Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kto się boi Dziecięcia z Betlejem?

Nadejście Mesjasza spowodowało panikę wśród władców tego świata i opór wśród teologów. Pytano skąd przychodzi Mesjasz. Odpowiedź była niezadowalająca. Nie wiadomo skąd pochodzi. Bo jego pochodzenie jest tajemnicą. Wielką i wiecznotrwałą tajemnicą Ojca i Syna.Opór i prześladowanie, pogarda i niewiara – to początek dziejów chrześcijaństwa. Po wiekach tryumfu, po rozszerzeniu się wieści o nowonarodzonym po całym świecie, Dzieciątko z Betlejem ponownie jest przyjmowane z niechęcią i zawstydzeniem. Historia zatoczyła koło.

W laicyzacji świąt Bożego Narodzenia przodują kraje anglosaskie. Życzenia radosnych świąt zimowych zamiast osławionego Merry Christmas to wymysł administracji Regana. Niechęć do małego Jezusa osiągnęła Apogeum, gdy Steven Spielberg, wybitny amerykański reżyser, umieścił filmową matkę Jezusa w przybytku, gdzie mężczyźni zaspokajają swoje potrzeby. Hollywoodzka produkcja A.I Sztuczna inteligencja była poza tym epizodem bardzo sympatyczna. Gołym okiem widać jednak, że chrześcijanie w filmografii przedstawiani są dużo niekorzystniej, aniżeli żydzi i muzułmanie.

Wydarzenia potoczyły się wyjątkowo dla Bożego Narodzenia. W milenijnym roku 2000 ponad 80 procent londyńskich sklepów odmówiło nawiązania do tego religijnego święta w swoich dekoracjach, szkoły wyeliminowały szopki i jasełka, znikły dekoracje z miast i miasteczek. Słowa kolędy "Cicha noc" zastąpiono "Zimną nocą". A kartki świąteczne przedstawiające symbolikę religijną zostały wyparte przez neutralne emblematy.

Wymazywanie Bożego Narodzenia z mapy społecznej poprzedzone jest zmianami językowymi. Zamiast tradycyjnego pozdrowienia Merry Christmas można usłyszeć życzenia sezonowe. Choinka to Holiday tree.

Walka o kulturowe wyeliminowane Bożego Narodzenia przynosi swoje efekty. Amnezja Bożego Narodzenia uraziła całe, dotąd chrześcijańskie, społeczeństwa. Respondenci jednego z brytyjskich sondaży częstokroć nie potrafili podać nazwy miejscowości, w której narodził się Jezus - nie znało jej 36 proc. ankietowanych z grupy wiekowej 18-24 lata, 27 proc. osób między 25. a 34. rokiem życia i 28 proc powyżej 35 roku życia.

Do rugowania chrześcijaństwa posłużyły dwa wytrychy: szacunek dla innych wyznań oraz neutralność światopoglądowa państwa. Są to znakomite preteksty do aklamowania chrześcijan wrogami rodzaju ludzkiego – tolerancji i wolności, zamkniętych w pułapce przyjemności, użycia i konsumpcji. W rzeczywistości muzułmanie i wierzący żydzi zachęcają wręcz do obchodów Bożego Narodzenia. A pozytywnie rozumiana neutralność państwa, to przede wszystkim obowiązek zapewnienia warunków dla wszechstronnego rozwoju, także duchowego, jeśli życzą tego sobie obywatele.

Przypadki chrześcijaństwa potoczyły się więc prawie tak samo jak dwa tysiące lat temu. Chrześcijanie są ciągani po sądach i zadaje się im śmierć publiczną. Elity uniwersyteckie i artystyczne prezentują wtórne pogaństwo. Wrogość do małego Jezusa stała się ich programem. Niektórzy też sądzą, że prym w oskarżaniu chrześcijan wiodą Żydzi, liberałowie.

W krajach, gdzie diaspora żydowska jest liczna i prężna postępowe ustawodawstwo jest najbardziej agresywne wobec rodziny i chrześcijan. To nie przypadek. Żydzi po wiekach zniewolenia emancypowali się w środowisku liberalnym, w którym poruszają się perfekcyjnie osiągając niespotykane w historii sukcesy. Dla wielu Żydów poszerzanie paradygmatu liberalnego to sprawa życia i śmierci. Zarazem żydowski sukces spłaszczył duchowy wymiar wybraństwa i pozbawił masy żydowskie transcendentnej wrażliwości. Większość Żydów to ludzie niewierzący. Bez zrozumienia tego historycznego klinczu nie sposób pojąć sytuacji chrześcijan poddanych codziennej, potężnej presji kulturowych i politycznych elit.

Kościół pozostaje ciągle niezależną intelektualnie i kulturowo instytucją. Ta niezależność razi tym bardziej, że biskupi potrafią napiętnować nadużycia władzy i nazwać fikcję, za którą kryje się zniewolenie. Jak przed wiekami, możnowładcy obawiają się detronizacji przez potomka Dawida.

Błędnym byłby wniosek, że to niechęć Żydów do chrześcijaństwa jest powodem jego klęski. Wątek żydowski jest konieczny dla adekwatnego odczytania aktualnych zdarzeń, pewnego i subtelnego planu zbawienia, który przeciąga się aż do dzisiaj. Faktowi Żyda – ateisty głosującego za aborcją i małżeństwami homoseksualistów przeciwdziałają Żydzi budzący świadomość biblijnej antropologii, stojący nierzadko na czele ruchów emancypujących ponownie chrześcijaństwo. Niestety są oni w mniejkszości. 70% potomków Abrahama jest laicka.

Jednym z wierzących jest rabin Jonathan Sachs z wielkiej Brytanii. Przeciwnik wyzutego z pozytywnej treści pojęcia tolerancji. „Społeczeństwo tolerancyjne to takie, w którym ignorowane są różnice, w społeczeństwie wielokulturowym te różnice są podkreślane” – uważa.

Problem Bożego Narodzenia choć uwikłany w kontekst kulturowy, historyczny i polityczny zawsze pozostaje we wnętrzu ludzkim. To człowiek musi odpowiedzieć Bogu wielkodusznie, czasami aż w figurze męczeństwa. Kościół, który ma swobodę działania i nie jest zwalczany przez media wnosi wiele dobrego. Przykładem może służyć Chorwacja, kraj w którym aborcja spadła o 90 procent, dzietność wzrosła do 4 potomków na rodzinę, a ilość rozwodów jest nieznaczna.

Nie było dla nich miejsca w gospodzie - rozpoczął Bożonarodzeniową homilię w 2007 r. papież Benedykt . Te słowa ciągle dotykają naszego serca. Ludzkość oczekuje Boga i jego bliskości, ale kiedy nadchodzi chwila nie znajduje dla niego miejsca. Potrzebuje czasu i przestrzeni dla własnych spraw. Pierwotne słowo stwórcze wkracza w świat, a my zajęliśmy sobą całą przestrzeń. Św. Jan rozwinął krótką wzmiankę na temat Betlejem: przyszedł do swojej własności a swoi go nie przyjęli. Syn Dawida musi się narodzić w stajni, bo swoi go nie przyjęli.

Benedykt XVI realistycznie diagnozuje współczesną sytuację chrześcijaństwa i dostrzega boży wzrost w świecie, jakże symptomatyczny dla chrześcijaństwa, które rośnie tam, gdzie jest negowane.

Widzimy też pozytywne przykłady pasterzy, mędrców, Jezusa i Maryi. Po cichu rośnie nowy świat. Bóg nie pozwala się zamknąć na zewnątrz, znajduje miejsce, choćby w stajni. Znajdują się ludzie, którzy go przyjmują. Na nowo i w odmienny sposób bierze majestat królewski domu Dawida. Nowym tronem Dawida jest krzyż, który odpowiada nowemu początkowi w stajence.

Papież trzy lata temu głosił: Ten nowy pałac to wspólnota tych, którzy pozwalają się przyciągnąć miłości Chrystusa. Wychodząc od tego początku Jezus buduje nową wspólnotę. W przesłaniu Bożego Narodzenia stajenka ucieleśnia uciśnioną ziemię. Chrystus przyszedł, by przynieść swojemu stworzeniu utraconą godność.

 Opcje Artykułu

Kto się boi Dziecięcia z Betlejem? | 11 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
pijany pastor pią, 17 gru 2010, 22:35:55

Tak, historia zatoczyła koło. Najpierw chrześcijaństwo wypierało kulty pogańskie, teraz pogaństwo wypiera kulty chrześcijańskie. A życie toczy się dalej. Chwała Bogu.

---
What do you mean by 'God'?

 
skierka sob, 18 gru 2010, 11:29:29

  Kto się boi Dzieciątka ? wszyscy się boją .....

  Poganom dzieciątko przeszkadza w robieniu bisinesu nie liczącego się z niczym.

  Dla Żydów jest to upokarzający cierń.

  A dla chrześcijan... też , w połowie lat dziewięćdziesiątych jedna z lewicujących stacji TV we Francji sporządziła

 program w którym dwoje aktorów ucharakteryzowanych na uchodźców w Afryki płn. szukała noclegu,

  ona była ucharakteryzowana na dziewczynę z zaawansowaną ciążą , a było to 24 grudnia...

                        Myslicie że znaleźli schronienie ? ... nie, nie mylicie się .

  Jak wielu z chrzescijan byłoby rozczarowanych widokiem Jezusa , takim jakim był naprawdę ,

   no był robotnikiem czy jak się to mówi dzisiaj "robolem"

   Skąd to wiem ? ano postawa kosciołów wobec kwestii społecznych , jakaś tajemnicza siła ciągnie

   duchowieństwo / z małymi wyjatkami / w stronę możnych tego swiata ,to własnie ta siła zamyka im usta ,

   co ciekawe jest to miłość bez wzajemności.

 
montsegur wto, 21 gru 2010, 05:48:28

Mialo byc "po okresie pracy jako tekton", nie wiem, czemu mi tam "urwalo"  zdanie.

---
Precz ze "Starym Testamentem"!

Uwolnić Rudolfa, Frőlicha i Stolz!

 
skierka wto, 21 gru 2010, 15:18:31

  Mówiąc "robol" miałem na mysli  PRZYNALEŻNOŚĆ do okreslonej grupy ludzi,

 ludzi ktorzy wg. słów św Pawła pracująć SWÓJ chleb jedzą /IITes /

     A dlaczego ten " czarny" wizerunek robotnika ? współczesność , otóż rozpiętość wynagrodzeń / czy aby na pewno za pracę /

  wtłacza tą warstwę ludzi w kastę wspólczesnych pariasów.

     Zwróć uwage na ostatnie wydarzenia związane z P.K.P . winni zaniedbań  zostali ukarani na szczeblu centralnym

   utratą dochodów rzędu kilkudziesięciu tys. zł... to ile oni zarabiają ?

             Zawsze mozna spytać o PODSTAWE KALKULACJI WYNAGRODZEŃ  i co ?

   Przecież ten świat działa na pohybel nie tylko Ewangelii ale zwykłemu poczuciu przyzwoitości .

                                          Jak myslisz po której stronie jest ON , jedno jest pewne sam mówił ,ze nie mozna podobac

   się wszystkim... tak ten swiatek oszustów będzie walczył z Dzieciątkiem całą swoja siłą.....

    A jakie są reakcje etyków , na ulicy cichosza... widac kapitalizm jest ponad Pismem...

    Czy ta odpowiedź Cię zadowala ?

 
 • Andrzej wto, 21 gru 2010, 16:13:41
skierka śro, 22 gru 2010, 13:34:02

    Blisko , coraz blizej.

   To nie jest istotne czy Chrystus pracował fizycznie czy intelektualnie /któż powiedział,że praca

   umysłu to nie praca ?/ ważne ze pracował, włąściwie do końca swych dni .

          Nie jest istotny stan majątkowy, to co  w takimrazie jest najbardsziej istotne ?

    Nie podejrzewam Was abyście nie znali przypowiesci o talentach i o koniecznosci ich pomnażania .

                        Wiecie ,czasem kiedy przedstawiają mi nowego przyjmowanego do pracy człowieka , to ja

   tym młodym ludziom współczuję , dwadziescia kilka lat a kilkanaście świadectw pracy ?

    To własciwie czego on się nauczy  ? jakiego zawodu ?

                 Kto sie boi Dzieciątka ?

Łatwo poznać , nie ma wartości bardziej sponiewieranej w rzeczywistości ekonomicznej początku XXI wieku niż praca,

  Praca o której JP2 miał sie wyrazić :

  "...jest podstawowym wymiarem ludzkiego bytowania na ziemi.."./Lab. E./

          A zawodowe ubezwłasnowolnienie , cóż to jest jesli nie traktowanie człowieka

     "jakoby zwierzę lub narzędzie " Leon XIII , to jest budowa systemu wyzysku i tyle , zauważcie ,ze owe kręgi

      finasowej arystokracji finansują propagacje postaw antychrzescijanskich, już w samym załozeniu.

                                              Boją sie, boją ....

    Radości z Narodzin Króła Serc Wszystkich

                                                       życzy skierka.

 
montsegur sob, 25 gru 2010, 13:57:59

http://www.israel-palestinenews.org/2010/12/video-rediscovering-hidden-holy-land.html

---
Precz ze "Starym Testamentem"!

Uwolnić Rudolfa, Frőlicha i Stolz!

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń