Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

"In vitro - czy wiesz już wszystko?"

8 grudnia w Centrum Dydaktycznym Akademii Medycznej w Warszawie miała miejsce konferencja pt. "In vitro - czy wiesz już wszystko?" Organizatorami sesji było stowarzyszenie lekarzy ginekologów-położników MaterCare Polska, Soli Deo, portal dozrodla.pl oraz studenci Akademii Medycznej w Warszawie.
Zagadnienie godności dziecka i jego rodziców przy sztucznym zapłodnieniu było przedmiotem zainteresowania uczestników konferencji.

"Kiedy razem z mężem pragnęliśmy mieć dziecko, a mieliśmy problemy, od lekarza usłyszeliśmy: tylko in vitro - opowiadała Agnieszka Piertusińska, doświadczona obniżoną płodnością. Małżonkowie, którzy nie zgodzili się na sztuczne zapłodnienie, mają dziecko, bo podjęli inne metody leczenia. - "Problemem jest to, że często nie próbuje się leczyć bezpłodności, a od razu proponuje się sztuczne zapłodnienie" - tłumaczy Pietrusińska.

"Nie możemy mówić, że każdy człowiek ma prawo do posiadania dziecka - powiedział dr Tomasz Terlikowski, publicysta "Rzeczpospolitej". - "Jeżeli przyjmiemy takie założenie, wtedy dziecko, nie będzie celem, a środkiem do jego osiągnięcia, przedmiotem użycia i zaspokojenia własnych pragnień" - wyjaśniał.

Naruszanie godności dziecka i selekcja jego "jakości" w in vitro, instrumentalizacja mężczyzny, który zostaje dawcą nasienia, traktowanie kobiety jako obiektu sztucznego rozrodu, naruszanie jej uczuć i integralności podczas in vitro oraz problem etyki i godności lekarza, który staje się 'stworzycielem życia' - to tylko niektóre zagrożenia wskazane podczas konferencji.

"Każda taka decyzja rodzi następne decyzje" - stwierdził dr Tomasz Terlikowski przytaczając konkretne przykłady problematycznych sytuacji. Postawiono pytania, czy można dopuszczać do narodzin dzieci tzw. pogrobowców, czyli korzystać ze złożonego wcześniej w laboratorium nasienia mężczyzny po jego śmierci i w ten sposób pozbawić dziecko ojca. Pytano o macierzyństwo zastępcze, śmierć niewykorzystanych zarodków.

Nierozstrzygnięte problemy mnożyły się wraz z poruszaniem kolejnych dziedzin związanych z ingerencją w naturalne życie przez sztuczne zapłodnienie. Chociażby te sytuacje, kiedy dzieci urodzone dzięki metodzie in vitro chcą znaleźć swoich biologicznych rodziców.

Ks. dr Marek Szumowski, etyk i duszpasterz małżeństw wzywał do ludzkiego, a nie "hodowlanego" traktowania płodności. - "Czy kocham dziecko, czy chcę kochać dziecko, którego pragnę? Czy raczej chcę mieć dziecko, bo taką mam potrzebę? - pytał.

"Fundamentem jest pojęcie człowieka, osoby, potrzeba miłości" - tłumaczył ks. Szumowski. - "Nauka Kościoła jest refleksją w oparciu o rozpoznanie podstawowej rzeczywistości człowieka, podstawowych potrzeb i tego, co jest prawdziwym dobrem człowieka, także tego, który ma się narodzić. Wg Kościoła zapłodnienie metodą in vitro jest niedopuszczalne" - dodał.

Druga cześć konferencji dotyczyła przyczyn, diagnostyki i terapii niepłodności, profilaktyki niepowodzeń prokreacji, oraz wykorzystania potencjału naturalnego rozpoznawania płodności w leczeniu tzw. NaProTechnologii.

Opr. na podstawie KAIOpcje Artykułu

"In vitro - czy wiesz już wszystko?" | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń