Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Najważniejsze wydarzenia dla Benedykta XVI

Kanonizacja syna ziemi brazylijskiej, o. Antoniego Galvão, i wizyta w „Farmie Nadziei”, ośrodku resocjalizacyjnym dla narkomanów, V Konferencja Ogólna Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów w Aparecidzie – to dla papieża jedne z najważniejszych wydarzeń jego posługi w mijającym roku. Ojciec święty przypomniał również dialog z muzułmańskimi uczonymi oraz czerwcowy list do chińskich katolików. Pokój i misja współistnieją w wierze chrześcijańskiej – stwierdził Benedykt.„Z pewnością ktoś mógłby zaraz zapytać, czy był to słuszny temat w godzinie historii, którą przeżywamy – mówił Papież. Czy nie był to nadmierny zwrot ku życiu wewnętrznemu – podczas gdy wielkie wyzwania historii, pilne kwestie sprawiedliwości, pokoju i wolności wymagają pełnego zaangażowania wszystkich ludzi dobrej woli, a szczególnie chrześcijan i Kościoła? Czy nie trzeba było podjąć raczej tych problemów, zamiast wycofywać się do wewnętrznego świata wiary?”.

 

 „Wiara obejmuje wszystko – kontynuował Ojciec Święty. To słowo dotyczy zarazem życia Chrystusem i Jego sprawiedliwością. W wierze otrzymujemy Chrystusową sprawiedliwość, przeżywamy ją sami i przekazujemy innym. Dokument z Aparecidy ukazuje to konkretnie, mówiąc o Dobrej Nowinie dotyczącej godności człowieka, życia, rodziny, nauki i techniki, pracy ludzkiej, powszechnego przeznaczenia dóbr ziemi i ekologii. W tych wymiarach wyraża się nasza sprawiedliwość, przeżywa się wiarę i odpowiada na wyzwania naszych czasów”.

 

Niektórzy pytają, czy wolno dziś jeszcze prowadzić ewangelizację – mówił Papież. Czy wszystkie religie nie powinny raczej w pokojowym współistnieniu współdziałać – każda na swój sposób – dla dobra ludzkości? Oczywiście konieczność współpracy, tolerancji i wzajemnego szacunku nie podlega dyskusji. Benedykt XVI przypomniał zaangażowanie Kościoła w dialog międzyreligijny, swój udział w październikowym spotkaniu w Neapolu i pozytywną ocenę listu 138 muzułmańskich uczonych. Wskazał jednak na konieczność dzielenia się z innymi orędziem Chrystusa i płynącą z niego nadzieją.

 

„Aby osiągnąć swe wypełnienie, historia potrzebuje głoszenia Dobrej Nowiny wszystkim narodom, wszystkim ludziom – powiedział Ojciec Święty. Ważne jest, by w ludzkości połączyły się siły pojednania, pokoju, prawdy, miłości i sprawiedliwości. By w «bilansie» ludzkości, wobec zagrażających jej uczuć i faktów przemocy i niesprawiedliwości wzbudzić i umocnić siły przeciwne! A to właśnie dzieje się w misji chrześcijańskiej. Przez spotkanie z Chrystusem i Jego świętymi, przez spotkanie z Bogiem «bilans» ludzkości zostaje wyposażony w siły dobra. Bez nich wszelkie nasze programy społeczne nie urzeczywistniają się, ale wobec przemożnego naporu innych interesów, przeciwnych pokojowi i sprawiedliwości, pozostają tylko abstrakcyjnymi teoriami. W ten sposób powróciliśmy do postawionego na początku pytania, czy Aparecida w poszukiwaniu życia dla świata słusznie dała priorytet byciu uczniami Jezusa i ewangelizacji. Czy było to błędne zamknięcie się w życiu wewnętrznym? Nie! Aparecida podjęła słuszną decyzję. Właśnie przez nowe spotkanie z Chrystusem i Jego Ewangelią – i tylko w ten sposób – wzbudza się siły zdolne dać właściwą odpowiedź na wyzwania naszych czasów”.

 Z innych tegorocznych wydarzeń Papież wymienił swój czerwcowy list do katolików chińskich, z radością przez nich przyjęty, i pielgrzymkę wiary do Austrii. Wspomniał też liczne spotkania z młodzieżą: na audiencjach, podczas podróży do Brazylii czy we wrześniu w Loreto.Opcje Artykułu

Najważniejsze wydarzenia dla Benedykta XVI | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń