Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

"In vitro - czy wiesz już wszystko?"

8 grudnia w Centrum Dydaktycznym Akademii Medycznej w Warszawie miała miejsce konferencja pt. "In vitro - czy wiesz już wszystko?" Organizatorami sesji było stowarzyszenie lekarzy ginekologów-położników MaterCare Polska, Soli Deo, portal dozrodla.pl oraz studenci Akademii Medycznej w Warszawie.
Zagadnienie godności dziecka i jego rodziców przy sztucznym zapłodnieniu było przedmiotem zainteresowania uczestników konferencji.

"Kiedy razem z mężem pragnęliśmy mieć dziecko, a mieliśmy problemy, od lekarza usłyszeliśmy: tylko in vitro - opowiadała Agnieszka Piertusińska, doświadczona obniżoną płodnością. Małżonkowie, którzy nie zgodzili się na sztuczne zapłodnienie, mają dziecko, bo podjęli inne metody leczenia. - "Problemem jest to, że często nie próbuje się leczyć bezpłodności, a od razu proponuje się sztuczne zapłodnienie" - tłumaczy Pietrusińska.

"Nie możemy mówić, że każdy człowiek ma prawo do posiadania dziecka - powiedział dr Tomasz Terlikowski, publicysta "Rzeczpospolitej". - "Jeżeli przyjmiemy takie założenie, wtedy dziecko, nie będzie celem, a środkiem do jego osiągnięcia, przedmiotem użycia i zaspokojenia własnych pragnień" - wyjaśniał.

Naruszanie godności dziecka i selekcja jego "jakości" w in vitro, instrumentalizacja mężczyzny, który zostaje dawcą nasienia, traktowanie kobiety jako obiektu sztucznego rozrodu, naruszanie jej uczuć i integralności podczas in vitro oraz problem etyki i godności lekarza, który staje się 'stworzycielem życia' - to tylko niektóre zagrożenia wskazane podczas konferencji.

"Każda taka decyzja rodzi następne decyzje" - stwierdził dr Tomasz Terlikowski przytaczając konkretne przykłady problematycznych sytuacji. Postawiono pytania, czy można dopuszczać do narodzin dzieci tzw. pogrobowców, czyli korzystać ze złożonego wcześniej w laboratorium nasienia mężczyzny po jego śmierci i w ten sposób pozbawić dziecko ojca. Pytano o macierzyństwo zastępcze, śmierć niewykorzystanych zarodków.

Nierozstrzygnięte problemy mnożyły się wraz z poruszaniem kolejnych dziedzin związanych z ingerencją w naturalne życie przez sztuczne zapłodnienie. Chociażby te sytuacje, kiedy dzieci urodzone dzięki metodzie in vitro chcą znaleźć swoich biologicznych rodziców.

Ks. dr Marek Szumowski, etyk i duszpasterz małżeństw wzywał do ludzkiego, a nie "hodowlanego" traktowania płodności. - "Czy kocham dziecko, czy chcę kochać dziecko, którego pragnę? Czy raczej chcę mieć dziecko, bo taką mam potrzebę? - pytał.

"Fundamentem jest pojęcie człowieka, osoby, potrzeba miłości" - tłumaczył ks. Szumowski. - "Nauka Kościoła jest refleksją w oparciu o rozpoznanie podstawowej rzeczywistości człowieka, podstawowych potrzeb i tego, co jest prawdziwym dobrem człowieka, także tego, który ma się narodzić. Wg Kościoła zapłodnienie metodą in vitro jest niedopuszczalne" - dodał.

Druga cześć konferencji dotyczyła przyczyn, diagnostyki i terapii niepłodności, profilaktyki niepowodzeń prokreacji, oraz wykorzystania potencjału naturalnego rozpoznawania płodności w leczeniu tzw. NaProTechnologii.

Opr. na podstawie KAIOpcje Artykułu

"In vitro - czy wiesz już wszystko?" | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń