Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Po święcie Chanuka - ekscesy antysemickie

Żydowskie święto Chanuka obchodzone w zeszłym tygodniu wzbudziło protesty konserwatywnych chrześcijan. Chanukija zapłonęła na Kremlu, w Berlinie przed Bramą Brandenburską, w setkach ambasad, konsulatów, parlamentów różnych krajów, na uczelniach i w akademikach, a także w polskim pałacu prezydenckim i przed Białym Domem. W Waszyngtonie nie stanie natomiast szopka Bożonarodzeniowa – budzi ona zbyt duże kontrowersje w laickich środowiskach, które potępiają związki państwa i religii – oburzają się antysemici.Prokurator Generalny USA - Michael Mukasey zapalił pierwszą świeczkę na siedmioramiennym świeczniku.

Wicemarszałek Jarosław Kalinowski (PSL) wraz z rabinem S.B. Stambler zapalili świeczkę menory ustawionej w Sejmie R.P., a wicepremier Waldemar Pawlak (PSL) i prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) wraz z ambasadorem Izraela, Davidem Peleg i byłym ambasadorem, Szymonem Weissem - ustawionej przed Pałacem Kultury.

Menora zapłonęła również w oknie Pałacu Prezydenckiego R.P.. "Pierwszą świeczkę zapalili prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią. Kolejne świeczki zapalili: naczelny rabin Polski Michael Schudrich, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Piotr Kadlcik, kapelan prezydenta ks. prałat Roman Indrzejczyk, ambasador Izraela w Polsce Dawid Peleg oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej. Następnie rabin odmówił błogosławieństwo.

Prezydent życzył z okazji Chanuki Żydom mieszkającym w Izraelu i w diasporze, w tym w Polsce, „pokoju i spokoju”. Prezydent Kaczyński otrzymał też specjalny prezent - mezuzę, którą być może wkrótce zawiesi sobie na drzwiach, naśladując tym samym wielu innych polityków, w tym gubernatora Florydy Jeffa Busha.

Powszechny szacunek dla żydowskiego święta oburzył kręgi nacjonalistyczne i antysemickie, które wiążą go z „władzą Żydów”.

Wystawiona na publicznym miejscu w ukraińskim mieście Czerkasy menora oraz napis "Wesołego święta Chanuka", zostały zdewastowane po tym jak kilku polityków wyraziło swój sprzeciw wobec tego typu eksponatów.

Kilku Żydów zostało pobitych w nowojorskim metrze, gdy na pozdrowienie Merry Christmas odpowiedzieli Happy Chnuka. A w Japonii pomalowano sprayem billboard z menorą.Opcje Artykułu

Po święcie Chanuka - ekscesy antysemickie | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Po święcie Chanuka - ekscesy antysemickie
mateuszwroc nie, 16 gru 2007, 09:54:13
"W Waszyngtonie nie stanie natomiast szopka Bożonarodzeniowa – budzi ona zbyt duże kontrowersje w laickich środowiskach, które potępiają związki państwa i religii – oburzają się antysemici."

Żydowska menora jakoś może stać, rzekomo nie jest ciosem w laickość, natomiast szopka już godzi. Jestem oburzony, że Redakcja pozwala na nazywanie antysemitami ludzi, którzy upominają się o szopkę. Jeżeli według Autora artykułu antysemityzmem jest domaganie szopki, kiedy stoi menora, to ja jestem w szeregu tych "antysemitów" i z tego "antysemityzmu" jestem dumny.

---
"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

 
Po święcie Chanuka - ekscesy antysemickie
Pius pon, 17 gru 2007, 13:34:45
Dlaczego redakcja nie reaguje na naruszenie zasad publikacji?
 
Po święcie Chanuka - ekscesy antysemickie
montsegur pon, 17 gru 2007, 15:17:19
Niezbyt chyba trafne jest umiejscowienie w tekście owego "oburzają się antysemici": akurat tam, gdzie mowa o szopce bożonarodzeniowej. Sugeruje to, że jeśli kto się oburza brakiem szopki, to przez to jest "antysemitą".

W ogóle obserwuje się mało spójne, niemal slangowe powszechne używanie określeń typu "nacjonalista" czy "antysemita" (w innych publikacjach również "rasista").
No więc mnie nie oburza świętowanie Hanukki, więc do antysemitów (przynajmniej w tym kontekście) bym się pewnie nie zaliczał. A jestem nacjonalistą i to bynajmniej nie żydowskim.

Cheers!!!
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń