusimy ustawodawców do ustalenia granic dopuszczalności in vitro”.

Metodę in vitro potocznie nazywa się zapłodnieniem z probówki. Jest to jedna z technik leczenia niepłodności. Polega na doprowadzeniu do zapłodnienia komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych, poza ciałem kobiety. Po uzyskaniu zarodków dwa, trzy z nich przenosi się do macicy, by mogły się zagnieździć. Nieprzydatne ludzkie embriony są uśmiercane lub zamrażane.

Dawcy nasienia są z reguły anonimowi. Dzieci z „próbówki” nierzadko cierpią z powodu zaburzeń tożsamości.

"Każdy człowiek ma prawo, by traktować go jako samoistność już od chwili poczęcia" przypomina Kościół w dokumencie Donum Vitae z 1987 r. - Stąd właśnie wynika odrzucenie przez Kościół manipulacji genetycznych, sztucznego zapłodnienia, w tym metodą in vitro, czy też manipulacji embrionami. Obrońcy życia uznają tę metodę za niszczenie ludzkiego życia.

Dokument przypomina jednoznacznie, że człowiek ma prawo być "poczętym" w wyniku miłosnego aktu między kobietą i mężczyzną, a nie "wyprodukowanym", wprowadzonym w życie za pomocą sztucznego procesu.

"Prawdziwie odpowiedzialna w stosunku do mającego się narodzić dziecka prokreacja powinna być owocem małżeństwa". - Prokreacja zawsze powinna mieć miejsce w środowisku rodzinnym - wyjaśnia instrukcja -, gdyż jedynie rodzina stanowi odpowiednie środowisko dla nowej istoty ludzkiej, obdarzonej godnością i mającej prawo do tego, by być kochaną.

(na zdj. kandydatka na ministra Ewa Kopacz)Opcje Artykułu

PO za "in vitro" | 9 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
PO za "in vitro"
mateuszwroc sob, 3 lis 2007, 10:50:38
"W wywiadzie dla Dziennika z dnia 21 października arcybiskup Gocłowski gwarantował, że Donald Tusk i jego partia będą respektować moralność katolicką."

To może Abp Gocłowski zostanie rzecznikiem Platformy Obywatelskiej. Na rzecznika rządu PO-PSL proponuję Bpa Tadeusza Pieronka. Nie będą byle jak udawać, że są apolityczni. Tylko niech najpierw zrezygnują ze wszystkich godności kościelnych i poproszą o przeniesienie do stanu świeckiego.

P.S. A to niby o. Rydzyk jest największym politykiem wśród duchowieństwa.

---
"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

 
PO za "in vitro"
mateusz sob, 3 lis 2007, 11:32:29
Koleżanka ma teraz zabieg in vitro i powiedziała mi, że teraz jest to zgodne z nauczaniem koscioła, nie są uśmiercane żadne zarodki: zapładnia się 2-3 komórki i WSZYSTKIE przenosi się do macicy. Przeżywalność sztucznie zapłodnionych zarodków jest podobna do przeżywalności naturalnie zapłodnionych - i wynosi około 50% (czyli rodzą się przecietnie 1-2 dzieci). Tak słyszałem, ktoś coś więcej wie na ten temat?

---
Mateusz

 
PO za "in vitro"
BLyy nie, 4 lis 2007, 18:13:00
Kiedyś była mowa o tym by invitro było refundowane prezz NFZ. Szkoda ze poprzedni rząd tego nie wprowadził, może PO to wprowadzi. Choć na nich nie głosowałem to mam nadzieje że to wprowadzą. To jest coraz częściej jedyna szansa dla małżeństw.

Zakazanie invitro czy coś byłoby głupim pomysłem. Licze że bardziej to rozpowszechnią i pomoże wielu małżeństwom to. I nikt nie ma prawa tego zabraniać.NIKT!

---
Nie trzeba wierzyć by być prawym,ateista też może.
 
PO za "in vitro"
BLyy nie, 4 lis 2007, 22:20:33
można sie z czymś nie zgadzać. Ale na metodę in vitro decydują sie małżeństwa które chcą mieć naprawdę dzieci, a niemogą z różnych powodów, ale chcą.Nie dla becikowych, jak to robią niektórzy.Tylko bo chcą je naprawde kochać,dbać o nie i wogóle.Oni to bardzo doceniają, nie twierdze że małżeństwa w których normalnie mozna zajść w ciąze są gorsze, tylko ze małżeństwa które niemogą, a chcą i decydują sie na to, to one chcą naprawde.

Takie małżeństwa powinny mieć możliwość posiadania dziecka i nawet kościół niepowinien tego zabraniać że coś tam jakieś ale.

Jeśli nie ta metoda to jaka?mają prawo mieć swe dziecko.

---
Nie trzeba wierzyć by być prawym,ateista też może.
 
PO za "in vitro"
chochlik pon, 5 lis 2007, 16:53:49
Jestem bardzo za metodą in vitro, bo podobnie, jak "przedmówca" uważam, że decydują się na nią małżeństwa, które naprawdę chcą. Dlatego nie trafiają do mnie argumenty obrońców życia, czy Kościoła. Zupełnie. Bardzo bym chciała, żeby  in vitro było refundowane przez NFZ, bo wyobrażam sobie tragedię tych, których na to po prostu nie stać.

---
chochlik

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń