Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Karta praw podstawowych: polskie zastrzeżenia uznane

Rozstrzygnęły się losy Karty praw podstawowych. Skupia ona prawa człowieka rozproszone po różnych konwencjach i deklaracjach. Polski rząd wynegocjował zastrzeżenie, że Karta nie może wpływać na moralność w naszym kraju. Mówiąc wprost: chciał gwarancji, że dokument nie wymusi legalizacji aborcji, eutanazji i małżeństw homoseksualnych. Wpisanie tego zastrzeżenia prezydent Lech Kaczyński podał jako jeden z sukcesów naszej delegacji.Polska zastrzegła wyłączenia z postanowień całej Karty w sprawach, które stwarzałyby nowe zobowiązania dla naszego kraju. Jest to protokół, który zabezpiecza nas przed wszelkimi nowymi niechcianymi pomysłami.

Karta stwarza ryzyko, że w drodze niekorzystnej dla nas interpretacji Europejski Trybunał Sprawiedliwości będzie od nas oczekiwał uznania niektórych konsekwencji związku homoseksualnego zawartego na terenie innego kraju członkowskiego UE. Zapisy karty dotyczące małżeństwa nie oznaczają automatycznego zalegalizowania związków homoseksualnych, ponieważ w dokumencie znajduje się odwołanie do prawa krajowego.

- Nie można wykluczyć, że takie wnioski o uznanie małżeństw homoseksualnych pojawią się przed ETS – uważa Konrad Szymański z PiS. Nie można też wykluczyć, że pojawi się presja, byśmy uznali niektóre konsekwencje zalegalizowania takich związków w innych państwach unijnych.

- Brak prawnego uznania związków homoseksualnych powoduje, że dziedziczenie między stronami może się odbywać tylko na zasadach ogólnych, bez uprzywilejowania, jakim cieszą się osoby połączone więzami rodzinnymi uznanymi w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym - wyjaśnia poseł. Przez aktywistów homoseksualnych jest to zapewne traktowane jako nieuzasadniona dyskryminacja. Z drugiej strony już teraz jest takie ryzyko. Mamy bowiem dyrektywę o swobodnym przepływie pracowników oraz ich rodzin. Przy niekorzystnym interpretowaniu tej dyrektywy może do takiej sytuacji dojść już obecnie w innych obszarach niż prawo spadkowe. To zależy jednak, czy władze Polski w rozsądny sposób przeniosą tę dyrektywę do naszego prawa.

Minister Anna Fotyga uważa, że „Karta nie zawiera właściwie żadnych nowych zapisów, których Polska nie byłaby już stroną”. - Tyle że problem z KPP zaczyna się w momencie, gdy przypomnimy sobie, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości odchodzi w orzecznictwie od klauzuli temporalnej – wyjaśnia Fotyga. Zdarzało się, że orzekał w sprawach, które miały miejsce, zanim został w ogóle przyjęty europejski system praw człowieka.

Dlatego ważnym osiągnięciem polskiej delegacji było uzyskanie stanowiska stałego polskiego rzecznika generalnego w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. W systemie rotacyjnym, który obowiązuje obecnie, Polska miałaby swojego rzecznika dopiero w 2042 roku. Tymczasem z ekspertyz MSZ wynika, że ponad 80 proc. orzeczeń Trybunału jest zgodnych z opinią rzecznika generalnego.


 Karta praw podstawowych podważa nasz system wartościOpcje Artykułu

Karta praw podstawowych: polskie zastrzeżenia uznane | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń