Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Najważniejsze wydarzenia dla Benedykta XVI

Kanonizacja syna ziemi brazylijskiej, o. Antoniego Galvão, i wizyta w „Farmie Nadziei”, ośrodku resocjalizacyjnym dla narkomanów, V Konferencja Ogólna Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów w Aparecidzie – to dla papieża jedne z najważniejszych wydarzeń jego posługi w mijającym roku. Ojciec święty przypomniał również dialog z muzułmańskimi uczonymi oraz czerwcowy list do chińskich katolików. Pokój i misja współistnieją w wierze chrześcijańskiej – stwierdził Benedykt.„Z pewnością ktoś mógłby zaraz zapytać, czy był to słuszny temat w godzinie historii, którą przeżywamy – mówił Papież. Czy nie był to nadmierny zwrot ku życiu wewnętrznemu – podczas gdy wielkie wyzwania historii, pilne kwestie sprawiedliwości, pokoju i wolności wymagają pełnego zaangażowania wszystkich ludzi dobrej woli, a szczególnie chrześcijan i Kościoła? Czy nie trzeba było podjąć raczej tych problemów, zamiast wycofywać się do wewnętrznego świata wiary?”.

 

 „Wiara obejmuje wszystko – kontynuował Ojciec Święty. To słowo dotyczy zarazem życia Chrystusem i Jego sprawiedliwością. W wierze otrzymujemy Chrystusową sprawiedliwość, przeżywamy ją sami i przekazujemy innym. Dokument z Aparecidy ukazuje to konkretnie, mówiąc o Dobrej Nowinie dotyczącej godności człowieka, życia, rodziny, nauki i techniki, pracy ludzkiej, powszechnego przeznaczenia dóbr ziemi i ekologii. W tych wymiarach wyraża się nasza sprawiedliwość, przeżywa się wiarę i odpowiada na wyzwania naszych czasów”.

 

Niektórzy pytają, czy wolno dziś jeszcze prowadzić ewangelizację – mówił Papież. Czy wszystkie religie nie powinny raczej w pokojowym współistnieniu współdziałać – każda na swój sposób – dla dobra ludzkości? Oczywiście konieczność współpracy, tolerancji i wzajemnego szacunku nie podlega dyskusji. Benedykt XVI przypomniał zaangażowanie Kościoła w dialog międzyreligijny, swój udział w październikowym spotkaniu w Neapolu i pozytywną ocenę listu 138 muzułmańskich uczonych. Wskazał jednak na konieczność dzielenia się z innymi orędziem Chrystusa i płynącą z niego nadzieją.

 

„Aby osiągnąć swe wypełnienie, historia potrzebuje głoszenia Dobrej Nowiny wszystkim narodom, wszystkim ludziom – powiedział Ojciec Święty. Ważne jest, by w ludzkości połączyły się siły pojednania, pokoju, prawdy, miłości i sprawiedliwości. By w «bilansie» ludzkości, wobec zagrażających jej uczuć i faktów przemocy i niesprawiedliwości wzbudzić i umocnić siły przeciwne! A to właśnie dzieje się w misji chrześcijańskiej. Przez spotkanie z Chrystusem i Jego świętymi, przez spotkanie z Bogiem «bilans» ludzkości zostaje wyposażony w siły dobra. Bez nich wszelkie nasze programy społeczne nie urzeczywistniają się, ale wobec przemożnego naporu innych interesów, przeciwnych pokojowi i sprawiedliwości, pozostają tylko abstrakcyjnymi teoriami. W ten sposób powróciliśmy do postawionego na początku pytania, czy Aparecida w poszukiwaniu życia dla świata słusznie dała priorytet byciu uczniami Jezusa i ewangelizacji. Czy było to błędne zamknięcie się w życiu wewnętrznym? Nie! Aparecida podjęła słuszną decyzję. Właśnie przez nowe spotkanie z Chrystusem i Jego Ewangelią – i tylko w ten sposób – wzbudza się siły zdolne dać właściwą odpowiedź na wyzwania naszych czasów”.

 Z innych tegorocznych wydarzeń Papież wymienił swój czerwcowy list do katolików chińskich, z radością przez nich przyjęty, i pielgrzymkę wiary do Austrii. Wspomniał też liczne spotkania z młodzieżą: na audiencjach, podczas podróży do Brazylii czy we wrześniu w Loreto.Opcje Artykułu

Najważniejsze wydarzenia dla Benedykta XVI | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń