Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kard. Dziwisz: Rozpoczęcie historii człowieka w probówce

"Trudno uznać za ludzkie, rozpoczęcie historii człowieka w probówce i w laboratorium" – konstatuje ks. kard. Stanisław Dziwisz. To jedna z ważniejszych wypowiedzi Kościoła na temat nowego projektu PO. Metropolita krakowski podkreśla, że oddzielenie poczęcia od aktu miłości jest niemoralne. Bezdzietnych małżonków zachęca do decyzji o adopcji.Publikujemy pełny tekst wypowiedzi kardynała Dziwisza:

W świecie, w którym wszystko próbuje się ściągać z piedestału i deformować - ludzkie życie i sposób jego przekazywania powinny mieć charakter godziwy. Godziwość oznacza taki sposób poczęcia nowego życia, który jest wynikiem miłosnego aktu małżeńskiego. Dlatego kościelny dokument "O szacunku dla rodzącego się życia i godności jego przekazywania" przypomina, że "nie można używać środków ani iść za metodami, które mogą być dozwolone w przekazywaniu życia roślin i zwierząt". To, co różni świat zwierzęcy od ludzkiego to godność osoby ludzkiej. Ta godność jest gwarantem ludzkiego traktowania każdego człowieka. Szacunek należny istocie ludzkiej - jako osobie - winien być zatem przyjęty od pierwszej aż do ostatniej chwili życia. Ludzkie rodzicielstwo wymaga odpowiedniej współpracy małżonków z płodną miłością Boga. Trudno jest więc uznać za ludzkie, rozpoczęcie historii człowieka w probówce i w laboratorium. Rozdział poczęcia od aktu miłości jest po prostu niemoralny.

Kościół proponuje rodzicom - nie mogącym - a pragnącym mieć dzieci bezinteresowną adopcję. Należy zgodzić się z metropolitą warszawskim, że samotne dzieci czekają na miłość. Tyle dzieci czeka na ciepło wspólnot domowych. Marzą o życiu w rodzinach. Pragną odwzajemnić się miłością. Dlaczego więc nie podjąć się tego wyzwania?

W kontekście toczących się dyskusji warto postawić pytanie, jak to jest, że z jednej strony - aby mieć dziecko - propaguje się zapłodnienie in vitro, a z drugiej dokonuje się aborcji dzieci w atmosferze jawnej akceptacji? Czy nie jest to schizofrenia? W Niemczech niektórzy naukowcy pytają, a co będzie - jeżeli matka, która poczęła dziecko dzięki in vitro dokona aborcji - gdyż stwierdzi, że poród będzie ponad jej siły?

Gdyby proces adopcji nabrał rzeczywistego zrozumienia i rzeczywistego dynamizmu wyszłoby się skutecznie naprzeciw pragnieniom bezdzietnych małżeństw.

Pragnę jeszcze dodać, że w żadnej dziedzinie życia prawo cywilne nie może zastępować sumienia. Takie prawo nie może narzucać norm, które przekraczają jego kompetencje. Niezbywalne prawa człowieka winny być szanowane także przez prawo stanowione.Kard. Dziwisz: Rozpoczęcie historii człowieka w probówce | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kard. Dziwisz: Rozpoczęcie historii człowieka w próbówce
corka śro, 19 gru 2007, 19:20:25

Bzdury! Niech zyje sposob ICSI i IN VITRO- i niech zyja rodzice nowo poczetych i w niezwyklych wrecz oczekiwaniach -wypatrywanych -dzieci.

 

A co Dziwisz wie o milosci maciezynskiej przepraszam???.

A temat jest niezwykly-bo nie ma konca.

 
Kard. Dziwisz: Rozpoczęcie historii człowieka w próbówce
Tanczacy_Kruk śro, 19 gru 2007, 21:16:40
Córko, piszesz:
"Bzdury! Niech zyje sposob ICSI i IN VITRO- i niech zyja rodzice nowo poczetych i w niezwyklych wrecz oczekiwaniach -wypatrywanych -dzieci."


Ja też zbyt wiele zastrzeżeń do tej metody nie mam, jednak tak jak Kardynał zaznaczył należy zastanowić się nad adopcją. Szczególnie powinni rozważyć to rodzice, którzy dzieci posiadać nie mogą. I przystopuj troszeczkę zanim wypowiesz się na dany temat bez wcześniejszego przemyślenia go w wielu aspektach i kierunkach. Lepsze to będzie niż pisanie: "Bzdury".

---
In hoc signo vinces
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń