Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Sarkozy kanonikiem laterańskim. Rozwód we Francji

Nicolas Sarkozy, prezydent Francji, objął oficjalnie przysługujący szefom państwa francuskiego tytuł honorowego kanonika bazyliki świętego Jana na Lateranie. Ceremonia zacieśniła więzy łączące Watykan i Francję. W tym samym mniej więcej czasie francuski polityk próbuje przeforsować ustawę upraszczającą do minimum procedurę rozwodową. Podobny projekt spowodował w Hiszpanii lawinowy rozpad małżeństw. Do Rzymu Prezydent Francji Nicolas Sarkozy przybył bez swej przyjaciółki, byłej modelki, Włoszki Carli Bruni.Od 1604 roku prawo do tego tytułu mieli królowie Francji, a obecnie - prezydenci. Tytuł honorowego kanonika bazyliki kolejni francuscy prezydenci dziedziczą po królu Henryku IV, który będąc początkowo przywódcą hugenotów powrócił do katolicyzmu i zakończył ponad 30-letnią wojnę religijną we Francji. By dać wyraz swemu przywiązaniu do Kościoła katolickiego, monarcha przekazał hojny dar kapitule bazyliki na Lateranie, w zamian za co został jej honorowym kanonikiem.

Nie wszyscy francuscy prezydenci przyjęli tytuł kanonika. Odrzucili go między innymi Rene Coty i Georges Pompidou.


Wizyta na Watykanie zaczęła się od małego dyplomatycznego "zgrzytu". Prezydent spóźnił się na swą pierwszą audiencję u papieża ponad kwadrans. Zaraz po powitaniu Sarkozy zaczął obsypywać Benedykta XVI komplementami, wyrażając podziw, jak znakomicie mówi po francusku. Gdzie Wasza Świątobliwość nauczył się tak doskonale mówić po francusku? - zapytał papieża. W szkole - odparł Benedykt XVI.

Podczas serdecznych rozmów omówiono niektóre zagadnienia będące w sferze obopólnych zainteresowań – stwierdza watykański komunikat. Nawiązano do dobrych relacji Kościoła z Republiką Francuską oraz roli religii, a zwłaszcza Kościoła katolickiego na świecie. „Szczególną uwagę zwrócono na sytuację międzynarodową, z odniesieniem do przyszłości Europy, konfliktów na Bliskim Wschodzie, problemów społecznych i politycznych w niektórych krajach afrykańskich oraz do dramatu zakładników” – czytamy w nocie watykańskiego biura prasowego. Pierwsza oficjalna wizyta Nicolasa Sarkozy’ego w Watykanie była również okazją do wymiany bożonarodzeniowych życzeń.

Prezydent ofiarował Papieżowi swą wydaną w 2005 r. książkę "Republika, religie, nadzieja". Jej współautorzy, o. Philippe Verdin OP oraz filozof Thibaud Collin, byli w składzie 14-osobowej delegacji towarzyszącej głowie państwa. Znalazł się w niej także pracujący z młodzieżą z marginesu „ksiądz od bandziorów”, Guy Gilbert.

Na konferencji prasowej, która poprzedziła rzymską ceremonię Nicolas Sarkozy ogłosił projekt reform mających radykalnie zmienić wizerunek Francji. Jedną z nich jest uproszczenie spraw rozwodowych. Poprawki dotyczą rozwodów „za porozumieniem stron”. Małżonkowie chcący wziąć taki rozwód nie będą musieli – po spełnieniu określonych warunków – udawać się do sądu tylko bezpośrednio do notariusza. Powodem tej zmiany jest przede wszystkim obniżenie kosztów takiego procesu. Według statystyk w 2006 roku na 139 000 rozwodów ponad połowa dotyczyła „porozumienia stron”.

Nad projektem reform pracowała ok. 200 osobowa komisja prowadząca przegląd administracji publicznej (Révision générale des politiques publiques – RGPP). Podzielona na 25 zespołów roboczych komisja powołana w czerwcu tego roku miała za zadanie opracować program usprawnienia administracji publicznej, racjonalizacji wydatków publicznych oraz podniesienia jakości pracy urzędników państwowych.

Rzecznik prasowy Najwyższej Rady Notarialnej (Conseil supérieur du notariat – CSN) Bruno Voisin powiedział, że nikt nie konsultował z Radą tych zmian. „Te pomysły zostały już przez nas odrzucone gdy ministrem sprawiedliwości była Élisabeth Guigou. Wychodzimy z założenia, że sprawiedliwość powinna w przypadku rozwodu odgrywać główną rolę, ponieważ można zakładać, że jedno z małżonków będzie chciało rozwiązać sprawę ugodowo” dodał Voisin. W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej.

Pomysł zmian zmobilizował również organizacje opowiadające się po stronie rodziny. Uważają one, że proponowane zmiany są błędem i w ostatecznym rozrachunku spowodują zanik instytucji małżeństwa w ogóle.Opcje Artykułu

Sarkozy kanonikiem laterańskim. Rozwód we Francji | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
bartolomeo1977-2 pon, 24 gru 2007, 00:32:33
Oj Szorkoź, Szorkoź... Kombinujesz jak koń pod górkę... Nic dobrego z tego kanonika Francja mieć nie będzie.

---
------------------

Da priidiet Carstvije Tvoje

 
reguly pon, 24 gru 2007, 10:17:08

> Podobny projekt spowodował w Hiszpanii lawinowy rozpad małżeństw.

PROJEKT spowodowal lawinowy rozpad czy raczej pozwolil oficjalnie usankcjonowac to co dawno mialo juz miejsce?

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń