Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Biskup Stefanek niewinny

Głos Wielkopolski zasugerował że bp Stanisław Stefanek był zarejestrowany jako tajny współpracownik SB. To nie jest jednak prawda – ustalił „Dziennik”. "W tym artykule nie ma żadnego dowodu na taką współpracę. Radzę biskupowi, żeby skierował sprawę do sądu" - mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Autor tekstu w poznańskiej gazecie sugeruje, że bp Stefanek mógł współpracować ze Służbą Bezpieczeństwa przed rokiem 1980, gdy był wikariuszem generalnym zgromadzenia chrystusowców. Powołuje się przy tym na materiały IPN dotyczące zgromadzenia, a także na informacje uzyskane od byłych esbeków. Jednak w obu przypadkach nazwisko ks. Stefanka nie pada wprost.

Sam biskup zdecydowanie zaprzecza oskarżeniom. "Nigdy w żadnej formie nie współpracowałem ze Służbą Bezpieczeństwa" - napisał w słowie, które było czytane w niedzielę w kościołach jego diecezji.

Zapewnienia bp. Stefanka potwierdzają wyniki prac Kościelnej Komisji Historycznej, która od zeszłego roku badała znajdujące się w IPN akta SB dotyczące wszystkich żyjących polskich hierarchów. W sprawozdaniu końcowym wymieniła nazwiska kilkunastu biskupów, którzy zostali zarejestrowani przez organy bezpieczeństwa PRL jako tajni współpracownicy lub kontakty operacyjne albo informacyjne, a jeden jako agent wywiadu PRL.

Abp Leszek Sławoj Głódź pytany przez Dziennik, czy wśród tych kilkunastu osób jest bp Stefanek, odpowiedział krótko: "Na pewno nie". Łącznik między Kościelną Komisją Historyczną a Episkopatem Polski zastrzegł jednak, że raport jest tajny. Nie wykluczył jednak, że na życzenie bp. Stefanka fragmenty na jego temat mogą zostać upublicznione. "To jest nowa sytuacja. Jeśli będzie taka potrzeba, to komisja się wypowie" - stwierdził.Opcje Artykułu

Biskup Stefanek niewinny | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Biskup Stefanek niewinny
swiatlo czw, 22 lis 2007, 22:03:34
Dziennikarz nie musi podawac dowodu wspolpracy w fazie wstepnej, chyba ze w sadzie. Osoba pomowiona, czyli niewinna powina:
1. Publicznie odciac sie od insynuacji,
2. Zarzadac ujawnienia podstawy oskarzen,
3. Zarzadac sowitego odszkodowania lub skierowac sprawe do sadu, celem egzekucji roszczen.
Dziennikarz, jezeli informuje powinien miec dowody. To jest podobne do gry w pokera. Nikt nie wie do konca co, kto ma w reku. Bardzo trudno zaprzeczyc wspolpracy, jezelli "ktos kiedys cos palil, chociaz sie nie zaciagal", tacy nie podbijaja stawki, bo sie boja ze dziennikarz moze miec pewne karty.
Tak bylo z prof. Miodkiem oskarzonym o wspolprace. Braun napisal ze byl TW, a Miodek troche pokrecil, pokrecil i w koncu sie przyznal. Gdyby byl czysty to by sie postawil. Biskup, z tego co wiem odcial sie od insynuacji. Tteraz albo zostanie zdemaskowany jako klamca i kretacz, albo wygra w sadzie a pismak pojdzie z torbami i zacznie pracowac w warzywniaku.

 
Biskup Stefanek niewinny
Anh pią, 23 lis 2007, 19:45:02
Poprzednik napisał jasno, to co każdy rozsądny człowiek wie. jesteś czysty to napluj oszczercy w twarz. byłeś upaprany, to dziś możesz jedynie liczyć na ingerencje boga, który cudem wykasuje akta.
Dziwne jest tylko to, że komisja kościelna trzyma wszystko w ukryciu. Nigdy się nie dowiemy ilu księży było agentami. Tak się sprząta stare śmieci. Tak było dawniej i tak jest teraz. kościół i jego ludzie to organizacja bez moralności mówiąca innym jak mają postępować moralnie...
koniec świata...


---
"errare humanum est, tylko trzeba umieć się do tego przyznać"

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń