Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Abp Stanisław Ryłko kardynałem

Członkiem kolegium kardynalskiego został przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, abp Stanisław Ryłko, jeden z najbliższych współpracowników obecnego papieża oraz - przez wiele lat - Jana Pawła II. Jego biskupie hasło brzmi: „Lux mea Chrystus – moim światłem jest Chrystus”. To wyraz uznania dla pracy ks. abp., który dalej będzie przewodniczyć swojej dykasterii. Abp. Ryłko jest odpowiedzialny za Światowe Dni Młodzieży. W Watykanie uważa się je za sukces duszpasterski.Pierścień, jaki Ojciec Święty wręcza nowym kardynałom, jest znakiem nowych zaślubin z Chrystusem i Kościołem, a tym samym nowym wezwaniem do wiernej miłości i ofiarnej służby – powiedział arcybiskup Ryłko w wywiadzie udzielonym Radiu Watykańskiemu.

Ceremonia nałożenia biretów kardynalskich to najważniejszy moment mianowania purpuratów podczas konsystorza, trwającego w bazylice świętego Piotra.

Liczący 62 lata purpurat kierują dykasterią troszczącą się o wiernych świeckich od 2003 roku, ale pracę w niej podjął już w 1987 roku. - Wszyscy kapłani krakowscy mojej generacji byli zafascynowani bardzo bezpośrednim, braterskim, życzliwym stylem relacji kardynała Wojtyły ze świeckimi – wyznaje abp Ryłko. - Jednym z ważnych obszarów działalności Papieskiej Rady do spraw Świeckich jest troska o młodzież, wyrażająca się w organizacji Światowych Dni Młodzieży. Światowe spotkania młodych z Papieżem, zrodziły się z wielkiej miłości Jana Pawła II do młodych.

- Dzisiaj w Kościele szczególnie ważną rolę odgrywają ruchy kościelne i nowe wspólnoty, które rozwijają się bardzo dynamicznie – uważa ks. kard. Nasza dykasteria w ramach Stolicy Apostolskiej jest “wspólnym domem” dla wszystkich ruchów i stowarzyszeń. Każdy ruch jest ważny i ma do wypełnienia swoją misję, włączając się w duchu komunii i współpracy w życie Kościoła, to znaczy w życie naszych diecezji i parafii. Są to niezastąpione dzisiaj narzędzia nowej ewangelizacji.

Kapłani powinni chętniej dzielić się z wiernymi odpowiedzialnością za życie wspólnot parafialnych, powierzając im zadania, które na mocy powołania chrzcielnego mogą i powinni wypełniać – zauważa kardynał Ryłko. Takie ustawienie relacji kapłanów i świeckich pozwoli uniknąć zachowań autorytarnych i paternalistycznych - ze strony kapłanów, jak i postaw obojętności lub wygodnej bierności - ze strony świeckich. Jan Paweł II zostawił nam, duszpasterzom również pod tym względem niedościgły wzór stylu odniesienia do ludzi świeckich: stylu pełnego zaufania, szacunku i ojcowskiej miłości.

Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w niedzielę Benedykt XVI powiedział po polsku, że wśród nowo mianowanych przez niego kardynałów jest Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, bliski współpracownik Jana Pawła II.

Papież powiedział: "Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków, a szczególnie przybyłych z okazji konsystorza i mszy świętej sprawowanej ku czci Chrystusa Króla z udziałem nowo kreowanych kardynałów. Wśród nich jest również wasz rodak, bliski współpracownik Jana Pawła II. Misję nowych kardynałów polecam waszej gorliwej modlitwie. Wam wszystkim z serca błogosławię".Opcje Artykułu

Abp Stanisław Ryłko kardynałem | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
eviva śro, 28 lis 2007, 18:46:55

Szkoda,że kardynał  Stanisław Ryłko nie dodał,że:

Chrystus jest obecny w każdym z nas przez swojego Ducha Świętego.Dlatego jest On światłem każdej duszy,a nie tylko kardynała.Tak jak nauczał o tym podstawowym darze Ducha Świętego Jan Paweł II.

---
W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

 
 • Andrzej nie, 2 gru 2007, 14:06:36

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń