Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Matka Andrzeja Górska odeszła do Pana

Zmarła matka Andrzeja Górska, urszulanka Serca Jezusa Konającego – poinformowały siostry urszulanki szare. Matka Andrzeja (Maria Stefania) Górska od Eucharystycznego Serca Jezusa odeszła do Pana w wieku 91 lat. W zakonie służyła 70 lat. Znana w całej Polsce z heroicznej akcji ratowania Żydów podczas II-j wojny światowej.Jako studentka Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UW, wstępuje do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego 5 II 1938 w Warszawie. Korzystając z urlopu dziekańskiego, pracuje w Mołodowie na Polesiu, gdzie zastaje ją wybuch II wojny światowej.

Z Mołodowa przez Dąbrowicę k. Lublina przyjeżdża do Warszawy i tu po odbyciu nowicjatu składa śluby zakonne 6 I 1941. W latach 1941-1944 pracuje w Warszawie jako kierowniczka kuchni RGO, sekretarka i nauczycielka biologii w tajnym Liceum Pedagogicznym Sióstr Urszulanek SJK w Warszawie oraz na tajnych kompletach gimnazjalnych w Brwinowie i w Ożarowie; opiekuje się żydowskimi dziećmi, wyprowadzonymi z getta.

W latach 1944-1946 jest asystentką przełożonej domu w Milanówku oraz wychowawczynią w bursie koedukacyjnej dla młodzieży Technikum Jedwabniczego. W 1946-1957 jako asystentka przełożonej domu i centrum warszawskiego prowadzi administrację i odbudowę zniszczonego domu Zgromadzenia przy ul. Wiślanej 2 oraz internat akademicki dla studentek – aż do jego upaństwowienia w 1954.

W tym samym czasie kończy studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym UW, uzyskując w 1948 magisterium z biologii. W latach 1957-1963 jest przełożoną domu i centrum warszawskiego oraz asystentką generalną, a po śmierci przełożonej generalnej, m. Franciszki Popiel, wikariuszką generalną Zgromadzenia. Wybrana na przełożoną generalną 19 I 1964, urząd ten pełni przez kolejne trzy kadencje aż do roku 1983.

Okres posoborowy, w którym m. Andrzeja Górska pełni funkcję przełożonej generalnej, wiąże się z wieloma pracami obejmującymi realizację zalecanej przez Kościół odnowy życia zakonnego, dokonanie rewizji i kodyfikacji prawa zakonnego, przygotowanie nowej redakcji Konstytucji Zgromadzenia. W okresie tym Zgromadzenie rozszerza się terytorialnie: podejmuje pracę wśród Polonii kanadyjskiej (1965), pracę misyjną w Ameryce Łacińskiej (Argentyna, Brazylia), powraca do krajów skandynawskich (Dania, Finlandia) oraz rozpoczyna pracę w międzynarodowym internacie dla młodzieży w Monachium (1980).

Z tytułu swego urzędu m. Andrzeja Górska uczestniczy też aktywnie w pracach o charakterze międzyzakonnym. Od 1966 jest członkiem Konsulty Konferencji Przełożonych Wyższych w Polsce, od 1976 – przewodniczącą tejże Konsulty. W marcu 1967 zostaje mianowana przez papieża Pawła VI konsultorką regionalną Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (UISG) w Rzymie. W Polsce jest członkiem Komisji Episkopatu ds. Emigracji i Komisji do Realizacji Uchwał Soboru Watykańskiego II.

Lata pełnienia przez m. Andrzeję obowiązków przełożonej generalnej są też okresem szczególnej intensyfikacji prac związanych z procesem beatyfikacyjnym m. Urszuli Ledóchowskiej, i to zarówno przy opracowywaniu kolejnych etapów procesu, jak i w przygotowaniu Zgromadzenia do tego ważnego aktu. Uroczystość beatyfikacji odbyła się w Poznaniu 20 VI 1983, w czasie drugiej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski. W latach 1983-2003 m. Andrzeja Górska stoi na czele Sekretariatu Kanonizacyjnego Matki Założycielki, którego celem jest kontynuowanie rozpoczętego wcześniej udostępniania dziedzictwa duchowego nowej Błogosławionej, nie tylko Zgromadzeniu, ale i szerszym kręgom czytelniczym, zarówno w Polsce, jak i za granicą, zwłaszcza w krajach, gdzie powstały placówki Zgromadzenia.

25 XI 1997 m. Górska zostaje odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, będącym wyrazem uznania dla Zgromadzenia za ratowanie Żydów w latach okupacji hitlerowskiej. W maju 1989 wita w Lipnicy Murowanej i w Warszawie relikwie bł. Urszuli Ledóchowskiej, powracające uroczyście z Rzymu do Pniew. 20 VI 2003 uczestniczy w Rzymie w uroczystości kanonizacji św. Urszuli i jako świadek życia Matki Założycielki niesie do ołtarza jej relikwie.

W 2007 roku Prezydent RP uhonorował ją Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


Mszy św. pogrzebowej w czwartek 20 grudnia o godz. 11.30 w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie na Tamce przewodniczył będzie Nuncjusz Papieski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Po Mszy św. nastąpi odprowadzenie ciała do grobowca Sióstr Urszulanek SJK na Cmentarzu Bródnowskim (kwatera 39 H).

 

Na podst. Serwisu sióstr USJK

 Opcje Artykułu

Matka Andrzeja Górska odeszła do Pana | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń